Pamiętaj o lekach!
Leczenie astmy dla Ciebie nie powinno być trudne, ponieważ większość leków podaje się wziewnie. Leki stosuje się w odpowiednich odstępach czasu po ustaleniu szczegółów z lekarzem. Należy zawsze zwracać lekarzowi uwagę na swoje odczucia oraz występujące działania niepożądane leków. Stosowane leki i ich dawki zależą od stopnia astmy, czyli od nasilenia objawów i ich częstotliwości.
Styl życia
W leczeniu astmy niezmiernie ważna jest edukacja chorego. Jeśli astma dotyczy właśnie Ciebie, musisz zdawać sobie sprawę z przyczyn i następstw choroby oraz poruszać się swobodnie w medycznej nomenklaturze związanej z objawami i leczeniem. Zalecana jest również optymalna kontrola stylu życia tak, by zaprzestać palenia papierosów, zmniejszyć masę ciała oraz unikać alergenów i infekcji górnych dróg oddechowych.
Polecamy: Jak prawidłowo kontrolować astmę?
Stopień 2 i 1, czyli gdy objawy są niewielkie
Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od stosowania glikokortykosteroidów (GKS) wziewnych w małej dawce. Jeśli przez trzy miesiące objawy ustąpią i nie ma ryzyka nawrotu, możliwe jest zastąpienie ich lekami beta adrenomimetycznymi. Wszelkie zmiany w sposobie leczenia i ocenę czynników ryzyka przeprowadza lekarz.
Bardziej nasilona astma
Jeśli cierpisz na astmę stopnia 3., lub Twoje objawy nie zostały wyrównane jedynie za pomocą gklikokortykosteroidów, wymagasz podania długodziałających beta-mimetyków. Dodatkowo utrzymane jest leczenie GKS, ale dołączony może być dodatkowy lek, jak na przykład leki przeciwleukotrienowe lub teofilina. Podobnie wygląda leczenie w stopniu 4, które jednak bazuje na wysokich dawkach GKS.
Ciężka postać astmy
W stopniu 5, najcięższym stosujemy większość leków z wyżej wymienionych grup. Dodatkowo GKS powinny być przyjmowane doustnie a pacjent wymagać może podawania przeciwciał pod postacią omalizumabu.
Zaostrzenia i ich leczenie
W przypadku zaostrzeń leczenie odbywa się często w szpitalu. Szczegóły zawarte są w artykule "Jak skutecznie leczyć zaostrzenia w astmie?".
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!