Czy alergia pokarmowa może wywołać wstrząs anafilaktyczny?

Anafilaksja to jeden z objawów nasilonej reakcji alergicznej, pojawia się w niedługim czasie po kontakcie z alergenem i przebiega piorunująco / fot. Fotolia
Jest to najniebezpieczniejsza postać alergii, która zagraża życiu człowieka. Zbyt późne podanie leku może spowodować zgon. Czy wiesz, jakie są objawy i co wywołuje ten typ alergii?
/ 03.05.2011 21:35
Anafilaksja to jeden z objawów nasilonej reakcji alergicznej, pojawia się w niedługim czasie po kontakcie z alergenem i przebiega piorunująco / fot. Fotolia

Przyczyny wstrząsu

Wstrząs anafilaktyczny zazwyczaj występuje na skutek ukąszenia owadów. Może być również wywołany przez alergię na pokarm lub lekarstwa. Trudno jednak stwierdzić, które dokładnie produkty mogą wywołać wstrząs. Dlatego też alergicy powinni być szczególni ostrożni i wyczuleni na niepokojące objawy. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek dolegliwości, która może świadczyć o wstrząsie, lekarz powinien zlecić wykonanie specjalistycznych badań, jak testy punktowe, odczulanie, badanie radiologiczne.

Alarmujące dolegliwości

Światowa Organizacja Alergologiczna opublikowała w czasopiśmie „Allergy” listę objawów, które mogą zwiastować wstrząs anafilaktyczny. Oto one:

  •  zmiana głosu,
  •  katar,
  •  ból lub zawroty głowy,
  •  skurcze macicy,
  •  skurcze jelit,
  •  biegunka,
  •  wymioty i mdłości,
  •  świąd dłoni, oczu, nosa, gardła, narządów płciowych,
  •  uczucie gorąca oraz specyficzny, metaliczny smak w jamie ustnej.

Objawy

Za właściwe objawy wstrząsu uznaje się utratę przytomności, skurcz oskrzeli, obrzęk krtani, obniżone ciśnienie tętnicze, pokrzywkę, świąd, zaburzenia pracy serca, rumień, wstrząs. Uznaje się, że nawet jeden z powyższych objawów powinien skłonić lekarza do podania odpowiedniego leku.

Zobacz też: Jak uniknąć wstrząsu anafilaktycznego?

Leczenie

W leczeniu najważniejsza jest szybka reakcja. Dlatego też Światowa Organizacja Alergologiczna podała objawy poprzedzające wstrząs anafilaktyczny, aby lekarz mógł szybko zareagować. Wczesne podanie adrenaliny, leku, może uratować życie.

Adrenalinę podaje się domięśniowo, ponieważ wpływa na rozkurczenie naczyń obwodowych, w efekcie czego znika pokrzywka, rumień. Ponadto lekarstwo to zwiększa kurczliwość i poprawia pracę serca, blokuje reakcję alergiczną, niweluje skurcz oskrzeli, zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne, wieńcowe.

Skutki uboczne adrenaliny

Natychmiastowe podanie adrenaliny po wystąpieniu choć jednego z objawów wstrząsu anafilaktycznego ratuje życie!

Zażycie tego leku może wywołać dodatkowe, choć już nie tak groźne, dolegliwości. U pacjenta mogą wystąpić palpitacje, zawroty lub bóle głowy, osłabienie, drżenie, lęk, podniecenie oraz bladość. W przypadku szybkiego podania adrenaliny lub zbyt dużej jej dawki, może dojść do niedotlenienia mięśnia sercowego i zawału, arytmii, nadciśnienia, wylewu wewnątrzczaszkowego. Natomiast za mała dawka adrenaliny może spowodować nasilenie objawów wstrząsu, m.in. spadek ciśnienia tętniczego.

Zobacz też: Skąd się bierze alergia?

Źródło: „Alergie” Dr Danuty Myłek, wyd. WAB, Warszawa 2010, wydanie II

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA