żylaki

Domowe sposoby na żylaki – pozbądź się ich!

Nie wszystkie żylaki wymagają usunięcia operacyjnego – sprawdź, które domowe sposoby mogą pomóc ci je zniwelować!
/ 07.04.2016 12:17
żylaki

Jak powstają żylaki?

Podstawowe bezpośrednie przyczyny powstawania żylaków to wady lub uszkodzenia zastawek żylnych oraz budowa ścianek żylnych żył głębokich. Przy uszkodzonych zastawkach przepływ krwi ulega zwolnieniu, krew zaczyna zalegać, a nawet cofać się, co powoduje powstawanie zakrzepów. Zwiększa się ciśnienie na ścianki żylne, żyły stają się poskręcane i uwypuklają się tuż pod powierzchnią skóry, tracąc elastyczność.

Często są to uwarunkowania genetyczne i częstość występowania tego schorzenia jest większa u kobiet i rośnie wraz z wiekiem.

Natomiast istnieje szereg czynników, które mogą mieć wpływ na powstawanie takich niewłaściwości. Są to: otyłość, płaskostopie, praca polegająca na długim staniu w jednym miejscu lub praca w pozycji siedzącej, praca związana z noszeniem ciężkich przedmiotów, antykoncepcja hormonalna, długotrwałe siedzenie z podkurczonymi nogami, zbyt częste stosowanie gorących kąpieli i przebywanie w saunie, ogólny niedobór aktywności ruchowej, urazy nóg, ciąża, przewlekłe zaparcia, choroby układu krążenia powodujące zakrzepicę żył, unieruchomienie kończyn w wyniku złamań, podwyższony poziom cholesterolu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów (powoduje miażdżycę, zmniejszając przepustowość żył), nadmierne opalanie się, zbyt ciasna, niewłaściwie dobrana odzież utrudniająca przepływ krwi.

Jakie są objawy żylaków?

Pierwsze objawy pojawiania się żylaków to: miejscowe pieczenie skóry, poczucie ciężkich nóg, zawilgocenie stóp, bolesne skurcze łydek, obrzęki, częste napięcia skóry, uczucie zmęczenia nóg, pojawianie się malutkich jednomilimetrowych poszerzonych naczynek włosowatych, zwanych potocznie pajączkami, a także nieco większych żyłek siatkowatych o barwie sinoniebieskiej, brązowej lub ciemnoczerwonej. Na ogół pojawiają się na udach, na łydkach, pod kolanami, nie stwarzając jakichkolwiek dolegliwości. Następnie na nogach pojawiają się obrzęki wraz z poskręcanymi, sznurowatymi większymi żyłami. Obrzęki czasem powodują ból, ale w pierwszym etapie powstawania żylaków ustępują po nocy, kiedy nogi utrzymujemy w pozycji poziomej. Jednak wraz z rozwojem choroby następuje zwłóknienie tkanki podskórnej i obrzęki te się utrwalają. Twardnieje skóra nad kostkami, powstają owrzodzenia podudzi, a nawet otwarte bolesne rany.

Im szybciej podejmujemy się leczenia żylaków, zanim jeszcze dojdzie do przewlekłej niewydolności żylnej, spowodowanej znacznymi, bolesnymi obrzękami nóg, tym łatwiej je będzie usunąć w sposób trwały.

Zobacz też: Kiedy leczyć żylaki?

Jak leczy się żylaki?

Sposoby leczenia mogą być różne. Najpowszechniejsze jest leczenie uciskowe, polegające na zastosowaniu wszelkiego rodzaju pończoch o różnym stopniu ucisku lub bandażowaniu nóg bandażem elastycznym w kierunku od stóp do pachwiny.

Dobór pończochy uciskowej najlepiej jest uzgodnić z lekarzem, ponieważ istotne tu jest zaawansowanie obrzęków i owrzodzeń w rozwoju choroby. Właściwie dobrana pończocha największy nacisk wywiera na stopę i okolice kostek i stopniowo ku górze maleje. Natomiast w przypadku bandażowania nóg, bandaż powinien obejmować także pięty. Korzystanie z pończoch ułatwia przepływ krwi, zmniejszając w ten sposób ciśnienie i średnicę żył, poprawiając pracę zastawek. Pończochy należy zakładać jeszcze rankiem przed wstaniem z łóżka. Dobrze jest przy tym stosować kilka razy dziennie ćwiczenie, polegające na leżeniu czy siedzeniu ze stopami umieszczonymi powyżej ud, czyli na przykład podkładając poduszkę pod stopy, aby krew z obciążonych żył spływała w kierunku serca. Innym ciekawym ćwiczeniem jest położenie się na plecach ze stopami opartymi o ścianę i wolne, równomierne oddychanie przeponowo, co powoduje odpływ krwi z nóg w stronę dużych żył w klatce piersiowej.

Zaleca się stosować chłodne 20-to sekundowe, naprzemienne natryski na każdą nogę, zaczynając od stóp.

Jeśli chodzi o dietę, to należy unikać pokarmów tuczących, powodujących zaparcia, a także słonych i soli zatrzymujących wodę w organizmie, powinno się spożywać dużo owoców i warzyw, zwłaszcza tych bogatych w błonnik, rutynę, witaminy B, C, PP, E.

Zaleca się stosowanie masaży dwa razy dziennie, w kierunku od stóp do pachwin.

Domowe metody na żylaki

Świetnym środkiem ułatwiającym przepływ krwi w żyłach jest rozcieńczony ocet jabłkowy – trzy łyżeczki octu na szklankę wody – wmasowywany przed snem i po przebudzeniu, w miejscach, gdzie widoczne są żylaki. Można też pić tę miksturę dwa razy dziennie przez co najmniej 30 dni. Wmasowywać również można w żylaki podgrzaną oliwę z oliwek, z dodatkiem płynnej witaminy E, co zmniejsza ból i redukuje stany zapalne żył. Innym napojem łagodzącym niedrożność żył jest: jedna łyżeczka papryki cayenne w proszku na szklankę gorącej wody, którą po starannym wymieszaniu należy pić dwa razy dziennie przez miesiąc. Ciekawą rośliną, coraz częściej wykorzystywaną w kosmetyce jest oczar wirginijski, mający właściwości wzmacniające i obkurczające naczynia krwionośne, zmniejsza opuchliznę i działa przeciwbólowo. Należy nasączone w wyciągu oczaru wirginijskiego waciki nakładać na żylaki dwa razy dziennie przez okres dwóch miesięcy.

Na żylaki – sport!

Jednak najprostszym i skutecznym sposobem zapobiegania powstawania żylaków jest sport, ogólnie zwiększona dawka ruchu.

Należy jednak unikać sportów siłowych, obciążających stawy, tenisa, kajakarstwa, narciarstwa. Zaleca się natomiast jazdę na rowerze, spacerowanie w dość szybkim tempie, taniec, pływanie, ćwiczenia rozciągające. Unikać należy częstego chodzenia na wysokich obcasach, nadmiernego rozgrzewania i opalania, długotrwałego siedzenia z założonymi noga na nogę, co utrudnia przepływ krwi, ułatwiając powstawanie żylaków.

Nowoczesne sposoby leczenia żylaków to, zależnie od stanu zaawansowania choroby, operacyjne ich usuwanie w przypadku dużych żylaków, w przypadku mniejszych – wstrzykiwanie do uszkodzonych naczyń żylnych specjalnego środka, który je zamyka, a w przypadku najmniejszych, czyli tzw. pajączków – usuwanie ich za pomocą lasera lub metodą naświetlania chorych naczynek. Zdarzają się jednak przeciwwskazania do wymienionych zabiegów i o tym, czy można je przeprowadzić decyduje chirurg.

Zobacz też: Czy żylaki są niebezpieczne?

Źródło: wydawnictwo PRINTEX.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!