Z boreliozą można żyć, ale jak długo? Lekarka odpowiada, czy choroba wpływa na długość przeżycia

jak długo żyje się z boreliozą fot. iStock by Getty Images, Avalon_Studio
Borelioza może przejść w postać przewlekłą i spowodować groźne powikłania dotyczące różnych narządów i układów (np. serca, stawów, układu neurologicznego). Im wcześniej borelioza zostanie wykryta, tym większe szanse na szybkie i pełne wyleczenie. O to, czy borelioza wpływa na długość życia, zapytałyśmy lek. Magdaleną Reszczyńską, ekspertkę Centrum Medycznego ENEL-MED.
/ 01.06.2024 05:20
jak długo żyje się z boreliozą fot. iStock by Getty Images, Avalon_Studio

Borelioza jest chorobą odkleszczową, wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Wymaga leczenia antybiotykami. Nieleczona może wyrządzić wiele szkód w organizmie, podstępnie niszczyć decydujące narządy, nawet po wielu latach od zakażenia. Badania dowodzą, że wśród mieszkańców Europy Środkowej przeciwciała, które świadczą o kontakcie z zakażonym boreliozą kleszczem, ma prawie 21% ludzi. Czy choroba wpływa na długość życia? Zapytałyśmy o to lek. Magdaleną Reszczyńską, ekspertkę Centrum Medycznego ENEL-MED, specjalistkę medycyny rodzinnej.

Spis treści:

 1. Jak długo żyje się z boreliozą?
 2. Co się stanie, jeśli borelioza nie będzie leczona?

Jak długo żyje się z boreliozą?

Borelioza jest chorobą, której się obawiamy, ale na szczęście możemy ją skutecznie leczyć antybiotykami. Leki eliminują bakterię wywołującą zakażenie w zdecydowanej większości przypadków. Borelioza może wpływać na długość życia w sposób pośredni, ponieważ zdarza się, że nieleczona wywołuje uszkodzenie ważnych narządów. Są to jednak rzadkie przypadki. Czy borelioza jako samodzielna choroba skraca życie?

Przebycie boreliozy nie ma istotnego wpływu na długość życia. Podobnie nie ma wpływu na wyniki w edukacji, zatrudnienie i płodność, co wykazało duże duńskie badanie z 2018 r. obejmujące wszystkich pacjentów w Danii ze zdiagnozowaną w latach 1986-2016 neuroboreliozą
– mówi lek. Magdalena Reszczyńska, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Centrum Medycznego ENEL-MED.

Bardzo rzadkie przypadki zgonów w przebiegu boreliozy dotyczą przede wszystkim postaci z zajęciem serca, która może powodować wystąpienie poważnej arytmii.

Częstość zgonów, które mogą być spowodowane samą boreliozą oszacowano w dużym amerykańskim badaniu z 2014 roku na około 0,002%. Dla porównania śmiertelność grypy sezonowej to nieco ponad 0,1%
– wyjaśnia lekarka.

Chociaż borelioza może powodować w części przypadków przewlekające się objawy, organizm może samodzielnie poradzić sobie z krętkami Borrelia, o czym świadczą wyniki badań naukowych. Obecność specyficznych przeciwciał we krwi, świadczącą o przebytym zakażeniu w przeszłości, odkryto u wielu zdrowych osób.

Co się stanie, jeśli borelioza nie będzie leczona?

U niektórych osób nieleczona borelioza może prowadzić do takich problemów ze zdrowiem, jak:

 • zapalenie stawów,
 • zapalenie serca,
 • arytmia,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • porażenie nerwu czaszkowego,
 • neuropatie obwodowe,
 • silne bóle głowy,
 • odwracalna encefalopatia,
 • utrata słuchu,
 • szumy uszne,
 • ból mięśniowo-stawowe,
 • przewlekłe zmęczenie. 

To pokazuje, że bakterie wywołujące chorobę z Lyme, mogą atakować rozmaite komórki organizmu. Dlatego bardzo ważne jest reagowanie na pierwsze objawy zakażenia, do których należą rumień wędrujący (charakterystyczny objaw skórny boreliozy), a także symptomy przypominające grypę (gorączka, bóle głowy, zmęczenie, bólem mięśni i stawów). Jeżeli poprzedzało je ugryzienie kleszcza, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. 

Źródła:

Notes from the Field: Update on Lyme Carditis, Groups at High Risk, and Frequency of Associated Sudden Cardiac Death — United States, www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6343a4.htm,

Obel N, Dessau R B, Krogfelt K A, Bodilsen J, Andersen N S, Møller J K et al. Long term survival, health, social functioning, and education in patients with European Lyme neuroborreliosis: nationwide population based cohort study BMJ 2018; 361 :k1998 doi:10.1136/bmj.k1998,

Y. Dong, Global seroprevalence and sociodemographic characteristics of Borrelia burgdorferi sensu lato in human populations: a systematic review and meta-analysis, BMJ Global Health 2022;7:e007744.

Czytaj także:
Borelioza po latach od ukąszenia kleszcza. Jakie objawy świadczą o późnej chorobie?
Objawy boreliozy – wczesne i późne symptomy i rumień wędrujący
Badania na boreliozę – które testy są najbardziej wiarygodne, ile kosztują?
Co przyciąga kleszcze?

Magdalena Reszczyńska
lek.
Magdalena Reszczyńska
specjalista medycyny rodzinnej

Specjalistka medycyny rodzinnej. Jej główne zainteresowania to profilaktyka zdrowotna i szczepienia ochronne. Pracuje w krakowskich oddziałach Enel-med. Swoim pacjentom pragnie pomóc w uzyskaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Od kilku lat prowadzi też akcje edukacyjne dla firm o tematyce profilaktyki onkologicznej, badań profilaktycznych oraz szczepień. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA