Aż 204 nowe przypadki zachorowań na odrę odnotowano tylko w zeszłym tygodniu, a w sumie od wybuchu epidemii w ubiegłym roku doszło w Rumunii do prawie 12 tysięcy zachorowań. Dlaczego sytuacja jest tak poważna i jakie są prognozy?
Ta choroba jest męcząca dla dorosłych, ale u dzieci może nawet prowadzić do śmierci
Liczba zachorowań na odrę w Europie w zeszłym roku wzrosła trzykrotnie – donosi Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Najgorsza sytuacja jest w Rumunii i we Włoszech. Według ekspertów nowe wybuchy epidemii tej choroby są spowodowane niskim wskaźnikiem zaszczepień.
Jak groźna dla dzieci jest odra?
Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych. „Prawie wszystkie nieuodpornione dzieci, narażone na kontakt z wirusem, ulegają zakażeniu. Wysoce zaraźliwy wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania, przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej. Odra objawia się m.in. gorączką, katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek, plamkami po wewnętrznej stronie policzków i na języku, wysypką, która z twarzy i karku zstępuje na tułów, ręce i nogi” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jak zapobiegać odrze?
Jest szczepionka przeciw odrze, którą podaje się w dwóch dawkach. Kalendarze szczepień inaczej wyglądają w różnych krajach. Eksperci szacują, że jedna dawka daje 93 procent szans na uniknięcie choroby, a dwie - 97%.
Przyczyną zgonów u dzieci są zwykle powikłania po odrze. Występują one najczęściej u dzieci poniżej 5. roku życia oraz u dorosłych w wieku powyżej 20 lat.
Źródło: PAP, Polsat News
Czytaj też:
Gwiazda telewizji cierpi na dziwną, mało znaną chorobę. To bolesne schorzenie głównie dotyka kobiety!Ta choroba dotyka nawet 15% młodych matek i bywa śmiertelna…
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!