Cholestaza ciążowa - objawy, przyczyny, leczenie

Cholestaza ciążowa fot. Adobe Stock
Cholestaza ciążowa to poważna choroba, która może zagrażać płodowi. Jej charakterystycznym objawem jest dokuczliwe swędzenie skóry.
/ 11.02.2021 11:29
Cholestaza ciążowa fot. Adobe Stock

Cholestaza ciążowa to choroba, która polega na problemie z odpływem żółci, który może prowadzić do zaburzenia pracy wątroby. Szacuje się, że cholestaza dotyczyć może 4% ciężarnych. Zwykle pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży. Wtedy właśnie w organizmie kobiety jest największe stężenie hormonów. Nieleczona cholestaza ciążowa może być bardzo groźna. Może skutkować krwawieniami, przedwczesnym porodem, zaburzeniami płodu, a nawet urodzeniem martwego dziecka. 

Cholestaza ciążowa - objawy 

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem cholestazy ciążowej jest swędzenie skóry -  głównie stóp, dłoni, brzucha i twarzy. Na skórze zaobserwować można tzw. przeczosy, czyli ubytki w skórze. Dokuczliwe swędzenie pojawia się zwykle wieczorem i w nocy. Znacząco wpływa na komfort życia ciężarnej. Powoduje problemy ze snem i rozdrażnienie. Dodatkowo pod wpływem drapania często dochodzi do uszkodzeń nabłonka. 

Inne objawy cholestazy ciążowej:

Po urodzeniu dziecka stopniowo znikają wszystkie objawy. Zwykle następuje to do 3 tygodni po porodzie. 

Cholestaza w ciąży - przyczyny

Przyczyną cholestazy ciążowej jest nadwrażliwość komórek wątroby na estrogeny i progesteron. Prawdopodobnie podatność ta ma podłoże genetyczne. Mimo tego, wyróżnić można również czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na cholestazę. To przypadki gdy: 

  • kobieta ciężarna chorowała wcześniej na choroby nerek lub wątroby, 
  • występuje ciąża mnoga,
  • ciężarna spożywa dużo tłustego i ciężkostrawnego jedzenia, 
  • pojawienie się cholestazy podczas wcześniejszej ciąży. 

Cholestaza ciążowa - leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zwykle kieruje pacjentkę na badania krwi. W celu potwierdzenia cholestazy ciążowej wykonuje się próby wątrobowe, czyli badania poziomu AspAT, AIAT, bilirubiny i  fosfatazy alkalicznej. Podwyższone wyniki świadczyć mogą o cholestazie. 

Próby wątrobowe - normy 

  • AspAT: 5-40 U/L
  • AlAT: 5-40 U/L
  • bilirubina całkowita: 3,42-20,6 µmol/l
  • fosfataza alkaliczna: 20-70 U/L

Zdiagnozowana cholestaza wymaga natychmiastowego leczenia. Choroba może zagrażać płodowi. Leczenie zwykle polega na podawaniu leków zmniejszających poziom kwasów żółciowych. W przypadku, gdy dochodzi do krwawień (np. z nosa czy jamy ustnej) pacjentce podaje się również witaminę K. W większości przypadków cholestazy konieczna jest hospitalizacja ciężarnej. 

Dodatkowo stosuje się również preparaty łagodzące swędzenie - kremy, maści i glikokorykosteroidy. W niezwykle rzadkich przypadkach, gdy cholestaza zagraża życiu matki lub dziecka, zdarza się, że konieczne jest wcześniejsze wywołanie porodu. W leczeniu cholestazy bardzo ważna jest również odpowiednia dieta. 

Cholestaza ciążowa a dieta

Dieta pacjentki chorej na cholestazę, tzw. dieta wątrobowa, powinna zawierać produkty lekkostrawne i niskotłuszczowe. Należy zrezygnować z dużych posiłków i podzielić je na kilka, nawet 5-6 mniejszych. Dzięki temu uda się odciążyć pracę wątroby.

W jadłospisie ciężarnej powinno znaleźć się przede wszystkim chude mięso gotowane lub pieczone bez tłuszczu, gotowane warzywa i owoce. Należy zrezygnować z ciężkich sosów, słodyczy i gotowych dań garmażeryjnych. Do diety warto wprowadzić dobrej jakości tłuszcze, np. olej lniany lub oliwę z oliwek. Posiłki należy spożywać powoli, dokładnie przegryzając potrawy

Artykuł pierwotnie opublikowany 14.01.2020.

Więcej o chorobach w ciąży: 
Półpasiec a ciąża. Czy ciężarne powinny bać się tej choroby?
Grypa w ciąży - profilaktyka, leczenie, szczepionka

Cukrzyca ciążowa - przyczyny, badania, leczenie
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA