polipy w nosie

Diagnostyka i leczenie uzależnienia od hazardu

Patologiczny hazard prowadzi do licznych problemów w życiu prywatnym i zawodowym. Osoba uzależniona wymaga leczenia – z reguły nie jest w stanie samodzielnie uporać się z nałogiem. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Kiedy hobby przeradza się w patologiczny hazard?
/ 07.09.2011 14:22
polipy w nosie

Różne oblicza hazardu

Istnieją różne klasyfikacje hazardu. Jedna z nich wyróżnia hazard rekreacyjny (rozrywka, forma spędzania wolnego czasu), hazard problemowy (pojawiają się już pierwsze negatywne konsekwencje grania) i hazard patologiczny (uzależnienie z wszelkimi jego konsekwencjami). Można też wyróżnić różne stopnie zaangażowania w hazard, tj.: 0 — brak aktywności, 1 — hazard rekreacyjny, 2 — hazard problemowy, 3 — hazard patologiczny.

Polecamy też: Anonimowi Hazardziści

Etapy rozwoju uzależnienia od hazardu

Opisywane są cztery fazy rozwoju uzależnienia od hazardu:

 • faza zwycięstw — granie okazjonalne, fantazjowanie na temat wielkich wygranych, duże wygrane powodujące coraz silniejsze pobudzenie, coraz częstsze zakłady i coraz wyższe stawki; człowiek zaczyna wierzyć, że będzie zawsze wygrywać, a w przypadku osiągnięcia wielkiej wygranej dąży do jej powtórzenia (nieuzasadniony optymizm), coraz częściej ryzykując coraz większe kwoty;
 • faza strat — stawiając na wysokie zakłady, grający naraża się na wysokie straty; wysokie pożyczki i próby odgrywania się, a w przypadkach powodzenia wygrane idą na spłaty długów; hazardzista gra kosztem pracy i domu, kłamie i zaczyna ukrywać swoje uzależnienie; unika wierzycieli i cały czas wierzy, że wkrótce nastąpi kolejna wielka wygrana;
 • faza desperacji — separacja od rodziny i przyjaciół; utrata pracy i narastające długi powodują panikę; presja wierzycieli popycha często ku przestępstwom; te obciążenia prowadzą z kolei do psychicznego wyczerpania, pojawiają się wyrzuty sumienia, poczucie winy, bezradność i depresja;
 • faza utraty nadziei – rozwód; poczucie beznadziejności, myśli i/lub próby samobójcze; zostają wówczas cztery wyjścia: ucieczka w uzależnienie od alkoholu lub leków, więzienie, śmierć (samobójstwo lub z ręki wierzycieli) albo zwrócenie się po pomoc.

Polecamy też: Fazy rozwoju uzależnienia od hazardu

Ankieta hazardzisty

Jeżeli ktoś z Państwa podejrzewa u siebie problem hazardu, powinien odpowiedzieć sobie szczerze na poniższe pytania:

 • Czy w związku z hazardowym graniem brakowało Pani/Panu kiedykolwiek czasu?
 • Czy Pani/Pana rodzina czuła się kiedykolwiek nieszczęśliwa z powodu Pani/Pana grania?
 • Czy hazardowe granie wpłynęło kiedykolwiek negatywnie na Pani/Pana reputację?
 • Czy kiedykolwiek odczuwał/a Pan/i wyrzuty sumienia z powodu hazardowego grania?
 • Czy kiedykolwiek uciekał/a się Pan/i do hazardowego grania w celu zdobycia pieniędzy potrzebnych do spłacenia długów lub do rozwiązania innych problemów finansowych?
 • Czy zdarzyło się, że hazard zaniżył Pani/Pana ambicje lub wpłynął niekorzystnie na Pani/Pana wydajność w działaniu?
 • Czy po przegranej odczuwa Pan/i potrzebę szybkiego odegrania się?
 • Czy po przegranej czuje Pan/i silną potrzebę ponowienia próby kolejnej wygranej?
 • Czy często zaczyna Pan/i grać, stawiając swoje ostatnie pieniądze?
 • Czy kiedykolwiek pożyczył/a Pan/i pieniądze na gry hazardowe?
 • Czy kiedykolwiek sprzedał/a Pan/i coś w celu uzyskania pieniędzy na hazard?
 • Czy z trudem przeznacza Pan/i swoje pieniądze zarezerwowane na hazard na zrobienie jakichś innych zakupów?
 • Czy kiedykolwiek hazard przesłaniał Pani/Panu troskę o byt swojej rodziny?
 • Czy kiedykolwiek grał/a Pan/i dłużej niż to wcześniej zaplanował/a?
 • Czy hazard kiedykolwiek pozwolił Pani/Panu zapomnieć o kłopotach lub zmartwieniach?
 • Czy kiedykolwiek popełnił/a Pan/i lub myślał/a o popełnieniu nielegalnego czynu w celu zapewnienia sobie środków na hazard?
 • Czy kiedykolwiek z powodu hazardowego grania źle Pan/i sypiał/a?
 • Czy z powodu kłótni, niepowodzenia lub frustracji ogarniała Panią/Pana kiedykolwiek nagła potrzeba hazardu?
 • Czy dla uczczenia jakiegoś sukcesu chodził/a Pan/i pograć?
 • Czy kiedykolwiek pomyślał/a Pan/i, że przyczyną poważnych problemów w życiu może być hazardowe granie?

Im więcej odpowiedzi „tak”, tym więcej przesłanek przemawiających za istnieniem uzależnienia.

Fragment pochodzi z książki „Uzależnienia” autorstwa B.T. Woronowicza (wydawnictwo Media Rodzina, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/08.02.2017 15:19
Ciężko mówić o własnych doświadczeniach,nawet pisać, bo to jednak wstydliwe, szczególnie jak uzależnienia. Jakim trzeba być naiwnym aby się uzależnić od hazardu? Przecież wiadomo nie od wczoraj , że to maszynki do wyciągania z ludzi pieniędzy.... Mój narzeczony był uzależniony. Patrzyłam jak znika, jego pensja, żyliśmy tylko za moją bo nie miał jak się dostać do mojego konta.Ehhh to nie był dobry okres w naszym życiu. W końcu postanowiłam porozmawiać z jego rodzicami i znaleźć wyjście z tej sytuacji. Postanowiliśmy wysłać go na terapię. Wybraliśmy ośrodek Wiosenna w Ściejowicach. Na całe szczęście nikt z nas nie żałuje tego wyboru.
/02.10.2016 22:40
Sama zaczęłam grać jakieś dwa lata temu. Było ciężko, bardzo szybko się uzależniłam. Ale całe szczęście wyszłam z tego raz dwa. Całe szczęście miałam męża czuwającego nade mną. Całe szczęście. Wysłał mnie do jednej z klinik - Wiosenna w Ściejowicach w której spędziłam na terapii około 2 miesięcy. To był dobry czas, szybko przestałam grać. Wspieram każdego kto z tym walczy! Powodzenia!
/01.10.2016 18:02
Ja nie mogę powiedzieć, żyłam z hazardzistą ponad rok póki nie powiedziałam dość. Nie można tak żyć, szczególnie na długą metę bo w końcu nie ma za co i pojawiają się długi. Ośrodki leczenia są pełne więc trzeba szukać gdzie indziej. Ja znalazłam dla mojego faceta ośrodek w ściejowicach. Przyznam, że nawet dobrze się stało, bo przynajmniej wyszedł z tego. Ośrodek nazywał się Wiosenna.
POKAŻ KOMENTARZE (1)