Reklama

Urazy na miejscu wypadku
W trakcie wypadku komunikacyjnego może dojść do licznych urazów u poszkodowanych. Częste są krwawienia, urazy kręgosłupa szyjnego i mózgu, a także uszkodzenia narządów wewnętrznych i złamania.
Część z tych urazów może i powinna zostać zaopatrzona na miejscu zdarzenia. Inne wymagają operacyjnej interwencji w szpitalu. Każdy osoba, która znajdzie się na miejscu takiego wypadku, powinna w miarę własnych możliwości i umiejętności udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy.
Polecamy: Złamania kończyn - jak je unieruchomić?
Po czym poznać złamanie?
Jednym z takich urazów, które można zaopatrzyć na miejscu zdarzenia, są złamania. Są to częściowe lub całkowite przerwania ciągłości kości. W zależności od tego, czy doszło do przerwania skóry pokrywającej złamania, dzieli się je na otwarte i zamknięte.
Najczęstszym objawem złamania kości ręki czy nogi jest ból, obrzęk oraz widoczna deformacja kończyny. Chory zazwyczaj nie może nią poruszać. Należy taką kończynę unieruchomić. Najlepiej zrobić to w pozycji, w jakiej ją zastaliśmy, nie próbować na siłę ustawiać jej w osi, bowiem może to skutkować uszkodzeniem naczyń lub nerwów.
Unieruchom stawy!
Zasadą jest unieruchomienie co najmniej dwóch sąsiadujących stawów. Do unieruchomienia można użyć deski, kija, w przypadku kończyn dolnych może to być również druga, zdrowa kończyna. Ważne, aby ograniczyć ruchomość uszkodzonej kończyny.
Warto pamiętać również o zdjęciu butów, gdy doszło do złamania kości podudzia czy uda, aby narastający obrzęk nie doprowadził do niedokrwienia. W przypadku złamań otwartych - oprócz unieruchomienia - należy także zatamować krwawienie stosując opatrunek uciskowy.
Złamanie kręgosłupa - nie ruszaj chorego!
Gdy podejrzewamy złamania kręgosłupa, poszkodowanego najlepiej nie ruszać. Jeśli jest on w stanie stabilnym i nie zagraża mu niebezpieczeństwo, lepiej zaczekać na wykwalifikowaną pomoc.
Chusta na złamany obojczyk
Złamania obojczyków unieruchamiamy trójkątną chustą tak, aby przedramię zgięte pod kątem prostym w stosunku do ramienia spoczywało swobodnie na klatce piersiowej.
Polecamy: Odmrożenia, czyli zimno, zimniej, najzimniej
Złamania otwarte
Złamania otwarte są dużo bardziej groźne. Częściej skutkują uszkodzeniem nerwów i naczyń oraz większe jest ryzyko zakażenia.
Złamania kości udowych i miednicy często wiążą się z masywną utratą krwi, która może doprowadzić do wstrząsu pourazowego.
W przypadku złamania kości miednicy, podobnie jak w przypadku złamania kręgosłupa, przenosić chorego powinno się tylko, gdy jest taka konieczność.
W innym przypadku lepiej poczekać na zespół ratunkowy.
Naucz się, jak udzielić pomocy!
Pomoc osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym powinna być udzielona już przez świadków zdarzenia. Należy znać podstawowe zasady pierwszej pomocy, bowiem każda jej forma może okazać się cenna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!