Jeśli masz problem z niepłodnością, którą leczysz, jest więcej niż prawdopodobne, że ta sytuacja okaże się dla Ciebie mocno stresująca

Gorączka reumatyczna – choroba ludzi młodych

Gorączka reumatyczna nie jest chorobą osób w podeszłym wieku. Większość jej przypadków dotyczy dzieci i młodzieży poniżej piętnastego roku życia, które przebyły paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków. Na czym polega gorączka reumatyczna?
/ 30.12.2010 10:35
Jeśli masz problem z niepłodnością, którą leczysz, jest więcej niż prawdopodobne, że ta sytuacja okaże się dla Ciebie mocno stresująca

Gorączka reumatyczna to układowa choroba tkanki łącznej, polegająca na rozwoju procesu zapalnego w odpowiedzi na zakażenie paciorkowcowe gardła i migdałków.

Jak to się dzieje?

Prawdopodobnie kluczem do rozwoju choroby jest krzyżowa reakcja immunologiczna. Część białek naszego organizmu jest podobna do białek bakterii - paciorkowców. Można więc powiedzieć, że układ odpornościowy daje się oszukać i zwraca się przeciw swemu gospodarzowi. Skuteczna terapia antybiotykiem zakażenia gardła i migdałków, znacznie zmniejszyła częstość zachorowań na gorączkę reumatyczną. Obecnie choruje na nią jedynie kilka procent spośród osób z nieleczoną anginą.

Zobacz też: Tamponada - gdy serce ma za mało miejsca

Rozwój objawów gorączki reumatycznej

Gorączka, ból gardła i głowy, tkliwość i powiększenie węzłów chłonnych szyi występujące około 3 tygodnie po paciorkowcowym zakażeniu gardła (czasem niemym klinicznie), może oznaczać gorączkę reumatyczną. Dość charakterystyczny jest przy tym brak kataru, kaszlu czy chrypki.

Najczęściej proces chorobowy dotyka duże stawy (kolanowe, łokciowe). Pojawia się ból, obrzęk i tkliwość. Sam proces przebiega raczej asymetrycznie, a nie obustronnie. Stan ten mija po kilku tygodniach, nie pozostawiając trwałych uszkodzeń.

U ponad połowy chorych zajęte jest serce – choroba może dotyczyć wszystkich jego warstw. Zwykle pojawia się szmer związany zazwyczaj z niedomykalnością zastawki dwudzielnej lub aortalnej. W przebiegu choroby może także dojść do zaburzeń przewodzenia impulsów w sercu i arytmii.

Zdecydowanie rzadsze są: pląsawica – mimowolne ruchy kończyn i głowy połączone z chwiejnością emocjonalną (niegdyś znana jako „taniec św. Wita”), rumień brzeżny czy guzki podskórne na wyprostnych powierzchniach stawów.

Rozpoznanie gorączki reumatycznej

Opiera się głównie na wywiadzie przebytego zakażenia paciorkowcowego, obserwacji wyżej wymienionych objawów, wykryciu podwyższonego stężenia markerów stanu zapalnego (OB, CRP) i potwierdzeniu wysokiego miana przeciwciał przeciw białkom paciorkowca (przede wszystkim przeciw streptolizynie O - ASO i DNA-zie B).

Jak leczyć gorączkę reumatyczną u dzieci?

To przede wszystkim oszczędny tryb życia i parę tygodni spędzonych w łóżku. Przeciwzapalnie stosuje się kwas acetylosalicylowy (4–8 g/dobę podzielone na 4 dawki). Jeżeli przebieg jest ciężki, z zajęciem serca, stosuje się też glikokortykosteroidy.

Zalecane jest też „wyjałowienie” jamy nosowo-gardłowej za pomocą antybiotyków – zwykle penicyliny, a w przypadku uczulenia - cefalosporyny lub erytromycyny.

Profilaktyka

Zajęcie serca pogarsza rokowanie. Boimy się także nawrotów choroby. Należy zaznaczyć, że gorączka reumatyczna jest wciąż najczęstszą przyczyną wtórnych wad serca u dzieci i młodzieży. W związku z tym, w przypadkach, w których rozpoznanie było pewne, zalecana jest profilaktyka antybiotykowa (penicylina lub erytromycyna) do ukończenia 30. roku życia i do 5 lat po wystąpieniu ostatniego rzutu choroby. Warto przestrzegać tej wytycznej, ponieważ uszkodzenie serca przez chorobę jest nieodwracalne.

Zobacz też: Czym grozi zawał serca?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!