Hemoroidy po porodzie powstają często w wyniku długotrwałego i obciążającego organizm parcia porodowego. Większość kobiet, u których diagnozuje się hemoroidy, rodziło naturalnie. Można więc powiedzieć, że hemoroidy bywają powikłaniem naturalnego porodu.
Przyczyny hemoroidów po porodzie
Wskutek zachodzących w ciele ciężarnej zmian ściany naczyń krwionośnych stają się słabsze i łatwiej ulegają rozciągnięciu. Gdy dodamy do tego wysiłek, z jakimi musi się mierzyć rodząca kobieta, mamy już niemal gotowy przepis na hemoroidy - guzki krwawnicze znajdujące się w kanale odbytu powiększają się, rozciągają nadmiernie i wypełniają się krwią. Ulegają podrażnieniu, stają się mniej elastyczne, bolą, pieką, swędzą, krwawią, utrudniają wypróżnienie.
Leczenie hemoroidów po porodzie
O pojawieniu się hemoroidów po porodzie koniecznie trzeba powiedzieć lekarzowi ginekologowi lub po prostu interniście. W leczeniu stosuje się przede wszystkim preparaty na hemoroidy działające miejscowo (są bezpieczne nawet gdy karmisz piersią). Mają one działanie: znieczulające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne lub hamujące krwawienie i zmniejszające obrzęki. Zwykle różnią się składem. Niektóre zwierają np. wyciąg z kasztanowca (uelastycznia naczynia), inne diosminę (zmniejsza napięcie ścian żył, hamując krwawienie), a jeszcze inne zawiesinę z bakterii i ich produktów przemiany materii (zmniejszają guzki) . Gdy okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej stosować maść, jeśli dolegliwości są łagodne – czopki.
Jakie metody domowe można stosować w przypadku hemoroidów po porodzie?
Jeśli problem nie jest bardzo nasilony warto stosować:
- Nasiadówki - nalej do wanny letniej wody (ok. 40 st. C) na ok. 10 cm, dodaj wywar z kory dębu lub rumianku (2 łyżki ziela gotuj 5 min w litrze wody, ostudź, odcedź) i usiądź z podkurczonymi nogami. Możesz też zastosować mieszankę ziołową: wrzuć do garnka po łyżce szałwii, kory kasztanowca i dębu, zalej 2 litrami zimnej wody i gotuj na wolnym ogniu 10 minut. Przecedź i wlej do wanny. Uwaga! Nasiadówka nie powinna trwać dłużej niż 10 min.
- Ciepłe kąpiele - wlej do wanny pełnej ciepłej wody kilka kropelek olejku lawendowego lub z jagód jałowca albo rozmarynowego. Zanurz się na 15 min. Taki seans zadziała przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwbólowo.
- Okłady - te chłodne ograniczą ból i krwawienie. Zawinięte w chusteczkę kostki lodu lub specjalny zimny kompres (do kupienia w aptece) przykładaj do odbytu kilka razy dziennie.
- Przemywanie - przygotuj napar z rumianku lub nagietka (łyżeczka suszu na szklankę wrzątku, parz 5 min, przestudź.) Mocz w nim wacik albo chusteczkę higieniczną i przemywaj okolice odbytu kilka razy dziennie. To złagodzi podrażnienia błony śluzowej, świąd i pieczenie.
Polecamy!
Na co wskazuje krwawienie z odbytu?
Jak wyleczyć hemoroidy w jeden dzień?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!