Jak alkohol wpływa na trzustkę?

Tłusty posiłek przed lub w trakcie spożywania alkoholu wcale nie osłabia jego szkodliwego działania na organizm. Tłuste jedzenie połączone z alkoholem najbardziej obciąża trzustkę. Jaki związek ma picie alkoholu z chorobami trzustki?
/ 13.07.2018 16:10

Alkohol - uniwersalna toksyna

Szkodliwy wpływ alkoholu na nasz organizm jest niezaprzeczalny i poparty licznymi dowodami oraz badaniami klinicznymi.Napój z procentami uszkadza wszystko, z czym styka się bezpośrednio w przewodzie pokarmowym (żołądek i dwunastnica), ale także niszczy odległe narządy, do których trafia przez krew (np. mózg). Wątroba, czyli organ zajmujący się oczyszczaniem krwi z alkoholu, także jest przez niego dewastowana. Wątroba w odróżnieniu od trzustki ma jednak bardzo dobrze wykształconą zdolność do regeneracji po zetknięciu się z toksyczną substancją.

Trzustka należy do grupy narządów, której alkohol szkodzi najbardziej i bardzo ciężko jest organizmowi to uszkodzenie naprawić.

Czy abstynencja alkoholowa jest najlepszą receptą na zdrową trzustkę?

Aby uszkodzić trzustkę alkoholem, trzeba wypić naprawdę dużą ilość alkoholu. Lampka wina kilka razy w miesiącu przy kolacji nie jest wystarczającą ilością do wytworzenia znaczących spustoszeń. Osoby cierpiące na alkoholizm potrafią pić nieprzerwanie przez kilkanaście dni. Tak duża podaż tego trunku jest dla trzustki najgorsza. Zniszczeniu ulegają te struktury, które odpowiadają za produkcję enzymów trawiennych oraz te, które wydzielają bardzo ważny składnik organizmu – insulinę, czyli peptyd, który pomaga dobrze wykorzystywać dostarczany cukier. U każdego człowieka uszkodzenie postępuje indywidualnie, co zależy od rodzaju metabolizmu, stosowanej diety i współistniejących chorób.

Przeczytaj: Jaką dietę stosować w chorobach trzustki?

Choroba trzustki - rozwija się w ukryciu

Osoba nadużywająca alkoholu na początku wcale nie poczuje, że w jej organizmie rozwija się groźne uszkodzenie tak ważnego narządu, jakim jest trzustka. Jeśli nawet będzie odczuwała ból brzucha, będzie kojarzyła go ze skutkami picia, a nie z postępującą chorobą. Poza tym uszkodzenie alkoholowe trzustki rzadko występuje samotnie – często towarzyszą mu inne stany chorobowe takie jak marskość wątroby, niewydolność nerek, wrzody żołądka lub dwunastnicy, a także ogólne wyniszczenie i niedobory witaminowe organizmu.

Przeczytaj: Jakie objawy daje chora trzustka?

Czy uszkodzenie trzustki można naprawić?

Niestety szkody wyrządzone przez alkohol w trzustce, nie dadzą się naprawić. Już do końca życia trzustka będzie musiała wykonywać tą samą pracę, będąc narządem częściowo uszkodzonym. Jedynym lekarstwem na ten problem jest zaprzestanie picia, co uniemożliwi alkoholowi dalszy szkodliwy wpływ na trzustkę. Pomocna może okazać się także dieta, obfitująca w produkty niskotłuszczowe i bogatobiałkowe. Dostępne są także leki, które dają możliwość niwelowania negatywnych skutków toksycznej dysfunkcji trzustki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!