odra fot. Adobe Stock

Epidemia odry w Rumunii. Mówi się już o 46 ofiarach śmiertelnych

Bilans śmiertelnych ofiar epidemii, która trwa w Rumunii od ubiegłego roku, znów wzrósł – alarmują rumuńskie władze.
Małgorzata Germak / 06.08.2018 13:40
odra fot. Adobe Stock

Aż 204 nowe przypadki zachorowań na odrę odnotowano tylko w zeszłym tygodniu, a w sumie od wybuchu epidemii w ubiegłym roku doszło w Rumunii do prawie 12 tysięcy zachorowań. Dlaczego sytuacja jest tak poważna i jakie są prognozy?

Ta choroba jest męcząca dla dorosłych, ale u dzieci może nawet prowadzić do śmierci

Liczba zachorowań na odrę w Europie w zeszłym roku wzrosła trzykrotnie – donosi Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Najgorsza sytuacja jest w Rumunii i we Włoszech. Według ekspertów nowe wybuchy epidemii tej choroby są spowodowane niskim wskaźnikiem zaszczepień.

Jak groźna dla dzieci jest odra?

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych. „Prawie wszystkie nieuodpornione dzieci, narażone na kontakt z wirusem, ulegają zakażeniu. Wysoce zaraźliwy wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania, przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej. Odra objawia się m.in. gorączką, katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek, plamkami po wewnętrznej stronie policzków i na języku, wysypką, która z twarzy i karku zstępuje na tułów, ręce i nogi” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak zapobiegać odrze?

Jest szczepionka przeciw odrze, którą podaje się w dwóch dawkach. Kalendarze szczepień inaczej wyglądają w różnych krajach. Eksperci szacują, że jedna dawka daje 93 procent szans na uniknięcie choroby, a dwie - 97%.

Przyczyną zgonów u dzieci są zwykle powikłania po odrze. Występują one najczęściej u dzieci poniżej 5. roku życia oraz u dorosłych w wieku powyżej 20 lat.

Źródło: PAP, Polsat News

Czytaj też:

Gwiazda telewizji cierpi na dziwną, mało znaną chorobę. To bolesne schorzenie głównie dotyka kobiety!Ta choroba dotyka nawet 15% młodych matek i bywa śmiertelna…

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!