Czy z ospą można się kąpać? Popularny mit może szkodzić

czy z ospą można się kąpać fot. Adobe Stock, Halfpoint
W trakcie ospy wietrznej można się kąpać i myć ciało, jednak jest kilka zastrzeżeń. Nieprawidłowe postępowanie przy tej zakaźnej chorobie może skutkować powikłaniami, m.in. bakteryjnym zakażeniem skóry. Higiena podczas zachorowania na ospę jest bardzo ważna i trzeba jej przestrzegać. Sprawdź, jak myć się w czasie ospy i czego nie wolno robić.
/ 29.07.2023 05:07
czy z ospą można się kąpać fot. Adobe Stock, Halfpoint

Ospa wietrzna jest bardzo zaraźliwą infekcją wywoływaną przez wirusa ospy i półpaśca (Varicella zoster). Chorują głównie dzieci (90% przypadków notuje się poniżej 15 roku życia). Charakterystycznym objawem ospy jest bardzo swędząca wysypka w postaci wypełnionych płynem pęcherzy, które w ciągu kilku dni przysychają i w końcu odpadają. Aby zapobiec pogorszeniu objawów, niektóre osoby uważają, że w tym czasie trzeba unikać mycia ciała. Jest to jednak często powielany i szkodliwy mit na temat ospy.

Spis treści:

  1. Czy z ospą można się kąpać?
  2. Czy z ospą można kąpać się w basenie?
  3. Czego nie wolno robić w trakcie ospy?

Czy z ospą można się kąpać?

Z ospą nie tylko można się kąpać, ale wręcz należy. Zmiany skórne powinny być utrzymywane w czystości, żeby zapobiec nadkażeniom bakteryjnym. Zalecane jest więc mycie całego ciała każdego dnia od początku choroby.

Kąpiel powinna być krótka, żeby nie moczyć za długo pęcherzy w wodzie. Lepszym rozwiązaniem będzie więc szybki prysznic niż przesiadywanie w wannie. Do wody można dodać sodę oczyszczoną lub nadmanganian potasu, które przyspieszają gojenie się wysypki. Następnie ciało wystarczy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem (nie trzeć). Przeczytaj też: Domowe sposoby na ospę

Czy z ospą można kąpać się w basenie?

W trakcie ospy nie wolno  kąpać się w basenie, zwłaszcza w zbiornikach użytkowanych przez inne osoby. W ten sposób może dojść do przeniesienia wirusa na ludzi przebywających w wodzie. Wirus ospy bardzo łatwo rozprzestrzenia się, nie tylko poprzez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi, ale też drogą kropelkową.

Przeciwko kąpieli w basenie z ospą przemawia też fakt, że zmiany skórne nie powinny być nadmiernie namaczane, mogą też zaszkodzić bakterie w wodzie basenowej oraz preparaty chemiczne.

Kąpieli w basenie należy unikać co najmniej przez 7 dni od pojawienia się wysypki, a najlepiej do czasu aż wszystkie pęcherze się zagoją. Dzieci i dorośli z ospą nie powinni korzystać z jacuzzi, akwaparków itp. do czasu wyzdrowienia.

Czego nie wolno robić w trakcie ospy?

Oprócz kąpieli w basenach jest jeszcze kilka rzeczy, których lepiej unikać w trakcie ospy wietrznej. Pamiętaj: 

  • Nie drap pęcherzy. Drapanie zwiększa ryzyko bakteryjnej infekcji skóry. 
  • Nie podawaj choremu dziecku aspiryny oraz ibuprofenu. Aspiryna u dzieci może powodować chorobę zwaną zespołem Reye'a, z kolei podawanie ibuprofenu wiązano z wyższym ryzykiem nadkażeń bakteryjnych. 
  • Nie przebywaj w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Ospa jest bardzo zaraźliwa, dlatego do czasu zagojenia się wysypki należy unikać miejsc, w których przebywa więcej ludzi (sklepy, przedszkola, szkoły, szpital). 
  • Nie narażaj na zachorowanie osoby z grup ryzyka (kobiety w ciąży, chorych na nowotwór, osoby starsze, osoby z niedoborem odporności).
  • Nie wychodź na zewnątrz, jeśli źle się czujesz. Dopóki występują objawy takie jak gorączka, osłabienie, dreszcze, najlepiej unikać nawet spacerów (więcej: czy z ospą można wychodzić na dwór?).
  • Nie smaruj pęcherzy pudrami i papkami. Również gencjana nie jest polecana na ospę
  • Nie spożywaj gorących, pikantnych, kwaśnych posiłków i napojów. Wysypka lokalizuje się również w jamie ustnej. 
  • Nie przemęczaj się. Odpoczynek jest bardzo ważny w tym czasie.

Jeżeli jest coś, co cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem. Ospa może mieć ciężki przebieg, szczególnie zagraża osobom dorosłym i starszym. Na ogół jednak ustępuje bez leczenia w ciągu kilku dni. 

Czytaj także:
Ospa u dorosłych - objawy, jak wygląda, leczenie (zdjęcia ospy)
Półpasiec - objawy, zdjęcia zmian skórnych, zarażanie, leczenie
Wysypka bostońska – jak wygląda? (zdjęcia)
Obalamy mity: Czy w trakcie przeziębienia można się kąpać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA