Spis treści:
- Czym jest mononukleoza?
- Wysypka w mononukleozie – jak wygląda?
- Mononukleoza – wysypka po antybiotyku
- Leczenie wysypki przy mononukleozie
Czym jest mononukleoza?
Mononukleoza zakaźna to choroba wirusowa wywoływana przez wirus Epsteina-Barr (EBV). Choroba najczęściej dotyka małe dzieci i młodzież. Objawy choroby pojawiają się dopiero po 30-60 dniach od zakażenia. Zwykle są to:
- zapalenie gardła lub migdałków, często z żółto-białym nalotem przypominającym anginę ropną,
- ból gardła,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- gorączka,
- bóle brzucha,
- obrzęk powiek, nosa, łuków brwiowych,
- katar,
- przykry zapach z ust,
- wysypka,
- osłabienie.
U ponad połowy chorych rozwija się zapalenie wątroby, które czasami przebiega z powiększeniem tego narządu i żółtaczką o niewielkim nasileniu.
Mononukleoza jest stosunkowo długotrwałą chorobą. Objawy samoistnie ustępują w ciągu 6-12 tygodni. Niektóre dolegliwości (np. zmęczenie, bóle stawów) mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.
Wysypka w mononukleozie - jak wygląda?
Wysypka to jeden z możliwych objawów mononukleozy. Występuje u 4-13% chorych, którzy nie przyjęli antybiotyku. Zmiany mają postać uogólnionej plamisto-grudkowej wysypki, która najpierw pojawia się na tułowiu i ramionach, następnie może objąć twarz i ramiona. Nie swędzi i nie jest zbyt nasilona. Wysypka mija bez leczenia w ciągu 7 dni.
Wysypka przy mononukleozie może być mylnie rozpoznawana jako objaw odry, szkarlatyny lub różyczki.
Zobacz też, jak wygląda wysypka bostońska.
Mononukleoza - wysypka po antybiotyku
Intensywna i swędząca wysypka przy mononukleozie pojawia się w wyniku przyjmowania antybiotyku. Ma postać zmian plamisto-grudkowych, które pojawiają się na twarzy, tułowiu, dłoniach, stopach, a czasami również na błonach śluzowych.
Taka wysypka rozwija się wskutek nieprawidłowo rozpoznanej choroby, gdy lekarz przepisze antybiotyk (mononukleozy nie leczy się antybiotykami, choć objawy przypominają anginę paciorkowcową). Bardzo często (u 90-100% chorych) w ciągu 2-10 dni po rozpoczęciu antybiotykoterapii na skórze pojawia się intensywnie czerwona, swędząca wysypka. Jest ona reakcją na lek. Wysypka przy mononukleozie może pojawić się po ampicylinie, azytromycynie, amoksycylinie, cefalosporynie, tetracyklinach oraz erytromycynie.
Leczenie wysypki przy mononukleozie
Wysypka przy mononukleozie ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Wysypka, która pojawiała się po antybiotyku, zwykle mija po kilku dniach od odstawienia leku. W złagodzeniu jej pomagają leki antyhistaminowe. Leczenie obejmuje przede wszystkim:
- odpoczynek w domu,
- przyjmowanie regularnie płynów,
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- lekka dieta.
Nie potwierdzono skuteczności leków przeciwwirusowych w leczeniu mononukleozy. U osób zagrożonych powikłaniami, podaje się czasami glikokortykosteroidy.
Źródła:
Kenzaka T, Ueda Y., Skin rash in a patient with infectious mononucleosis. BMJ Case Rep. 2013 Jul 25;2013:bcr2013010236. doi: 10.1136/bcr-2013-010236,
Akiyama Y, Ishikane M, Ohmagari N., Epstein-Barr virus induced skin rash in infectious mononucleosis. IDCases. 2021 Sep 29;26:e01298. doi: 10.1016/j.idcr.2021.e01298,
McCloskey GL, Massa MC., Cephalexin rash in infectious mononucleosis. Cutis. 1997 May;59(5):251-4. PMID: 9169264.
Czytaj także:
Jak wygląda wysypka alergiczna? Sposoby leczenia uczulenia na skórze
Wysypka na tle nerwowym to częsty problem młodych kobiet. Jak wygląda i jak się ją leczy?
Wysypka jak kaszka – skąd się bierze?
Jednym z objawów sepsy jest wysypka. Oto, jak wygląda
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!