Czy osoby z wadą wzroku muszą rezygnować ze sportu?
Do niedawna wada wzroku i związana z nią konieczność noszenia okularów ograniczała u osób nią dotkniętych możliwości aktywności fizycznej. Obecnie dzięki soczewkom kontaktowym „okularnicy” mogą uprawiać prawie wszystkie dyscypliny sportu.


Wada wzroku nie musi przeszkadzać w jakiejkolwiek aktywności. Optymalne i naturalne widzenie nie tylko wpływa na prawidłową pracę oka, ale również może poprawić wyniki sportowe.
– Każdy, kto jest aktywny i musi nosić okulary, ma te same problemy: mniejsze pole widzenia, parowanie szkieł czy obawa, że okulary zsuną się i spadną. Często, zamiast poświęcić się przyjemności płynącej ze sportu, skupiamy się na problemie. Najprostszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe – tłumaczy dr n. med. Arleta Waszczykowska.
Czy soczewki kontaktowe mogą wypaść podczas ruchu?
W przypadku soczewek często padają pytania, czy w trakcie dynamicznych ruchów, np. podczas gry w piłkę, soczewka może się przemieścić lub wypaść. Zdaniem dr Arlety Waszczykowskiej jest to praktycznie niemożliwe. I dodaje: – Soczewki zapewniają doskonałą jakość widzenia niezależnie od kąta spojrzenia. Niektóre wykonane są w technologii Projekt Przyspieszonej Stabilizacji. Dzięki tej metodzie soczewka jest stabilna, a w przypadku rotacji, szybko powróci do właściwej pozycji.
Dla sportowców – zwłaszcza tych, którzy lepiej czują się w okularach – dobrym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe, których mogą używać sporadycznie, np. podczas aktywności ruchowej.
Warto wiedzieć: Kiedy sport przyprawia o ból głowy?
Jakie mogą być problemy z okularami podczas aktywności fizycznej?
Poniżej przedstawiamy tabelę, która prezentuje wybrane rodzaje sportów i problemy, jakie mogą się pojawić, gdy nosi się okulary lub soczewki. Dotyczy to okularów codziennego użytku, a nie profesjonalnych przygotowanych do uprawiania sportów, np. gogli.
Polecamy: Przewodnik: jak dobrać soczewki?
Źródło: materiały Art-media Agencja PR/ mk