Zespół naukowców z University of Colorado przeprowadził długofalowe badanie, w którym porównano efektywność postu przerywanego z codziennym ograniczaniem kalorii. Obie strategie stanowiły część rocznego planu odchudzającego. Rezultaty tego badania opublikowano w czasopiśmie Annals of Internal Medicine.

WIDEO

player placeholder

Na czym polega metoda 4:3?

Metoda 4:3 to rodzaj postu przerywanego, popularnej w ostatnim czasie sposobu na redukcję wagi. Polega ona na tym, że jemy normalnie przez cztery dni w tygodniu (bez restrykcji i przeliczania kalorii), a przez trzy dni w tygodniu znacznie ograniczamy kalorie (nawet o ponad 75%). Skuteczność tego planu żywienia wynika z powstania dużego deficytu kalorycznego w ciągu tygodnia.

Metoda 4:3 a dieta ograniczająca kalorie – jakie były efekty?

W długofalowym badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Annals of Internal Medicine, 165 uczestników podzielono na dwie grupy: pierwsza stosowała dietę z codziennym ograniczeniem kalorii o 34 %, druga – post przerywany. W dni postu badani mieli ograniczyć spożycie kalorii o około 80% (do 400-700 kcal dziennie).

Zobacz także:

Po 12 miesiącach wyniki pokazały, że w grupie stosującej przerywany post zaobserwowano większą redukcję masy ciała niż w grupie liczącej kalorie. Ci uczestnicy także rzadziej rezygnowali z udziału w eksperymencie. Ostateczny efekt był taki, że osoby stosujące metodę 4:3 po roku utracili średnio 7,6% masy ciała. W drugiej grupie odsetek ten wyniósł 5%.

Stosowanie diety przerywanej skutkowało również niższym poziomem tkanki tłuszczowej i mniejszym obwodem talii. Warto wspomnieć, że wszyscy badani byli zachęcani do dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych oraz aktywności fizycznej.

Czy dieta 4:3 jest bezpieczna i każdy może ją stosować?

Eksperci podkreślają, że metoda 4:3 to restrykcyjny plan żywieniowy, którego przestrzeganie na dłuższą metę jest trudne. Nie jest na pewno dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą rezygnować z jedzenia, tylko preferują trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Niektórzy mogą źle się czuć na takiej diecie i odczuwać przykre objawy jak zawroty głowy, nudności, zmęczenie i objawy spadku cukru. Ważne jest obserwowanie swojego organizmu. Najlepiej przed zastosowaniem jakiekolwiek diety, a szczególnie rygorystycznej, skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.


Czytaj także: