Pajączki - jak się ich pozbyć? Najskuteczniejsze sposoby na pękające naczynka

pajączki na nogach fot. Adobe Stock, Kaspars Grinvalds
Pajączki (inaczej teleangiektazje) pojawiają się głównie na nogach - szczególnie udach, łydkach, czasem również stopach. Przyczyną ich powstania jest na ogół utrudnione krążenie krwi żylnej. W likwidowaniu pajączków najskuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej. Można też zastosować maści i kremy na pajączki.
/ 08.07.2021 11:21
pajączki na nogach fot. Adobe Stock, Kaspars Grinvalds

Spis treści:

  1. Czym są pajączki naczyniowe?
  2. Pajączki - skąd się biorą?
  3. Jak wyglądają pajączki
  4. Co jest najlepsze na pajączki na nogach?

Czym są pajączki naczyniowe?

Pajączki to poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych określane też jako pękające naczynka lub pajączki naczyniowe. Pajączki mogą pojawiać się w różnych miejscach, jednak najczęściej występują na nogach i twarzy. Bywają ledwie widoczne, a czasami tworzą duże sieci naczyń.

Pajączki są bezbolesne, ale nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ są pierwszym sygnałem niewydolności żylnej. Z czasem oprócz pajączków na nogach mogą pojawić się żylaki

Naczynka to nie problem skórny, a naczyniowy. Pajączki na nogach pojawiają się przede wszystkim z powodu utrudnionego krążenia krwi w kończynach dolnych
– mówi dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Aby dopłynąć z nóg do serca, krew musi poruszać się wbrew siłom grawitacji do góry. Jej ruch musi więc być wspomagany. Odpowiedzialne są za to nie tylko serce, które pompuje krew, ale też zastawki żylne, dzięki którym krew nie cofa się w fazie rozkurczu serca. Poza tym żyły umieszczone są między mięśniami, których praca bardzo wspomaga przepływ krwi. Jeśli jednak zastawki stają się niewydolne, lub mięśnie nóg nie pracują, zwiększa się ciśnienie krwi w żyłach w obrębie łydek i ud, a naczynka krwionośne zaczynają się poszerzać. Z czasem zostają poszerzone na stałe, co jest widoczne gołym okiem w postaci pajączków.

Pajączki są bardzo częstą przypadłością. Szacuje się, że ma je ok. 60% dorosłych Polaków.

Pajączki - skąd się biorą?

Pajączki naczyniowe mogą mieć podłoże dziedziczne, ale często są rezultatem naszych złych nawyków, jak siedzący tryb życia, otyłość, palenie papierosów, mogą również powstawać na skutek zmian hormonalnych.

Do głównych przyczyn pajączków na nogach zalicza się:

  • zmiany hormonalne w ciąży,
  • przewlekłą niewydolność żylną,
  • długotrwałe stosowanie miejscowo kortykosteroidów,
  • czynniki dziedziczne,
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • zmiany hormonalne po menopauzie,
  • stany zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej (np. zaparcia, guz),
  • długotrwałą pracę stojącą lub siedzącą, w zawodach takich jak: fryzjer, pielęgniarka, nauczyciel.

Jak wyglądają pajączki?

Pajączki to siateczki żyłek czerwone, fioletowe lub niebieskie widoczne zaraz pod skórą. Przypominają sieć rzek na mapie. Mogą występować w niewielkich ilościach i być słabo widoczne (np. na twarzy), lub tworzyć gęste skupiska (np. pod kolanami na nogach lub na udach). Znikają pod wpływem przyciśnięcia palcem i szybko pojawiają się, gdy przestaniemy naciskać.

pajączki
fot. Adobe Stock/eyepark

Co jest najlepsze na pajączki na nogach?

Według wielu specjalistów najskuteczniejsze na pajączki są zabiegi medycyny estetycznej.

Maści, kremy, suplementy na pajączki

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów - np. kremów na pajączki, maści na pajączki - których producenci obiecują skuteczne usuwanie pękających naczynek na nogach, jednak nie ma dowodów na ich skuteczność - uważa dr Marek Wasiluk.

Takimi metodami nie mamy w ogóle możliwości pozbyć się poszerzonych naczynek na nogach. Z kolei jeśli chodzi o profilaktykę tego typu problemów, to zdecydowanie lepiej jest zmienić tryb życia na bardziej sportowy, zmienić sposób odżywiania tak, aby przywrócić odpowiednią wagę ciała i wzmocnić naczynka, a także zmienić sposób antykoncepcji na mniej obciążającą (czynnikiem wpływającym na ryzyko wystąpienia pajączków jest również stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub leczenie hormonalne i ogólnie zaburzenia hormonalne), niż próbować wpływać na ciśnienie krwi w nogach kremami czy suplementami – wyjaśnia dr Marek Wasiluk.

