Kolka nerkowa fot. Adobe Stock

Kolka nerkowa - jak rozpoznać napad? Objawy i leczenie kolki

Napad kolki nerkowej to zwykle pierwszy objaw kamicy nerkowej. Charakterystyczny jest silny i ostry ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do spojenia łonowego.
/ 07.02.2020 09:47
Kolka nerkowa fot. Adobe Stock

Chorzy, którzy przeżyli atak kolki nerkowej mówią, że ból temu towarzyszący jest nie do porównania z żadnym innym i nie działają na niego środki przeciwbólowe.

Spis treści:

  1. Napad kolki nerkowej – co to takiego?
  2. Przyczyny kolki nerkowej
  3. Objawy kolki nerkowej
  4. Leczenie kolki nerkowej
  5. Jak zapobiec napadowi kolki nerkowej?

Napad kolki nerkowej – co to takiego?

Napad kolki nerkowej to jeden z najbardziej bolesnych stanów ostrych w medycynie. Kolka nerkowa często jest pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej. Kolka może mieć różny czas trwania, zależny od wielkości kamieni. Ludzie z kolką nerkową często tak cierpią, że jadą na szpitalny SOR w poszukiwaniu pomocy.

Przyczyny kolki nerkowej

Zwykle przyczyną jest kamica nerkowa. Kamienie powstają najczęściej w kielichach i miedniczkach nerkowych. W zależności od szybkości odkładania się złogów i diurezy (dobowego wydalania moczu) pacjenta, rosną do dużych rozmiarów w miedniczkach lub przedostają się dalej do pęcherza moczowego (domowe sposoby na zapalenie pęcherza). Czasem jednak małe kamienie, przechodząc przez moczowód, zwiększają swoją średnicę i blokują moczowód.

Zatkanie moczowodu prowadzi do zablokowania drogi odpływu moczu z nerki i wodonercza. Zalegający i wzbierający mocz wywołuje silny ból w okolicy nerki.

Objawy kolki nerkowej

Kolki nerkowej nie sposób przeoczyć. Silny ból lokalizuje się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, najczęściej jest jednostronny, promieniuje do spojenia łonowego, narządów płciowych i krocza oraz tylnej i wewnętrznej powierzchni uda (o czym świadczy ból nerki).

Charakterystyczne jest również współwystępowanie nudności lub wymiotów. Jeżeli kolka nerkowa trwa długo, z czasem mogą dołączyć się również objawy zakażenia układu moczowego:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • uczucie parcia na mocz.

Bardzo rzadką odmianą kolki nerkowej jest taka, która objawia się bólem w okolicy nadłonowej – występuje wtedy, gdy złóg zatka drogę ujścia moczu w pęcherzu moczowym, w miejscu cewki moczowej. Ponieważ pęcherz moczowy ma duże możliwości adaptacyjne i może rozciągnąć się do bardzo dużych rozmiarów, ból może narastać stopniowo i dopiero w końcowej fazie może być tak ostry, że skłoni chorego do wizyty w szpitalu.

Leczenie kolki nerkowej

Kolka nerkowa może w niektórych przypadkach ustąpić samoistnie – chory może wydalić złóg, który powoli przemieści się wzdłuż moczowodu i zostanie „wysiusiany”. Proces ten jest znacznie bardziej bolesny u mężczyzn.

Najważniejsze dla chorych z kolką nerkową nie jest samo „wyleczenie choroby”, czyli usunięcie złogu, ale zniwelowanie bólu. Dlatego najpierw podaje się leki przeciwbólowe, zaczynając od słabszych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kończąc na opioidach.

Ich działanie zwiększa się dodając leki rozkurczowe, wspomagające dodatkowo wydalenie złogu. Dopiero po zwalczeniu bólu, można zastanowić się nad sposobem usunięcia złogu (leczenie kamicy nerkowej) i profilaktyką kolejnych napadów kolki nerkowej.

Jak zapobiec napadowi kolki nerkowej?

Kolka nerkowa w 50% przypadków nawraca. Nawrót kolki wynika jedynie z nawrotu choroby i można jej zapobiegać stosując zalecenia dla kamicy nerkowej.

Najważniejsze zasady profilaktyki kolki nerkowej to dobre nawodnienie - przyjmowanie minimum 2 litrów płynów dziennie, głównie pod postacią czystej wody, dieta z ograniczeniem produktów bogatych w szczawiany i fosforany oraz ograniczenie spożycia soli (dieta w kamicy nerkowej).

Artykuł został pierwotnie opublikowany 03.06.2013.

Więcej o problemach z układem moczowym:Jak rozpoznać i leczyć zakażenie układu moczowego (ZUM)?Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, jak to leczyćNa czym polega kłębuszkowe zapalenie nerek?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!