Jak uniknąć bólu kręgosłupa piersiowego?

kręgosłup, przekrój, anatomia/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia
Bóle kręgosłupa szyjnego zdarzają się rzadziej niż szyjnego czy lędźwiowego i są najczęściej spowodowane przeciążeniami. Jak zapobiegać bólom kręgosłupa piersiowego?
/ 10.07.2017 11:42
kręgosłup, przekrój, anatomia/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Jakie są powody bólu kręgosłupa piersiowego?

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa (poza kością krzyżową, którą tworzą całkowicie zrośnięte kręgi). Ruchomość tego odcinka ograniczona jest anatomicznie kształtem kręgów, a także faktem podtrzymywania żeber i klatki piersiowej.

Z powodu mniejszej ruchomości ta część kręgosłupa jest stosunkowo rzadziej narażona na dolegliwości bólowe. Zdarzają się jednak ostre bóle żeber i klatki piersiowej, wynikające z nerwobóli nerwów międzyżebrowych. Może tak być, np. w przebiegu półpaśca. Bóle kręgosłupa piersiowego i klatki piersiowej mogą także być objawem choroby niedokrwiennej serca. U osób starszych – szczególnie u kobiet z osteoporozą – taki ból może świadczyć o kompresyjnym złamaniu któregoś z kręgów.

W związku z tym w przypadku wszelkich dolegliwości pojawiających się nagle, o dużym stopniu nasilenia, promieniujących do klatki piersiowej czy kończyn górnych, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Diagnostyki lekarskiej wymagają też chroniczne, przedłużające się objawy bólowe.

Jak rozpoznać i leczyć przepuklinę kręgosłupa?

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa piersiowego?

Jeśli chodzi o bóle przeciążeniowo-zwyrodnieniowe, to w odcinku piersiowym często łącza się one z przeciążeniem i nadmiernym napięciem mięśni grzbietu. Dlatego należy po pierwsze zadbać o profilaktykę i zapobiec takim przeciążeniom.

Szczególnie obciążająca jest długotrwała praca w pozycji pochylenia w przód – typowa sylwetka osoby pracującej przy komputerze. Takie dolegliwości dotyczyć mogą także zawodowych kierowców czy stomatologów. Statyczna praca mięśni grzbietu doprowadza do przeciążeń.

W celu odciążenia mięśni zaleca się przerwy w tego typu pracy, najlepiej z krótką gimnastyką. Dobrze jest wtedy wykonać kilka skłonów tułowia, wyprostów tułowia oraz skrętów w lewo i w prawo. Dobrze robi też – nawet intuicyjne, odruchowe „przeciąganie się”. Dla relaksu mięśni grzbietu wskazane będzie odbycie krótkiego, ale energicznego spaceru, przebieżka czy podskoki.

kręgosłup

fot. Fotolia

Zobacz też: Jak uniknąć bólu kręgosłupa szyjnego?

Zadbaj o sylwetkę i pozbądź się stresu

Ważną rzeczą jest zadbanie o zdrową sylwetkę. Mięśnie grzbietu w okolicy międzyłopatkowej narażone są na  przeciążenia w sytuacji pogłębionej kifozy piersiowej. Dzieje się tak, gdy brakuje odpowiedniej równowagi mięśniowej pomiędzy mięśniami grzbietu i klatki piersiowej. Przykurczone i nadmiernie napięte mięśnie klatki piersiowej powodują, że sylwetka człowieka „zamyka się” i zaczynamy się garbić.

Wpływ na sylwetkę mają też nasze emocje. W sytuacji stresu, lęku przyjmujemy właśnie taką „zamkniętą” postawę. Dlatego istotną sprawą jest, aby uprawiać ruch, aktywność, która wyrówna ten balans mięśniowy.

Wskazana jest więc gimnastyka z wykonywaniem ruchów wyprostu kręgosłupa piersiowego. Ważne są ćwiczenia ramion i rozciąganie mięśni piersiowych.

Polecić należy aktywności takie jak pilates, siatkówka, badmington, tenis, kajakarstwo czy pływanie.

Kontakt z fizjoterapeutą

Najrozsądniej byłoby jednak dobrać ćwiczenia do indywidualnych potrzeb wynikających z sylwetki i budowy danej osoby, dlatego polecić należy kontakt z fizjoterapeutą.

Dobrze zdiagnozowane bóle grzbietu w odcinku piersiowym, jeśli mają pochodzenie przeciążeniowe, skutecznie poddają się leczeniu z wykorzystaniem profesjonalnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Terapia manualna stosująca techniki mobilizacji stawów oraz odpowiedniego masażu mięśni potrafi przynieść szybkie efekty.

Zobacz też: Jak nie przeciążać kręgosłupa? Kilka praktycznych rad!

Autor: Marcin Baranowski – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego Wydziału Rehabilitacji Ruchowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Filozofii i Socjologii, dyrektor ds. Rehabilitacji w ośrodkach MEDI-system.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA