Płaczące dziecko /fot. Fotolia

Bóle wzrostowe u dzieci – jak łagodzić objawy?

Twoje dziecko skarży się ostatnio na ból nóżek? Zdarza się, że maluch budzi się z bólu nawet w nocy? Nie martw się! Prawdopodobnie są to bóle wzrostowe, które nie są groźne, ale niestety bardzo uciążliwe. Jak pomóc dziecku cierpiącemu na bóle wzrostowe? Skąd biorą się bóle wzrostowe?
/ 21.01.2013 00:54
Płaczące dziecko /fot. Fotolia

Bóle wzrostowe u dzieci

Bóle wzrostowe u dzieci mogą pojawić się już między czwartym a dziewiątym rokiem życia i mogą trwać nawet do 10 – 12 roku życia. Dziecko odczuwa ból przede wszystkim w nogach - mięśnie z przodu ud, w łydkach oraz z tyłu, pod kolanami – zazwyczaj wieczorem lub w nocy. Bóle trwają od dziecięciu minut do kilku godzin, a następnie ustępują. Takie nieprzyjemne epizody zdarzają się kilka razy na tydzień, przez rok lub nawet dłużej.

Przyczyny bólu w okresie wzrostu

Niestety do dnia dzisiejszego lekarze nie są zgodni co do przyczyn występowania tych bóli. Część specjalistów twierdzi, że bóle wzrostowe są związane z dużą aktywnością fizyczną dziecka, która „męczy” mięśnie kilkulatka.

Pozostała część lekarzy twierdzi, że skoro kończyny dziecka rosną przede wszystkim w nocy, to można śmiało stwierdzić, że proces wzrostu postępuje skokowo i jest intensywniejszy podczas snu. Płytki wzrostowe, które znajdują się na zakończeniach kości, zbudowane są z delikatnej tkanki. Kiedy dziecko biega lub chodzi, kości ulegają ściśnięciu, co w konsekwencji spowalnia wzrost. Zaległości organizm nadrabia podczas snu malucha. Nie ma wtedy ucisku na płytki i mogą się one swobodnie rozwijać. Kości rosną szybciej, co w konsekwencji powoduje silny ból.

Specjaliści zauważyli także, że w okresie intensywnego wzrostu ścięgna okazują się co pewien czas za krótkie w stosunku do szybciej rosnących kości. W konsekwencji ścięgna stają się bardzo napięte przez co powodują różne dolegliwości.

Przyczyną bóli wzrostowych mogą być także zaburzenia w budowie ciała dziecka, a także inne poważne już choroby.

Polecamy: Czy dziecko powinno przyjmować suplementy diety?

Kiedy należy udać się do lekarza?

Ból nóg u dziecka bywa niekiedy objawem poważnej choroby, np. reumatoidalne zapalenie stawów. Jeżeli twojemu dziecku towarzyszą któreś z poniższych objawów, zwróć się jak najszybciej do lekarza:

 • obrzęk stawów lub mięśni,
 • gorączka,
 • ciągłe zmęczenie,
 • utrata łaknienia,
 • spadek masy ciała,
 • poranne bóle po przebudzeniu,
 • kulenie, utykanie,
 • opuchlizna.

Ustalenie przyczyny bólu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to jak dziecko reaguje na dotyk w czasie gdy skarży się na ból. Jeżeli nawet delikatne głaskanie sprawia twojemu smykowi ból, może to świadczyć o poważniejszym schorzeniu. Dziecko, które cierpi z powodu bóli wzrostowych lubi dotyk i delikatne głaskanie, gdyż to przynosi mu ulgę.

Pamiętaj, że ból który się pojawił należy skonsultować z lekarzem pediatrą. Niestety w dalszym ciągu nie istnieją specjalistyczne badania, które mogłyby potwierdzić bóle wzrostowe. Dlatego też lekarze stosują tzw. diagnozę wykluczenia. Ma ona na celu wykonanie badań w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia schorzeń, które dają podobne objawy, np. nowotwór. Do badań najczęściej zalicza się analizę krwi i RTG. Jeżeli twój maluch cierpi na bóle wzrostowe, wyniki jego badań będą w normie.

Polecamy: Co dawać dziecku do jedzenia, żeby miało mocne kości?

Jak załagodzić dolegliwości związane z bólami wzrostowymi?

Kiedy lekarz prowadzący twoje dziecko wykluczy inne choroby, możesz wypróbować kilka sposobów, aby  pomóc swojemu cierpiącemu z bólu maluchowi.

 • Uspokój dziecko! Pamiętaj, że ból przeraża dzieci, nawet wtedy gdy jest wynikiem przeciążenia mięśni. Na spokojnie wyjaśnij smykowi, że ból nóg jest spowodowany przeforsowaniem i niebawem minie. Pamiętaj, że dziecko musi wiedzieć, że to co czuje nie jest wynikiem strasznej choroby i nic złego się nie stanie.

 • Zwalcz ból środkiem przeciwbólowym. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem możesz sięgnąć po łagodne środki przeciwbólowe, np. paracetamol. Jeżeli łagodny lek nie skutkuje, zapytaj lekarza o ibuprofen. To właśnie ten drugi składnik częściej pomaga na bóle wzrostowe.

 • Spróbuj masażu. Łagodne masowanie nóg dziecka może przynieść ulgę. Masuj nóżki malucha długo i delikatnie.

 • Rozgrzej bolesne miejsca. Ciepła kąpiel, prysznic lub poduszka elektryczna mogą przynieść ulgę maluchowi. Pamiętaj tylko, aby nie zostawiać dziecka bez opieki w trakcie grzania nóg poduszką elektryczną – maluch może się przegrzać.

 • Zachęcaj dziecko do ćwiczeń rozciągających, nawet wtedy kiedy odczuwa ból. Ćwiczenia przydadzą się także po ustąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości i przygotują ścięgna i mięśnie do kolejnego skoku wzrostu.

 • W nocy zadbaj o to, aby dziecko trzymało nogi cały czas w cieple – to pomoże zapobiec bólom. Pamiętaj, że spanie z poduszką elektryczną może być niebezpieczne, dlatego też nóżki malucha otul kocem lub śpiworem. Ciepłe materiały utrzymają nogi w cieple, a pomysł spania jak na kempingu z pewnością spodoba się dziecku.

 • Zadbaj o dietę dziecka. W czasie, gdy kości twojego dziecka intensywnie rosną, szczególnie ważne jest, aby maluchowi  dostarczać odpowiednie składniki i minerały. Dlatego też nie zapomnij o wapniu, witaminie D3 i cynku. Składniki te znajdziesz głównie w przetworach mlecznych, w chudym mięsie, rybach, warzywach i owocach. Podczas dnia nawadniaj dziecko. Najlepsze będą świeże soki z owoców i warzyw.

Zobacz także: Czy twoje dziecko ma wrodzoną łamliwość kości?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/31.05.2015 15:51
Ja synkowi podaję na ból ibufen, bo chyba najskuteczniej i najszybciej łagodzi ból.
/25.03.2015 18:11
a czy ktoś wie o coś i tej najitesywniejszej fazie wzrosru, kiedy dziecko ma kilkanaście lat i totalnie wszystko się w nim zmienia? chodzi mi o straszne bole kolan ten twra już wiele mieisecy i towarzyszą mu zapalenia ściegien, ortopedzi mówią, ze to bole wzrostowe. Tylko że to się całkowicie różni od opisu To jest cierpienie.Badania nic nie wykazały, zostało nam jeszcze upewenieneis ię, czy to nie jest łyszczucowe zapalenie kolan. Ale jeśli nie jest, to to jest po prsotu nie do wytrzymania. Czy ktoś ma wiedzę, jak poradzić sobie z tak intesywnymi bólami wzrostowymi?proszę piszcie, jeli coś wiecie
/22.01.2013 10:12
Ja stosuję nacieranie bolącej nóżki Amolem, bardzo szybki i skuteczny sposób, po 2 minutach ból mija i córka zasypia bez problemu