Spis treści:
- Jak dochodzi do zakażenia Salmonellą?
- Salmonella — ile trwa choroba i jak przebiega?
- Jak długo salmonelloza jest zaraźliwa?
Jak dochodzi do zakażenia Salmonellą?
Zatrucie Salmonellą to najczęstszy rodzaj bakteryjnych zatruć pokarmowych. Głównym źródłem zakażenia jest żywność skażona odchodami zainfekowanych zwierząt, głównie jaja, drób, mięso wołowe, wieprzowe, produkty mleczne (np. lody, mleko). Do zakażenia może dojść:
- poprzez spożywanie mięsa, drobiu, owoców morza lub jaj w postaci surowej lub niedogotowanej.
- poprzez kontakt z kałem zakażonych zwierząt (drobiu, myszy, szczurów),
- poprzez spożywanie zanieczyszczonego pożywienia albo wody (np. picie zanieczyszczonej wody lub niepasteryzowanego mleka, jedzenie niemytych owoców i warzyw),
- poprzez kontakt z żywnością pochodzącą od zakażonych zwierząt (jaja, mięso, mleko),
- kontakt z kałem zakażonych ludzi,
- a czasami drogą wziewną, przy nieodpowiednim sprzątaniu pomieszczeń, w których stwierdzono obecność pałeczek Salmonelli.
Bakterie Salmonella mogą wywoływać różne choroby (określane jako salmonellozy), ale na ogół powodują ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy.
Salmonella — ile trwa zakażenie i jak przebiega?
Pierwsze objawy choroby wywołanej Salmonellą pojawiają się w ciągu 6-72 godzin od zakażenia. Salmonelloza trwa od 2 do 7 dni, lecz u niektórych osób objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Niektóre osoby stają się bezobjawowymi nosicielami Salmonelli (ryzyko takie zwiększa przyjmowanie antybiotyku, który w większości przypadków nie jest zalecany). U innych symptomy nie pojawiają się przez kilka tygodni po zakażeniu. Objawy salmonellozy to zazwyczaj
- bóle brzucha,
- ból głowy,
- biegunka (czasami z krwią),
- gorączka,
- czasami też wymioty.
Niektórzy zakażenie Salmonellą przechodzą łagodnie lub bezobjawowo. Choroba zwykle sama ustępuje, a leczenie jest objawowe. Infekcja może też przebiegać ciężko, gdy doszło do zakażenia krwi, moczu, kości, stawów lub mózgu. Wtedy konieczne jest specjalistyczne leczenie (antybiotykoterapia).
Jak długo salmonelloza jest zaraźliwa? Czy bezobjawowy nosiciel zaraża?
Salmonella jest chorobą zaraźliwą. Choroba może być przeniesiona z człowieka na człowieka. Po infekcji patogeny są wraz z kałem usuwane z organizmu przez kilka dni, tygodni lub miesięcy – mówi się wtedy o bezobjawowym nosicielstwie. Niektórzy stają się stałymi nosicielami. Dzieje się tak wtedy, gdy bakterie pozostają w przewodzie pokarmowym (najczęściej w przewodach żółciowych). Można się nią zarazić zarówno od osoby chorej, jak i zdrowego nosiciela Salmonelli.
Kiedy robi się badanie na nosicielstwo Salmonelli?
Badanie na nosicielstwo Salmonelli wykonuje się:
- przy podejrzeniu infekcji spowodowanej pałeczkami Salmonelli,
- u osób, które w pracy mają bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi – przy ich wyrobie, magazynowaniu, przerobie, pakowaniu, obrocie, przewozie i przygotowaniu do spożycia,
- u osób, które zostały wyleczone z salmonellozy,
- u osób szczególnie podatnych na zakażenia, czyli o zmniejszonej odporności.
Jak się bada nosicielstwo Salmonelli?
W celu rozpoznania nosicielstwa Salmonelli wykonuje się badanie kału (próbki są pobierane 3-5 razy), ale można zrobić także badanie bakteriologiczne moczu, krwi, wymiocin. Obecność bakterii można też wykryć w badaniu żywności, która mogła być przyczyną zatrucia Salmonellą.
Źródła:
A. Boroń-Kaczmarska, A. Wiercińska-Drapało, Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL Wydawnictwo Lekarskie,
Giannella RA. Salmonella. In: Baron S, editor. Medical Microbiology. 4th edition. Galveston (TX): University of Texas Medical Branch at Galveston; 1996. Chapter 21. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8435/.
Czytaj także:
Salmonella - czy jest śmiertelna? Objawy i leczenie choroby
Zatrucie wodą z rzeki – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Objawy zatrucia grzybami. Po jakim czasie występują?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!