Jakie są powody bólu kręgosłupa piersiowego?
Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa (poza kością krzyżową, którą tworzą całkowicie zrośnięte kręgi). Ruchomość tego odcinka ograniczona jest anatomicznie kształtem kręgów, a także faktem podtrzymywania żeber i klatki piersiowej.
Z powodu mniejszej ruchomości ta część kręgosłupa jest stosunkowo rzadziej narażona na dolegliwości bólowe. Zdarzają się jednak ostre bóle żeber i klatki piersiowej, wynikające z nerwobóli nerwów międzyżebrowych. Może tak być, np. w przebiegu półpaśca. Bóle kręgosłupa piersiowego i klatki piersiowej mogą także być objawem choroby niedokrwiennej serca. U osób starszych – szczególnie u kobiet z osteoporozą – taki ból może świadczyć o kompresyjnym złamaniu któregoś z kręgów.
W związku z tym w przypadku wszelkich dolegliwości pojawiających się nagle, o dużym stopniu nasilenia, promieniujących do klatki piersiowej czy kończyn górnych, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Diagnostyki lekarskiej wymagają też chroniczne, przedłużające się objawy bólowe.
Jak rozpoznać i leczyć przepuklinę kręgosłupa?
Jak zapobiegać bólom kręgosłupa piersiowego?
Jeśli chodzi o bóle przeciążeniowo-zwyrodnieniowe, to w odcinku piersiowym często łącza się one z przeciążeniem i nadmiernym napięciem mięśni grzbietu. Dlatego należy po pierwsze zadbać o profilaktykę i zapobiec takim przeciążeniom.
Szczególnie obciążająca jest długotrwała praca w pozycji pochylenia w przód – typowa sylwetka osoby pracującej przy komputerze. Takie dolegliwości dotyczyć mogą także zawodowych kierowców czy stomatologów. Statyczna praca mięśni grzbietu doprowadza do przeciążeń.
W celu odciążenia mięśni zaleca się przerwy w tego typu pracy, najlepiej z krótką gimnastyką. Dobrze jest wtedy wykonać kilka skłonów tułowia, wyprostów tułowia oraz skrętów w lewo i w prawo. Dobrze robi też – nawet intuicyjne, odruchowe „przeciąganie się”. Dla relaksu mięśni grzbietu wskazane będzie odbycie krótkiego, ale energicznego spaceru, przebieżka czy podskoki.
fot. Fotolia
Zobacz też: Jak uniknąć bólu kręgosłupa szyjnego?
Zadbaj o sylwetkę i pozbądź się stresu
Ważną rzeczą jest zadbanie o zdrową sylwetkę. Mięśnie grzbietu w okolicy międzyłopatkowej narażone są na przeciążenia w sytuacji pogłębionej kifozy piersiowej. Dzieje się tak, gdy brakuje odpowiedniej równowagi mięśniowej pomiędzy mięśniami grzbietu i klatki piersiowej. Przykurczone i nadmiernie napięte mięśnie klatki piersiowej powodują, że sylwetka człowieka „zamyka się” i zaczynamy się garbić.
Wpływ na sylwetkę mają też nasze emocje. W sytuacji stresu, lęku przyjmujemy właśnie taką „zamkniętą” postawę. Dlatego istotną sprawą jest, aby uprawiać ruch, aktywność, która wyrówna ten balans mięśniowy.
Wskazana jest więc gimnastyka z wykonywaniem ruchów wyprostu kręgosłupa piersiowego. Ważne są ćwiczenia ramion i rozciąganie mięśni piersiowych.
Polecić należy aktywności takie jak pilates, siatkówka, badmington, tenis, kajakarstwo czy pływanie.
Kontakt z fizjoterapeutą
Najrozsądniej byłoby jednak dobrać ćwiczenia do indywidualnych potrzeb wynikających z sylwetki i budowy danej osoby, dlatego polecić należy kontakt z fizjoterapeutą.
Dobrze zdiagnozowane bóle grzbietu w odcinku piersiowym, jeśli mają pochodzenie przeciążeniowe, skutecznie poddają się leczeniu z wykorzystaniem profesjonalnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Terapia manualna stosująca techniki mobilizacji stawów oraz odpowiedniego masażu mięśni potrafi przynieść szybkie efekty.
Zobacz też: Jak nie przeciążać kręgosłupa? Kilka praktycznych rad!
Autor: Marcin Baranowski – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego Wydziału Rehabilitacji Ruchowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Filozofii i Socjologii, dyrektor ds. Rehabilitacji w ośrodkach MEDI-system.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!