Jak umiera się na marskość wątroby? Jaka jest oczekiwana długość przeżycia?

jak umiera się na marskość wątroby fot. iStock, Chinnapong
Nieleczona marskość wątroby to choroba śmiertelna. Chory umiera z powodu powikłań marskości, do których należą m.in. infekcja bakteryjna, krwotok i rak wątroby. Choroba rozwija się latami, a postęp zmian można zatrzymać dzięki dostępnym metodom leczenia. Rokowania przy marskości wątroby może znacznie poprawić przeszczepienie tego narządu.
/ 06.04.2023 05:03
jak umiera się na marskość wątroby fot. iStock, Chinnapong

Spis treści:

  1. Marskość wątroby – na czym polega i jak długo postępuje?
  2. Jak umiera się na marskość wątroby?
  3. Szacunkowa długość życia z marskością wątroby
  4. Czy marskość wątroby można wyleczyć?

Na czym polega marskość wątroby i jak długo postępuje?

Marskość wątroby to nieodwracalne późne stadium postępujących chorób wątroby (np. wirusowego zapalenia wątroby, alkoholowego lub niealkoholowego stłuszczenia wątroby). Marskość wątroby polega na zmianach w budowie tego narządu i powstawaniu bliznowatej tkanki łącznej. W rezultacie dochodzi do postępującego włóknienia, martwicy komórek wątroby z powodu ich niedokrwienia i niewydolności tego narządu. Wątroba przestaje usuwać toksyny z organizmu, nie metabolizuje leków i składników odżywczych, przestaje produkować żółć niezbędną do trawienia. 

Marskość wątroby postępuje przez lataPoczątkowo nie daje objawów lub manifestuje się nietypowymi symptomami takimi jak np. wzdęcia, utrata apetytu, gorzki smak w ustach. Postęp choroby wiąże się z pojawieniem się coraz bardziej utrudniających funkcjonowanie powikłań

Rozpoznanie wodobrzusza, żółtaczki, encefalopatii wątrobowej, krwawienia z żylaków lub raka wątrobowokomórkowego u chorego oznacza przejście z fazy wyrównanej, do fazy niewyrównanej marskości. Bez leczenia marskości wątroby człowiek nie jest w stanie przeżyć.

Jak umiera się na marskość wątroby?

Marskość wątroby to poważna choroba, która bez leczenia prowadzi do zgonu. Jest 9. co do częstości przyczyną śmierci ogólnie i 5. przyczyną zgonów u osób w wieku 45–65 lat.  Głównymi przyczynami śmierci z powodu marskości wątroby są powikłania takie jak:

  • samoistne bakteryjne zapalenie otrzewnej,
  • krwotok z żylaków,
  • wodobrzusze,
  • rak wątroby,
  • zespół wątrobowo-nerkowy,
  • zespół wątrobowo-płucny.

W schyłkowym okresie marskości wątroby może pojawić się skaza krwotoczna, śpiączka wątrobowa i obrzęki ciała. U chorego występuje duże ryzyko krwawień. Objawy, które pojawiają się przed śmiercią to:

  • zmęczenie, 
  • obrzęk jamy brzusznej,
  • trudności w oddychaniu, 
  • żółtaczka,
  • świąd skóry,
  • krwawienie z dróg pokarmowych,
  • wymioty, 
  • splątanie, dezorientacja.

Oczekiwana długość życia z marskością wątroby

Oczekiwana długość życia w przypadku marskości wątroby zależy m.in. od tego, w jakim stopniu wątroba jest uszkodzona. Szacuje się, że u pacjentów z wyrównaną marskością wątroby (kiedy nie rozwinęły się poważne powikłania) szansa przeżycia 10 lat wynosi ok. 47%. W przypadku marskości niewyrównanej 5-letnia szansa na przeżycie wynosi ok. 16%, a 10-letnia jest bliska zeru. Niestety wiele osób o istnieniu choroby dowiaduje się w momencie, gdy rozwinęły się już powikłania. 

Rokowanie w marskości wątroby można oszacować w oparciu o skalę Childa-Turcotte'a-Pugha (CTP), która wykorzystuje wskaźniki takie jak stężenie bilirubiny, albuminy, wodobrzusze i inne.

  • Marskość wątroby w klasie A –  roczne i dwuletnie przeżycia dla tych klas wynoszą 100% i 85%,
  • Marskość wątroby w klasie B – roczne i dwuletnie przeżycia wynoszą 80% i 60%,
  • Marskość wątroby w klasie C – roczne i dwuletnie przeżycia wynoszą 45% i 35%.

Najlepsze rokowania występują u pacjentów, u których rozpoznano chorobę wcześnie, jeszcze przed procesem bliznowacenia i którzy zrezygnowali całkowicie z alkoholu.  

Osoby, które pomyślnie przeszły operację przeszczepienia wątroby, mają roczne i pięcioletnie szanse przeżycia odpowiednio około 85% i 72%. Przy czym trzeba dodać, że po przeszczepieniu może wystąpić nawrót schorzenia wątroby.

Czy marskość wątroby można wyleczyć?

Jest to choroba postępująca i nieodwracalna, dlatego celem leczenia jest przede wszystkim zahamowanie dalszych zmian w wątrobie oraz eliminowanie objawów. Może to polegać na leczeniu choroby, która doprowadziła do marskości. W zaawansowanych stadiach ratunkiem dla chorego jest wyłącznie przeszczepienie tego narządu. We wcześniejszych etapach schorzenia można zatrzymać postęp choroby.

Źródła:
Sharma B, John S. Hepatic Cirrhosis. [Updated 2022 Oct 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482419/,
Larson AM. Palliative care for patients with end-stage liver disease. Curr Gastroenterol Rep. 2015 May;17(5):440. doi: 10.1007/s11894-015-0440-6,
M. Pazgan-Simon, K. Simon, Zaawansowane choroby wątroby: patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie, Wrocław 2019.

Czytaj także:
Co może oznaczać ból wątroby i jak sobie z nim radzić?
8 sposobów na detoks wątroby. Jak oczyścić wątrobę z toksyn?
Sposoby na regenerację wątroby. Jak odbudować ten ważny narząd?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA