Alergia na pyłki nie musi powodować kataru. Oto nietypowe objawy, które powinny skłonić do wizyty u alergologa

nietypowe objawy alergii fot. iStock, Milko
Sezonowe alergie to częsty problem, a ich objawy ma nawet 40% Europejczyków. Wbrew powszechnej opinii alergie na pyłki nie zawsze wywołują wodnisty katar. Chorzy mogą odczuwać bardzo nietypowe objawy, takie jak zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją czy bóle głowy. Kiedy świadczą one o alergii?
/ 12.04.2023 08:14
nietypowe objawy alergii fot. iStock, Milko

Sezon alergiczny w pełni. Pyłki dostają się do dróg oddechowych i u osób nadwrażliwych wywołują dolegliwości. Nie są to jednak zawsze oczywiste objawy, takie jak nieżyt nosa, przez co część alergików nie wie o swoim problemie zdrowotnym. Warto wiedzieć, jakie nietypowe objawy pojawiają się wraz z sezonowymi alergiami. 

Spis treści:

  1. Alergia na pyłki nie musi powodować kataru
  2. Alergia na pyłki bez kataru. Nietypowe objawy alergii na pyłki 
  3. Kiedy nietypowe objawy świadczą o alergii na pyłki?

Alergia na pyłki nie musi powodować kataru. To mit

Katar to faktycznie jeden z głównych objawów alergii na pyłki, jednak nie musi on występować. Ten fakt często sprawia, że objawy alergii są bagatelizowane, bo przecież skoro nie cieknie z nosa i oczy nie łzawią jak podczas krojenia cebuli, to nie ma mowy o alergii. Jest to błędne przekonanie, które może przyczynić się do opóźnienia postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia niezbędnego leczenia.

Przeczytaj: Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?

Alergia na pyłki bez kataru. Nietypowe objawy alergii na pyłki 

Najbardziej zbliżonym do kataru objawem, który może świadczyć sezonowej alergii, jest suchość w nosie lub blokada nosa (uczucie jego zatkania). Mogą też pojawić się nietypowe objawy, które rzadko kiedy nasuwają podejrzenie alergii, takie jak:

  • Bóle głowy – wynikają często z blokady zatok wywołanej stanem zapalnym i zaleganiem wydzieliny w wyniku działania alergenów na błonę śluzową dróg oddechowych. 
  • Zmiany zachowania u dzieci – dziecko staje się drażliwe, nerwowe, źle się czuje albo szybko się męczy. Może to być związane z ogólnym złym samopoczuciem z powodu wzmożone pracy organizmu walczącego z alergenami albo złą jakością snu z powodu alergii. 
  • Męczliwość – alergia wpływa niekorzystnie na jakość snu oraz oddychanie, a to może skutkować brakiem energii w ciągu dnia. Wzmożona męczliwość jest też objawem astmy. 
  • Senność, pogorszenie koncentracji – podobnie jak męczliwość może wynikać z obniżonej jakości snu. Przy zatkanym nosie częściej pojawia się chrapanie, a nawet może dojść do bezdechu sennego – to skutkuje zwiększonym zmęczeniem w ciągu dnia i pogorszeniem koncentracji.
  • Poranny ból gardła, który zmniejsza się w ciągu dnia – to może nie być wynik ataku wirusa, a podrażnienia śluzówki gardła przez działanie alergenów i zalegania wydzieliny oraz jej spływania po tylnej ścianie gardła.
  • Bóle brzucha – sezonowa alergia może wywoływać objawy ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu niektórych pokarmów. Wynika to z tzw. alergii krzyżowej, czyli nieprawidłowej reakcji na podobne białka występujące w różnych alergenach (np. pyłek brzozy i jabłko) Mogą też pojawić się wzdęcia, uczulenie wokół ust, drapanie języka, gardła.  

Warto pamiętać, że alergia może powodować bardzo subtelne objawy lub przebiegać bezobjawowo. 

Kiedy nietypowe objawy świadczą o alergii na pyłki?

Alarmową lampkę powinna nam zapalić powtarzalność objawów. Gdy np. bóle głowy, zmęczenie, drażliwość pojawiają się co roku w podobnym okresie, to mogą te dolegliwości być powiązane z działaniem alergenu. Pewność co do diagnozy mogą nam jednak dać dopiero testy alergiczne (skórne lub z krwi). W przypadku dzieci warto wykonać panel pediatryczny, czyli test obejmujący ok. 30 alergenów. 

Źródła:

InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Hay fever: Overview. [Updated 2020 Apr 23]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279488/,

Sheikh A, Singh Panesar S, Salvilla S, Dhami S. Hay fever in adolescents and adults. BMJ Clin Evid. 2009 Nov 18;2009:0509. PMID: 21726475; PMCID: PMC2907832,

Akhouri S, House SA. Allergic Rhinitis. [Updated 2022 Jun 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186.

Czytaj także:
Katar sienny - ile trwa i jak go pokonać?
Alergia na pyłki - jak przetrwać okres pylenia (10 sposobów)
Kiedy pyli brzoza? Wkrótce zaatakuje główny wiosenny alergen
Kalendarz pylenia 2023. Podstawowe narzędzie alergika

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!