pajączki na nogach fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się pajączków na nogach? Najskuteczniejsze sposoby na naczynka

Pajączki na nogach, nazywane też naczynkami lub pajączkami naczyniowymi, to objaw zwany teleangiektazją, polegający na poszerzeniu drobnych naczyń krwionośnych. Są to drobne siateczki czerwone, fioletowe lub niebieskie widoczne zaraz pod skórą. Przyczyną ich powstania jest najczęściej utrudnione krążenie krwi. W likwidowaniu pajączków najskuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej.
/ 31.07.2020 11:21
pajączki na nogach fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Pajączki na nogach - skąd się biorą?
  2. Maści, kremy, suplementy na pajączki na nogach
  3. Zabiegi usuwające pajączki na nogach
  4. Domowe sposoby na naczynka na nogach

Pajączki na nogach - skąd się biorą?

Pajączki mogą pojawiać się w różnych miejscach, jednak najczęściej na twarzy i nogach

– Naczynka to nie problem skórny, a naczyniowy. Pajączki na nogach pojawiają się przede wszystkim z powodu utrudnionego krążenia krwi w kończynach dolnych – mówi dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Aby dopłynąć z nóg do serca, krew musi poruszać się wbrew siłom grawitacji do góry. Jej ruch musi więc być wspomagany. Odpowiedzialne są za to nie tylko serce, które pompuje krew, ale też zastawki żylne, dzięki którym krew nie cofa się w fazie rozkurczu serca. Poza tym żyły umieszczone są między mięśniami, których praca bardzo wspomaga przepływ krwi. Jeśli jednak zastawki stają się niewydolne, lub mięśnie nóg nie pracują, zwiększa się ciśnienie krwi w łydkach i udach, a naczynka krwionośne zaczynają się poszerzać. Z czasem zostają poszerzone na stałe, co jest widoczne gołym okiem w postaci poszerzonych naczynek
– mówi dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Pajączki naczyniowe mogą mieć podłoże dziedziczne, ale często są rezultatem naszych złych nawyków, jak siedzący tryb życia, otyłość, palenie papierosów, mogą również powstawać na skutek zmian hormonalnych. Do częstych przyczyn pajączków na nogach zalicza się:

pajączki nogi
fot. Adobe Stock

Maści, kremy, suplementy na pajączki na nogach

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których producenci obiecują skuteczne usuwanie pajączków na nogach. Nie ma jednak dowodów na ich skuteczność.

Według specjalistów, maści, kremy czy suplementy na naczynka nie mogą wpływać na ich ściany, nie są w stanie zmniejszyć ich obwodu i uszkodzić (tak jak podczas skutecznych zabiegów medycyny estetycznej), dlatego nie powinniśmy wierzyć w ich efektywne działanie.

Takimi metodami nie mamy w ogóle możliwości pozbyć się poszerzonych naczynek na nogach. Z kolei jeśli chodzi o profilaktykę tego typu problemów, to zdecydowanie lepiej jest zmienić tryb życia na bardziej sportowy, zmienić sposób odżywiania tak, aby przywrócić odpowiednią wagę ciała i wzmocnić naczynka, a także zmienić sposób antykoncepcji na mniej obciążającą (czynnikiem wpływającym na ryzyko wystąpienia pajączków jest również stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub leczenie hormonalne i ogólnie zaburzenia hormonalne), niż próbować wpływać na ciśnienie krwi w nogach kremami czy suplementami – wyjaśnia dr Marek Wasiluk.

Zabiegi usuwające pajączki na nogach

W celu usunięcia pajączków na nogach stosuje się przede wszystkim dwa zabiegi medycyny estetycznej: laseroterapię lub skleroterapię.

Obie metody sprowadzają się do uszkodzenia ścian naczynka i skoagulowania zawartej w nim krwi, a następnie uszkodzone struktury ulegają wchłonięciu
 – mówi dr Marek Wasiluk.

Laseroterapia działa poprzez naświetlanie tkanki za pomocą odpowiedniej długości fali i energii. W laserach wykorzystywanych do usuwania naczynek na nogach, wykorzystuje się promieniowanie podczerwone.

Należy podkreślić, że w zależności od umiejscowienia, naczynka wymagają innej metody leczenia - inaczej usuwa się te na twarzy, a inaczej na nogach.

Naczynka na nogach mają większą średnicę, są głębiej położone, a krew krąży w nich pod wyższym ciśnieniem. Jeśli są usuwane laserowo, wymagają długości fali, która wnika głębiej i posiada większą moc. Przed zabiegiem zapytajmy więc lekarza, jakiego dokładnie sprzętu ma zamiar użyć.
– mówi dr Marek Wasiluk.

W skleroterapii pajączki usuwa się przez wstrzyknięcie do żyły preparatu, który uszkadza ściany naczynka. Jest to dość prosty zabieg, który nie wymaga specjalnego sprzętu poza strzykawką, igłą i preparatem. – Jego wadą jest to, że procesu uszkadzania ścian naczynia nie do końca da się kontrolować. Dodatkowo po skleroterapii jest nieco większe ryzyko powstania przebarwień z krwi niż po laseroterapii – mówi dr Marek Wasiluk.

Trzeba pamiętać też o tym, że zamykanie naczynek może nie być skuteczne, jeśli przyczyna ich powstawania nie jest dobrze zdiagnozowana. Leczenie powinno być więc poprzedzone badaniami, które wykluczą niewydolność żylną.

Jeśli choroba jest powodem zmian na nogach, wówczas przy dużej niewydolności zamknięcie naczynka w jednym miejscu może spowodować powstanie nowego w innej partii nóg. Leczenie staje się w takim przypadku walką z wiatrakami, a pacjent nie doczeka się pożądanych efektów.

Według mnie do naczynek na nogach najlepszy jest laser Neodymowo-YAG-owy o długim impulsie. Dla osiągnięcia dobrego efektu trzeba wykonać od 3 do 5 zabiegów, a skuteczność laseroterapii sięga około 70%. Na pełne efekty trzeba czekać około 5-6 miesięcy
– mówi dr Marek Wasiluk.

Domowe sposoby na naczynka na nogach

Kobiety, które mają skłonności do pojawiania się pajączków, a także kobiety w ciąży, u których ryzyko pojawienia się problemów tego typu jest wyższe, powinny zapobiegawczo zakładać rajstopy uciskowe.

Poza tym niestety, ale powinny zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie, ponieważ utrudniają krążenie krwi w nogach.

Dodatkowo należy regularnie ćwiczyć mięśnie nóg i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy za długo stoimy lub siedzimy. Na obniżenie ciśnienia w kończynach dolnych bardzo korzystnie wpływa spacer, ale musi on trwać minimum 10 minut. Jest nawet lepszy niż leżenie z nogami do góry.

Ważna jest również dieta, która chroni przed nadwagą. Otyłość bardzo mocno predysponuje do problemów naczyniowych.

Więcej na podobny temat:
Jak powstają żylaki?
Żylaki na nogach - skąd się biorą i jak im zapobiegać?
Skąd się biorą problemy z naczynkami
Popękane naczynka a żylaki
Rozszerzone naczynka krwionośne - powstawanie, profilaktyka i zamykanie

Marek Wasiluk
dr
Marek Wasiluk
specjalista medycyny estetycznej

Specjalista medycyny estetycznej. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!