Spis treści:
- Co to jest biała gorączka (delirium alkoholowe)?
- Przyczyny białej gorączki
- Objawy białej gorączki
- Ile trwa biała gorączka?
- Czy biała gorączka zagraża życiu?
- Powikłania białej gorączki
- Biała gorączka – pierwsza pomoc. Co robić?
- Leczenie białej gorączki
- Gdzie szukać pomocy?
Co to jest biała gorączka (delirium alkoholowe)?
Biała gorączka to inaczej delirium tremens, czyli majaczenie drżenne. Jest to powikłanie związane z alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Występuje wraz z nagłym zaprzestaniem picia lub drastycznym obniżeniem dawek spożywanego alkoholu przez osobę uzależnioną. Nie każdy alkoholik doświadczy majaczenia alkoholowego. Szacuje się, że dotyczy 2-30% osób uzależnionych.
Przyczyny białej gorączki
Bezpośrednią przyczyną białej gorączki jest nagłe odstawienie alkoholu po ciągu alkoholowym lub drastyczne zmniejszenie dawki przyjmowanego alkoholu przez osobę uzależnioną. W trakcie intensywnego spożywania alkoholu układ nerwowy adaptuje się poprzez zmniejszenie poziomu przekaźnika GABA i zwiększenie neuroprzekaźnictwa glutaminianowego. Po odstawieniu alkoholu dochodzi do gwałtownego zaburzenia równowagi neuroprzekaźników. Reakcja organizmu może zagrażać życiu. Według badań możliwe jest też występowanie predyspozycji genetycznej do wystąpienia majaczenia alkoholowego.
Objawy białej gorączki
Objawy białej gorączki alkoholowej mają szybki początek i rozwijają się w ciągu 2-3 dni od zaprzestania intensywnego picia alkoholu.
Objawy białej gorączki to:
- nadpobudliwość,
- zaburzenia orientacji allopsychicznej, czyli związanej z tym, że pacjent nie wie, gdzie się znajduje, nie potrafi podać prawidłowej daty (w sferze autopsychicznej jednak zachowuje prawidłową orientację, czyli potrafi podać swoje dane personalne),
- przejściowe halucynacje wzrokowe, dotykowe, słuchowe (często odnoszą się do zwierząt) - mogą one dotyczyć wszystkich zmysłów; jednocześnie powodują silny lęk,
- urojenia prześladowcze - przeżycia psychotyczne powodują pobudzenie, a nawet agresję,
- nadmierna potliwość,
- drżenie rąk,
- nudności,
- ból głowy,
- osłabienie,
- napady drgawkowe,
- zaburzenia snu.
Objawy białej gorączki nasilają się w godzinach nocnych. Poprzedzają inne niepokojące symptomy. Pierwszym objawem po odstawieniu jest drżenie (6 godzin od zaprzestania długotrwałego picia), następnie mogą pojawić się halucynacje (około 12-24 godzin od odstawienia alkoholu). Jako trzeci w kolejności pojawia się napad drgawkowy (co najmniej 24 godziny od odstawienia). A następnie rozwija się biała gorączka.
Ponieważ jest to stan zagrożenia zdrowia i życia, konieczna jest interwencja medyczna.
Ile trwa biała gorączka?
Biała gorączka zazwyczaj trwa 3-4 dni, choć może wydłużyć się do tygodnia. Kończy się długim snem. Zazwyczaj majaczenie alkoholowe rozwija się w ciągu 48-72 godzin od momentu odstawienia alkoholu.
Czy biała gorączka zagraża życiu?
Biała gorączka jest stanem zagrażającym życiu. Dlatego proces odtruwania organizmu powinien przebiegać pod kontrolą specjalistów w zamkniętym oddziale. Najbardziej niebezpieczne są samodzielne próby odstawienia alkoholu.
W trakcie tzw. białej gorączki pojawia się tachykardia, czyli zaburzenia rytmu serca, zaburzenia elektrolitów, odwodnienie. Wzrasta ciśnienie tętnicze. Może dojść do niewydolności wielonarządowej oraz zatrzymania krążenia.
- mówi Dorota Wojciechowska, psycholog, psychodietetyk z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM.
Aktualnie śmiertelność z powodu białej gorączki waha się od 1 do 4%.
Powikłania białej gorączki
Delirium tremens może powodować różnorodne powikłania. Najczęstsze z nich to:
- niedobory żywieniowe (np. zespół Wernickego-Korsakowa, czyli niedobór witaminy B1 związany z alkoholem),
- drgawki,
- depresja,
- lęki,
- bezsenność,
- zaburzenia układu krążenia.
Biała gorączka – pierwsza pomoc. Co robić?
Biała gorączka jest stanem wymagającym hospitalizacji. Zanim uzyskasz fachową pomoc, aby pomóc choremu:
- Wezwij karetkę pogotowia.
- Zabezpiecz osobę przed urazami lub ryzykownymi zachowaniami.
- Zachowaj ostrożność i nie narażaj się na bezpieczeństwo.
Udzielając osobie w trakcie majaczenia alkoholowego pomocy, pamiętaj, że najważniejsze jest wezwanie pomocy medycznej i zachowanie ostrożności, gdyż możemy stać się ofiarą chorego. Na ile to możliwe, postaraj się zabezpieczyć go przed niebezpiecznymi zachowaniami.
Leczenie białej gorączki
Biała gorączka jest to stan wymagający hospitalizacji.
Ze względu na występujące przeżycia psychotyczne, zachowania agresywne, zaburzenia świadomości wskazane jest leczenie na oddziale psychiatrycznym
- wyjaśnia Dorota Wojciechowska, psycholog, psychodietetyk z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM.
Wymienione objawy mogą także występować w rozwijających się schorzeniach niezwiązanych z białą gorączką, dlatego ważne w wywiadzie lekarskim jest podanie informacji o nadużywaniu przez dłuższy czas alkoholu. Takiej informacji może udzielić np. ktoś z rodziny pacjenta. Ułatwi to rozpoznanie i odpowiednie postępowanie medyczne z chorym.
Hospitalizowany pacjent otrzymuje leki (podstawą leczenia są benzodiazepiny), a także witaminy z grupy B, szczególnie B1 i B12, jest nawadniany dożylnie. Zalecanymi benzodiazepinami są diazepam i lorazepam. W przypadku oporności na benzodiazepiny lekarz może podać fenobarbital, deksmedetomidynę i propofol.
Gdzie szukać pomocy?
Pojawienie się białej gorączki do jasny sygnał, że uzależniony od alkoholu nie poradzi sobie z problemem samodzielnie. Niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Pomoc znajdziesz tutaj:
- ośrodki i poradnie terapii uzależnienia od alkoholu (poszukaj na mapie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom),
- gminne lub miejskie komisje rozwiązywania problemów alkoholowych,
- prywatne placówki leczenia uzależnień,
- pomarańczowa linia (801 14 00 68) - infolinia dla rodziców pijących dzieci.
Tylko w odpowiednich placówkach jest możliwe bezpieczne odtruwanie organizmu i rozpoczęcie terapii odwykowej.
Źródła:
Grover S, Ghosh A. Delirium Tremens: Assessment and Management. J Clin Exp Hepatol. 2018 Dec;8(4):460-470. doi: 10.1016/j.jceh.2018.04.012.
Czytaj także:
Uczulenie na alkohol czy nietolerancja alkoholu? Objawy i leczenie
Jak szybko wytrzeźwieć? Oto najskuteczniejsza metoda
Skutki picia alkoholu
Uderzenie gorąca i czerwone plamy na dekolcie po lampce wina? Sprawdź, czy nie masz nietolerancji alkoholu
Alkohol a trzustka. Jaki alkohol najmniej szkodzi trzustce?
Czy alkohol podnosi ciśnienie tętnicze krwi? Naukowcy nie mają wątpliwości
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!