Jeśli poszukujemy najlepszej maści na żylaki i pajączki, warto sięgnąć wspomagająco po preparaty z diosminą. Substancja przeciwdziała powstawaniu pajączków. Jest to jeden z najbardziej polecanych naturalnych związków na objawy żylaków i pajączków, w tym uczucie ciężkich nóg oraz obrzęki nóg związane z niewydolnością żylną. Diosmina wspomaga przepływ krwi w naczyniach włosowatych i działa antyoksydacyjnie.[1]

Zabiegi na pajączki na nogach: laseroterapia, skleroterapia

W celu usunięcia pajączków na nogach stosuje się przede wszystkim dwa zabiegi medycyny estetycznej: laseroterapię lub skleroterapię.

Obie metody sprowadzają się do uszkodzenia ścian naczynka i skoagulowania zawartej w nim krwi, a następnie uszkodzone struktury ulegają wchłonięciu
 – mówi dr Marek Wasiluk.

Laseroterapia działa poprzez naświetlanie tkanki za pomocą odpowiedniej długości fali i energii. W laserach wykorzystywanych do usuwania naczynek na nogach, wykorzystuje się promieniowanie podczerwone.

Należy podkreślić, że w zależności od umiejscowienia, naczynka wymagają innej metody leczenia - inaczej usuwa się te na twarzy, a inaczej na nogach.

Naczynka na nogach mają większą średnicę, są głębiej położone, a krew krąży w nich pod wyższym ciśnieniem. Jeśli są usuwane laserowo, wymagają długości fali, która wnika głębiej i posiada większą moc. Przed zabiegiem zapytajmy więc lekarza, jakiego dokładnie sprzętu ma zamiar użyć.
– mówi dr Marek Wasiluk.

W skleroterapii pajączki usuwa się przez wstrzyknięcie do żyły preparatu, który uszkadza ściany naczynka. Jest to dość prosty zabieg, który nie wymaga specjalnego sprzętu poza strzykawką, igłą i preparatem. – Jego wadą jest to, że procesu uszkadzania ścian naczynia nie do końca da się kontrolować. Dodatkowo po skleroterapii jest nieco większe ryzyko powstania przebarwień z krwi niż po laseroterapii – mówi dr Marek Wasiluk.

Trzeba pamiętać też o tym, że zamykanie naczynek może nie być skuteczne, jeśli przyczyna ich powstawania nie jest dobrze zdiagnozowana. Leczenie powinno być więc poprzedzone badaniami, które wykluczą niewydolność żylną.

Jeśli choroba jest powodem zmian na nogach, wówczas przy dużej niewydolności zamknięcie naczynka w jednym miejscu może spowodować powstanie nowego w innej partii nóg. Leczenie staje się w takim przypadku walką z wiatrakami, a pacjent nie doczeka się pożądanych efektów.

Według mnie do naczynek na nogach najlepszy jest laser Neodymowo-YAG-owy o długim impulsie. Dla osiągnięcia dobrego efektu trzeba wykonać od 3 do 5 zabiegów, a skuteczność laseroterapii sięga około 70%. Na pełne efekty trzeba czekać około 5-6 miesięcy
– mówi dr Marek Wasiluk.

Domowe sposoby na pajączki

Kobiety, które mają skłonności do pojawiania się pajączków, a także kobiety w ciąży, u których ryzyko pojawienia się problemów tego typu jest wyższe, powinny zapobiegawczo zakładać rajstopy uciskowe.

Poza tym niestety, ale powinny zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie, ponieważ utrudniają krążenie krwi w nogach.

Dodatkowo należy regularnie ćwiczyć mięśnie nóg i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy za długo stoimy lub siedzimy. Na obniżenie ciśnienia w kończynach dolnych bardzo korzystnie wpływa spacer, ale powinien on trwać minimum 10 minut. Jest nawet lepszy niż leżenie z nogami do góry.

Ważna jest również dieta, która chroni przed nadwagą. Otyłość bardzo mocno sprzyja problemom z żyłami.

Czytaj także:
Domowe sposoby na żylaki (profilaktyka, naturalne metody)
Zakrzepica żył: objawy, kto jest narażony, zapobieganie
Jakiej witaminy brakuje, gdy pękają żyły? 9 produktów na wzmocnienie żył
Ból łydek – przyczyny i sposoby leczenia

Marek Wasiluk
dr
Marek Wasiluk
specjalista medycyny estetycznej

Specjalista medycyny estetycznej. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
REKLAMA