Balonikowanie zatok – szansa na wyleczenie?

Z ostatnich badań wynika, że ludzie cierpiący na migrenę częściej są narażeni na zawał serca/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Męczą Cię już niekończące się wizyty u lekarzy spowodowane przewlekłym lub ostrym zapaleniem zatok? Już teraz masz szansę na skorzystanie z nowej i podobno skutecznej metody walki z zapaleniem zatok, czyli balonoplastyką. Czy wiesz, na czym dokładnie polega?
/ 17.10.2011 15:28
Z ostatnich badań wynika, że ludzie cierpiący na migrenę częściej są narażeni na zawał serca/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Czym jest balonoplastyka?

Endoskopowe cewnikowanie zatok  (tak dokładnie nazywa się balonoplastykę), czyli balonikowanie, balonowanie lub balonizowanie zatok to metoda wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych i jest tam stosowana od 2006 roku. Dwa lata później została wprowadzona do Polski.

Balonikowanie to bezkrwawa i małoinwazyjna metoda leczenia zatok. Nie wycina się w niej tkanek ani nie stosuje opatrunków. Podczas zabiegu, zamiast klasycznych narzędzi chirurgicznych, używa się endoskopu, mikroskopu.

Na czym polega zabieg?

Balonoplastyka polega na wprowadzeniu do zatoki niewielkiego cewnika z balonikiem wykonanym ze specjalnego tworzywa. Balonik napełnia się pod ciśnieniem powietrzem, przez co zatkana zatoka ulega udrożnieniu i powiększeniu. Następnie możliwe jest jej oczyszczenie z zalegającej wydzieliny. Wprowadzony do zatoki cewnik ma 5-7 milimetrów. Lekarz steruje cewnikiem z balonikiem dzięki endoskopowi. Na koniec każdego zabiegu przeprowadza się test drożności.

Niektórzy porównują balonoplastykę do angioplastyki tętnic, którą stosuje się w leczeniu choroby wieńcowej.

Zabieg trwa średnio 60-90 minut. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Okres rekonwalescencji również jest znacznie krótszy. Osobie po balonikowaniu zatok zaleca się przez około tydzień unikać alkoholu i aktywności fizycznej, a także powinien stosować lekarstwa zgodnie z zaleceniem lekarza.

Zobacz też: Kiedy zatoki bolą?

Kto może poddać się zabiegowi?

Balonikowanie wskazane jest przy powtarzającym się lub ostrym zapaleniu zatok. Ze względu na niewielką inwazyjność zabieg można wykonywać u dzieci.

Endoskopowego cewnikowania zatok nie można jednak stosować u osób, u których występują duże polipy.

Zobacz też: Zapalenie zatok - ból głowy nie do wytrzymania

Zalety balonoplastyki

Za podstawową zaletę tej metody leczenia zatok uznaje się niewielką inwazyjność, czego nie można powiedzieć o tradycyjnym leczeniu chirurgicznym.  Podczas zabiegu pacjent nie traci krwi. Balonoplastyka jest prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą leczenia zapalenia zatok, która nie daje powikłań.

Zabieg balonikowania zatok można wykonać w prywatnej klinice, jak i w szpitalach. Koszt wynosi ok. 6-10 tysięcy złotych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!