Dlaczego mężczyźni łysieją?

Rozszerzenie naczyń mózgu może wywoływać  ból głowy, szczególnie poprzez prowokowanie napadów migreny
Wypadanie włosów u mężczyzn nie jest najczęściej związane z wiekiem. Z problemem łysienia zmagają się zarówno dojrzali panowie, jak i studenci. Dlaczego tak wielu mężczyzn traci włosy w tak wczesnym wieku?
/ 24.11.2010 09:34
Rozszerzenie naczyń mózgu może wywoływać  ból głowy, szczególnie poprzez prowokowanie napadów migreny

Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem łysienia i jest ono uwarunkowane genetycznie. Cierpią na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć mężczyźni o wiele częściej, stąd inna nazwa - łysienie typu męskiego.

Testosteron a problem łysienia

U większości mężczyzn łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju, za co odpowiedzialne są męskie hormony płciowe - androgeny, a konkretnie testosteron.
Negatywny wpływ androgenów na proces łysienia jest bezdyskusyjny, a najlepszym przykładem jest fakt, że mężczyźni kastrowani przed okresem dojrzewania płciowego nigdy nie łysieją.

Testosteron pod wpływem enzymu 5 alfa-reduktazy ulega przekształceniu w substancję - dihydrotestosteron, która działa niszcząco na mieszki włosowe, szczególnie na czubku głowy. Pod jej wpływem mieszki włosowe ulegają tak zwanej miniaturyzacji, w efekcie czego cykl włosowy skraca się, a włosy z normalnych stają się cienkie czyli meszkowe i następnie całkowicie wypadają. Od początku procesu obserwuje się także stopniowy zanik mieszków włosowych i osłabienie ich ukrwienia.

Objawy łysienia

Łysienie zaczyna się od okolic skroniowo-czołowych, następnie czupryna przerzedza się w obrębie szczytu głowy. Powstaje klasyczna łysina tzw. tonsura. Te ogniska mogą się połączyć i rozszerzać na boczne części głowy, doprowadzając do całkowitej utraty włosów. Wyodrębniono kilka typów łysienia u mężczyzn (tzw. skala Hamiltona): od zachowanego owłosienia skóry głowy, poprzez głębokie zakola do całkowitego zlania się ognisk z objęciem części bocznych.

Kiedy zaczynają łysieć chłopcy w wieku 16-18 lat, proces wypadania włosów postępuje szybko i w krótkim czasie dochodzi widocznego wyłysienia na szczycie głowy. Gdy proces rozpoczyna się ok. 40 roku życia jest szansa, że zatrzyma się na zakolach.

Czytaj też: Łysienie - powstrzymać ewolucję

Jak temu zaradzić?

Obecnie istnieje coraz więcej technik pozwalających na zahamowanie procesu wypadania włosów u mężczyzn. Terapia najczęściej opiera się na hamowaniu działania hormonu 5-alfa reduktazy, który jest odpowiedzialny z kolei za przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron. Ten ostatni jest głównym czynnikiem powodującym wypadanie włosów u mężczyzn. 

Przyczyną łysienia typu męskiego jest więc przede wszystkim hormon 5-alfa reduktaza. Im więcej występuje go w organizmie, tym wcześniej rozpoczyna się proces łysienia, stąd nawet chłopcy w liceum mogą już zauważyć u siebie powstające zakola.

Czytaj też: Pielęgnacja skóry - męska rzecz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA