kobieta drapie się po ręce fot. Adobe Stock

Co warto wiedzieć o wysypce w mononukleozie [Praktyczne porady]

Na temat wysypki w mononukleozie w internecie znajdziesz różne informacje. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę. Czy zawsze się pojawia? Jak ją rozpoznać?
Agnieszka Czechowska / 29.08.2018 04:46
kobieta drapie się po ręce fot. Adobe Stock

Swędząca, czerwona, grudkowa lub plamista... Każdy z nas przerobił w swoim życiu nie jedną (większość z nas przechodziła ospę, bostonkę lub jakiś rodzaj uczulenia). Wysypka charakterystyczna dla mononukleozy jest jednak nieco inna niż pozostałe. Dlaczego?

Mononukleoza zakaźna, czyli co?

Mononukleoza zakaźna to choroba wywoływana jest przez wirus Epsteina-Barr (EBV). Choroba najczęściej dotyka małe dzieci i młodzież. Objawy choroby pojawiają się dopiero po 30-60 dniach od zakażenia. Zwykle są to:

  • ból gardła,
  • gorączka,
  • bóle brzucha,
  • obrzęk powiek, nosa, łuków brwiowych,
  • katar,
  • przykry zapach z ust,
  • wysypka.

Wysypka w mononukleozie

Samoistnie występuje dość rzadko - wówczas pojawia się na tułowiu, nogach i rękach ma charakter grudkowo-plamisty. Mija bez leczenia po kilku dniach.

Wysypka w mononukleozie po antybiotyku

Dość często jednak wysypka pojawia się w przebiegu mononukleozy w wyniku błędu w rozpoznaniu! Jeśli lekarz zdiagnozuje anginę zamiast mononukleozy i przepisze antybiotyk, po jego zażyciu pojawi się na ciele chorego wysypka, która jest toksyczną reakcją na lek. Wysypka po antybiotyku (np. amoksycyklinie) jest   bardzo czerwona, wyraźna i swędząca. Zwykle mija po kilku dniach. W złagodzeniu jej pomagają leki antyhistaminowe.

Polecamy!Jak przebiega mononukleoza zakaźna?Na co wskazuje wysypka przypominająca kaszkę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!