Czym są roztocza?
Należące do pajęczaków roztocza (Acari), występują w różnych środowiskach. Niektóre z nich są szkodnikami roślin, inne pasożytami człowieka, np. roztocz Sarcoptes scabiei wywołuje świerzb. Roztocza mogą również pasożytować na zwierzętach, a także zajmować środowiska wodne.
Roztocza są składnikiem kurzu domowego. Występują praktycznie w każdym zakamarku naszego domu. Ciemne, ciepłe i wilgotne przestrzenie, takie jak materace czy poduszki, są ich ulubionym miejscem bytowania. Roztocze kurzu domowego żywi się ludzkim naskórkiem. Wbrew powszechnej opinii roztocza nie są alergenami. Za objawy alergii odpowiedzialne są substancje zawarte w ich odchodach.
Przeczytaj: Kurz alergenem każdego domu
Jakie są objawy alergii na roztocza?
Najbardziej charakterystycznym objawem alergii na odchody roztocza domowego jest katar i zatkanie nosa tuż po przebudzeniu, gdyż to właśnie łóżka pełne są tych alergenów. Typowym w przebiegu roztoczycy jest także pogorszenie samopoczucia podczas wykonywania porządków domowych, słania łóżka, przebywania na strychu czy w piwnicy, zaś poprawa podczas wietrzenia pomieszczeń mieszkalnych. Do innych objawów należą przede wszystkim ataki kichania, nieżyt nosa, wodnisty katar, duszność i świszczący oddech.
Polecamy: Jak rozpoznać alergię?
Jak walczyć z roztoczami?
Niestety, całkowite wyeliminowanie alergizujących składników kurzu domowego jest niemożliwe. Dlatego też, walka z alergią na roztocza musi polegać na ograniczaniu kontaktu chorego z tym alergenem. Roztocza giną w temperaturze 55 stopni Celsjusza, dlatego częste pranie pościeli przyczynia się do ograniczenia liczby alergenów.
Należy unikać kołder i poduszek z pierza – lepiej zastąpić je kołdrami czy kocami nadających się do prania. Istnieją specjalne tkaniny antyalergiczne, które ograniczają populację roztoczy w ich ulubionych siedliskach. W walce z roztoczami należy również unikać dużej wilgotności powietrza, gdyż taka ułatwia roztoczom namnażanie, zwiększając ich liczebność. Wilgotność mieszkań nie powinna przekraczać 40%.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!