Endometrioza po cesarce fot. Adobe Stock, kolaż Polki.pl

Endometrioza po cesarce – objawy, leczenie, zabieg laparoskopii

Nie jest to błąd lekarzy, a powikłanie, które może spotkać każdą kobietę, która doświadczyła „cesarki”. Jak leczy się taką endometriozę i czy konieczna jest operacja?
Marta Słupska / 08.11.2018 13:34
Endometrioza po cesarce fot. Adobe Stock, kolaż Polki.pl

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka macicy, to choroba, na którą choruje około 15% kobiet na świecie. Towarzyszy jej często ból przed miesiączką i w jej trakcie,  a także w czasie stosunku, biegunki, zaparcia, nudności i/lub bolesne wypróżnienia.

Choroba może pojawić się w różnych miejscach – ogniska endometrium znajduje się nierzadko w płucach, układzie moczowym czy pokarmowym. Bywa, że endometrioza pojawia się dopiero po porodzie w bliźnie po cesarskim cięciu. Jej objawy mogą być wyczuwalne nawet po latach od urodzenia dziecka. Jak do tego dochodzi?

Kiedy endometrioza pojawia się po „cesarce”?

Jeśli w okolice zszycia rany przeniesione zostaną komórki śluzowe jamy macicy, w miejscu po cesarce może pojawić się endometrioza. Choroba ta może po „cesarce” rozwijać się więc w powstałej po operacji bliźnie, ale też w układzie moczowym.

W takim przypadku u pacjentki co miesiąc dochodzi tak jakby do dwóch miesiączek: komórki rosną, złuszczają się i krwawią nie tylko w macicy, ale też w miejscu, gdzie zostały zawleczone, czyli w bliźnie.

Jak objawia się endometrioza w miejscu blizny po cesarskim cięciu?

Na początku w bliźnie po „cesarce” pojawia się nieduże zgrubienie, które boli przy dotknięciu, nierzadko uniemożliwiając nawet dotykanie do tego miejsca bielizny. Z czasem zrost się powiększa (komórki, zamiast się złuszczyć, gromadzą się), a ból staje się coraz bardziej intensywny – do tego stopnia, że narasta podczas kichania czy śmiania się.

Objawy endometriozy w miejscu blizny po „cesarce” nasilają się zwykle tuż przed miesiączką i w jej trakcie.

Jak leczy się endometriozę po „cesarce”?

Przede wszystkim trzeba się jak najszybciej udać do ginekologa, by upewnić się, czy mamy do czynienia z endometriozą. Jej leczenie polega głównie na niwelowaniu objawów, a nie przyczyn. W tym celu stosuje się:

  • zabieg laparoskopii – dzięki niemu usuwa się wszczepy;
  • środki hormonalne – zatrzymują owulację, co sprawia, że endometrium nie złuszcza się i nie tworzy kolejnych wszczepów.

Niestety, żadna z tych metod nie daje gwarancji, że pozbędziemy się endometriozy raz na zawsze.

Leczenie endometriozy ma na celu nie tylko ograniczenie wszczepionych komórek, ale też poprawienie komfortu pacjentki. Stosuje się więc także leki przeciwbólowe.

Jeśli podejrzewamy więc endometriozę po cesarskim cięciu, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Zmiany nie miną bowiem samoistnie, a wręcz będą się pogłębiać, a ból z cyklu na cykl będzie się stawał coraz większy.

Zobacz też:
Jaka dieta pomaga przy endometriozie?
Czy przerost endometrium jest groźny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!