Gorączka plamista Gór Skalistych - groźna choroba przenoszona przez kleszcze

kleszcz fot. Adobe Stock
U 5-letniego Masona McNaira lekarze mylnie zdiagnozowali bakteryjne zapalenie skóry. Brzuch chłopca był spuchnięty i zaczerwieniony. Z czasem pojawiły się kolejne objawy - gorączka, biegunka, bóle brzucha i wysypka całego ciała. Przyczyną symptomów był kleszcz. Chłopiec zachorował na gorączkę plamistą Gór Skalistych - niezwykle rzadką chorobę.
Magdalena Bury / 18.06.2018 14:08
kleszcz fot. Adobe Stock

Kobieta apeluje do innych rodziców, by ufali swojemu instynktowi. Gdyby nie poszukiwania w sieci, jej 5-letni syn mógłby nie przeżyć.

Błędna diagnoza

Mason spędzał czas u swoich dziadków. To właśnie oni zauważyli w jego pępku kleszcza i od razu go usunęli. Następnego dnia matka chłopca zwróciła uwagę na zaczerwieniony, spuchnięty brzuch synka. Kobieta zabrała dziecko do lekarza, który zapisał antybiotyk na bakteryjne zapalenie skóry.

Zły stan zdrowia chłopca

Stan chłopca gwałtownie zaczął się pogarszać. Pojawiła się gorączka, biegunka, bóle brzucha i wysypka pokrywająca całe ciało. Przepisane lekarstwa nie działały. Matka po raz kolejny udała się z dzieckiem do lekarza. Ten stwierdził, że podane objawy są opóźnioną reakcją na przyjmowane leki. Odesłał małego pacjenta do domu.

Danielle McNair, matka chłopca, nie dała za wygraną. Wspólnie z mężem zaczęli szukać w internecie przyczyn złego stanu zdrowia syna. Wszystko wskazywało na to, że mały Mason cierpi na gorączkę plamistą Gór Skalistych. Objawy się zgadzały.

To nie tylko borelioza! Oto 3 inne groźne choroby, które przenoszą kleszcze

Gorączka plamista Gór Skalistych

Czym charakteryzuje się gorączka plamista Gór Skalistych? To infekcja bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Powoduje stany zapalne naczyń krwionośnych i uszkadza najważniejsze narządy. Nieleczona może prowadzić do utraty słuchu, paraliżu i  martwicy. W niektórych przypadkach jest śmiertelna.

Jakie objawy daje?

  • charakterystyczne różowe, nieswędzące plamy
  • gorączka
  • bóle głowy
  • nudności i wymioty
  • bóle brzucha
  • bóle mięśni i stawów

Leczenie gorączki plamistej Gór Skalistych polega na przyjmowaniu silnych antybiotyków przez kilka dni. Należy je podawać najpóźniej w 5. dniu od pojawienia się objawów choroby.

Gorączkę plamistą Gór Skalistych rocznie w USA stwierdza się u ok. 3 tys. osób. W grupie zwiększonego ryzyka zachorowalności są osoby mające kontakt z psami bądź mieszkające w terenach zielonych. W Polsce jest niezwykle rzadka.

Zobacz też:9 ciekawostek na temat kleszczy!Które kleszcze są najgroźniejsze?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA