Jak przebiega rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana?

Ćwiczenia usprawniające kolano pomagają zwiększyć stabilność stawu kolanowego poprzez wzmocnienie otaczających go mięśni.
W jakich sytuacjach można uszkodzić sobie więzadło przednie kolana? Jak długo trwa rehabilitacja po rekonstrukcji? Jakie ćwiczenia należy wykonywać? Czego nie wolno robić po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana?
/ 29.10.2010 18:26
Ćwiczenia usprawniające kolano pomagają zwiększyć stabilność stawu kolanowego poprzez wzmocnienie otaczających go mięśni.

Czym jest ACL?

ACL to skrót od nazwy łacińskiej więzadła krzyżowego przedniego. Jego uszkodzenie jest bardzo poważnym urazem, powodującym dużą dysfunkcję stawu kolanowego i jego niestabilność. Te z kolei wpływają na występowanie zmian zwyrodnieniowych. Więzadło to odpowiada również za propiocepcję w kolanie, czyli czucie głębokie.

Urazy prowadzące do zerwania więzadła kolana

Do urazu ACL dochodzi najczęściej z przyczyn mechanicznych (zazwyczaj kombinacja ruchów – zatrzymania się i nagłego skrętu). Może się to zdarzyć podczas biegu, gry w koszykówkę, lądowania po wyskoku. Uraz zazwyczaj jest leczony operacyjnie. Techniką artroskopową przeprowadzana jest rekonstrukcja więzadła.

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła

Ma ona na celu przywrócenie ruchomości w operowanym stawie, a tym samym pozwala pomóc pacjentowi w powrocie do codziennych czynności. Zakres rehabilitacji i jej dokładny program zależą od wielu czynników. Wpływają na nie: wiek pacjenta, choroby współistniejące, czas między urazem a operacją oraz technika, jaką została wykonana rekonstrukcja. Dlatego ćwiczenia są indywidualnie dobierane do danego chorego.

W okresie przedoperacyjnym ważne jest zredukowanie bólu, wysięku i obrzęku w stawie, jak również poprawa jego ruchomości oraz praca nad poprawą siły mięśniowej i propicepcji. Chory w tym okresie może już uczyć się chodu o kulach.

Zobacz też: Czy skręcenie lub zwichnięcie stawu skokowego wymaga rehabilitacji?

Między 1 a 4 dobą po operacji istotne jest schładzanie stawu (worki z kostkami lodu, krioterapia), a także uniesienie kończyny. Zakres ćwiczeń obejmuje: ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego uda, mobilizację rzepki, rozciąganie tylnej grupy mięśni uda, elektrostymulację mięśni uda, naukę chodu o kulach, rehabilitację za pomocą szyny CMP.

Przykładowe ćwiczenia wykonywane podczas pierwszych dwóch tygodni to m.in.: unoszenie kończyny dolnej, odwodzenie kończyny dolnej, pompowanie stopą, dociskanie kolana, ślizganie pietą, ślizganie pietą w siadzie, zwis w pronacji. Zakres zgięcia nie przekracza 90° aż do 4 tygodni po operacji. Między 4 a 6 tygodniem zakres ruchomości zostaje zwiększony do 120°. Po 6. tygodniu osiąga się do 135°. Zajęcia w basenie odbywają się dopiero po 9. tygodniu.

Jeżeli rehabilitacja przebiega bez problemów, chory może powrócić do codziennej aktywności po upływie 3. miesięcy. Do przykładowych ćwiczeń, jakie są wykonywane w tym czasie należą np.: aerobik, pływanie, ćwiczenie mięśnia dwugłowego uda z obciążeniem, przysiady na jednej nodze, wyprost grzbietowy stopy, stawanie na palcach z obciążeniem. Do sportu można wrócić po pół roku.

Życie po rekonstrukcji…

Warto pamiętać o stosowaniu stabilizatorów lub ortezy.

Należy unikać: przesuwania przedmiotów operowaną nogą, zwrotów na tej nodze, kładzenia nogi operowanej na zdrową, siadania z luźno opadającym podudziem. Nie wolno zapominać o używaniu kul według zaleceń lekarza, prostowaniu i podnoszeniu nogi chorej z pomocą zdrowej i podpieraniu stopy.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest bardzo poważnym urazem. W powrocie do zdrowia i aktywności fizycznej, niezbędna jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja.

Polecamy: Czym jest endoproteza stawu kolanowego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA