Gdy w ustach sucho jak pieprz...

Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia
Jama ustna będąca pierwszym ogniwem przewodu pokarmowego i za razem najbogatszym we florę bakteryjną środowiskiem naszego organizmu często jest przyczyną dolegliwości, które zwykle występują okresowo. Bywa jednak, że trwają one dłużej. O czym mogą świadczyć suchość czy brzydki zapach z ust?
/ 28.06.2011 17:03
Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia

Pustynia w ustach

Niewątpliwie najczęściej zgłaszanym objawem ze strony pacjentów jest uczucie suchości w jamie ustnej. Może być ona prawdziwa, kiedy to zaburzona lub zahamowana jest czynność ślinianek lub rzekoma zwykle pojawiająca się na tle nerwowym. Suchość w jamie ustnej, oprócz anomalii dotyczących ślinianek występuje podczas biegunki, gorączki, różnych chorób ogólnoustrojowych (np.: cukrzyca, choroby wątroby, AIDS czy nadciśnienie) lub jako skutek uboczny działania leków. Ale przyczyna może być dużo bardziej prozaiczna i może leżeć w sposobie oddychania (przez usta) oraz paleniu tytoniu.

Polecamy: Higiena jamy ustnej, a choroby serca

Gdy potrzebny śliniak

Na drugim biegunie objawów chorób jamy ustnej znajduje się zwiększone wydzielanie śliny, które w okresie poprzedzającym posiłek i w jego trakcie jest zjawiskiem jak najbardziej fizjologicznym. Gdy jednak nie obserwujemy związku nadmiernego wydzielania śliny z jedzeniem przyczyną mogą być: czynniki neurogenne (emocje), choroby zakaźne jak ospa wietrzna czy wścieklizna, leki, związki chemiczne lub zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej (zapalenia błony śluzowej, ropnie języka bądź migdałków). U małych dzieci należy pamiętać o ząbkowaniu, jako częstej przyczynie nadmiernego wydzielania śliny.

Przeczytaj: Stany przedrakowe błony śluzowej jamy ustnej

Gdy wszystko smakuje jak kołek

Innym ważnym i dotkliwym, nie tylko dla łakomczuchów, objawem są zaburzenia smaku. Są one charakterystyczne dla zapaleń błony śluzowej. Mogą jednak też być objawem poważniejszych schorzeń jak nowotwory czy uszkodzenie struny bębenkowej (odpowiada częściowo za odbiór smaku) lub zaburzeń endokrynologicznych, spośród których najczęstszym jest niedoczynność tarczycy.

Zaburzenia smaku towarzyszą chorobom ogólnoustrojowym, uszkodzeniom układu nerwowego (m.in. chorobie Alzheimera lub zapaleniu opon mózgowych) oraz przyjmowaniu leków.

Zespół piekących ust

Nieco tajemniczym objawem jest stomatodynia, czyli objawy bólu i pieczenia w ustach. Zwykle związana jest z zaniedbaniami higienicznymi, podrażnieniami fizycznymi lub zaburzeniami ogólnoustrojowymi. Pojawia się najczęściej u kobiet w wieku 40.-70. lat.

Gdy wstyd otworzyć usta

Zdarza się, że mimo dbania o higienę jamy ustnej z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być: zapalenia dziąseł, próchnica, stany zapalne zatok, migdałków czy uchyłki przełyku.
Jak widać, najważniejsze objawy ze strony jamy ustnej mogą być wykładnikiem wielu chorób, niekoniecznie związanych z chorobami jamy ustnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA