Ten zielony robak to drapieżnik i bardzo pożyteczny owad. Czy złotooki gryzą?

złotook zielony robak fot. Adobe Stock, Henryk Guziak
Późne lato to czas, kiedy częściej możemy zauważyć w otoczeniu długie zielone owady z charakterystycznymi przezroczystymi skrzydłami. Są to złotooki — owady drapieżne, które nie szkodzą człowiekowi. Kiedy zauważymy je w ogrodzie, absolutnie nie należy ich likwidować. Dzięki nim nasze rośliny są bezpieczne.
/ 07.09.2023 05:57
złotook zielony robak fot. Adobe Stock, Henryk Guziak

Spis treści:

  1. Długi zielony robak, czyli złotook — co to za owad?
  2. Zielony robak, czyli złotook — czy jest szkodliwy dla człowieka? 
  3. Czy złotooki są pożyteczne?

Długi zielony robak, czyli złotook - co to za owad?

Złotook pospolity jest to owad z rodziny złotookowatych (Chrysopidae), którego można spotkać na łąkach, polanach, w ogrodach, parkach, lasach, zaroślach w czasie od wiosny do jesieni. Późnym latem i jesienią ukrywają się w domach i altanach. Ponieważ są bardzo wrażliwe na niską temperaturę, zimę spędzają w budynkach albo w ukryciu na zewnątrz. 

złotook zielony robak larwa
fot. Larwa złotooka zjadająca mszycę / Adobe Stock, corlaffra

Złotooki żyją powszechnie na terenie całego kraju. Mają charakterystyczny zielony podłużny tułów i delikatne przezroczyste skrzydła z seledynowymi żyłkami. Dorosłe owady osiągają 10-12 mm długości, zaś larwa może mieć 8 mm długości. Larwy mają kolor żółte i brązowe linie biegnące wzdłuż tułowia. 

złotook zielony owad

fot. Złotook dorosły owad / Adobe Stock, Danita Delimont

Zielony robak — czy jest szkodliwy dla człowieka? 

Te zielone owady nie gryzą i są całkowicie nieszkodliwe dla człowieka. Larwy złotooka żyjące na roślinach mogą za to wbić się w skórę ostrymi żuwaczkami — lepiej ich więc nie dotykać. Dorosłych osobników nie trzeba się w ogóle obawiać.

Zauważamy je najczęściej, gdy na zewnątrz temperatura spada, a złotooki chowają się do domów, piwnic i garaży. Nie są szkodliwe dla roślin w mieszkaniach, za to i w tym przypadku pomagają likwidować szkodniki. Zwykle jednak zapadają w sen zimowy i przeczekują chłodne miesiące w schronieniu.

Jeśli jakiś owad jest zbyt aktywny w domu, możemy przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia, np. garażu, co ułatwi mu wejście w stan hibernacji. Wiosną głodne złotooki ruszają na podbój świata, a mówiąc konkretniej, wylatują, aby znaleźć partnera i złożyć jaja. 

Czy złotooki są pożyteczne?

Złotook to bardzo pożyteczny owad. Jego larwy są drapieżne i żywią się mszycami, miodówkami, przędziorkami, larwami zwójek, jajami stonki ziemniaczanej, roztoczami i czerwcami. W ciągu 2 tygodni larwa potrafi zjeść 450 mszyc. 

Dzięki obecności tych zielonych długich robaków szkodniki roślin nie będą niszczyć twojego ogrodu. Dlatego nigdy nie likwiduj tych przydatnych owadówDorosłe osobniki żywią się nektarem i pyłkiem roślin.

Sadzenie roślin miododajnych będzie sprzyjać powiększaniu populacji tych owadów w ogrodzie. Na zimę warto budować im ciepłe schronienia na zewnątrz, aby później wykorzystać te owady do zwalczania szkodników.  

Czytaj także:
Skąd się biorą „przecinki”, czyli małe czarne owady znajdowane na skórze?
Giez - co robić, gdy ugryzie nas końska mucha?
Ukąszenia owadów na zdjęciach. Sprawdź, co cię ugryzło i jakie środki zastosować

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA