wysypka fot. Adobe Stock

Jak wygląda wysypka alergiczna? Oto jak można ją rozpoznać i leczyć

Wysypka alergiczna wymaga leczenia, a nierzadko – odczulania.
Marta Słupska / 19.03.2018 14:51
wysypka fot. Adobe Stock

Wysypki mogą mieć różne podłoże –obserwuje się je na przykład w przebiegu atopowego zapalenia skóry, infekcji i chorób przewlekłych, a także różnego rodzaju alergii. To właśnie ten ostatni rodzaj jest szczególnie częsty i pojawia się pod wpływem licznych czynników. Jak rozróżnić wysypkę alergiczną od pozostałych i co robić, gdy zaobserwujemy ją u siebie lub kogoś bliskiego?

Wysypka z powodu stresu? To częsty problem młodych kobiet

Od alergii do wysypki, czyli skąd to uczulenie?

Wysypka alergiczna może być spowodowana zarówno kosmetykami, których używamy, jak i jedzeniem. Alergie pokarmowe zazwyczaj dotyczą spożywania: orzechów, mleka, jaj, skorupiaków, ryb, soi, pszenicy i niektórych owoców.

Uczulenie może się też pojawić pod wpływem kontaktu z płynem lub proszkiem do prania, rośliną, zwierzęciem, a nawet lekiem. Wysypka w przypadku alergii kontaktowych (na kosmetyki czy środki piorące) pojawia się najczęściej w miejscu styczności z alergenem.

Jak ją rozpoznać?

Jak wygląda wysypka alergiczna?

Wysypka alergiczna przyjmuje zazwyczaj postać mniejszych lub większych czerwonych wyprysków, które mogą się zlewać w czerwone plamy. Są swędzące, pod wpływem drapania mogą pękać i się sączyć, a przez to ulegać zakażeniu. Skóra przy takiej wysypce staje się liszajowata i sucha.

U niemowląt wysypka alergiczna może przybrać postać pokrzywki. Rozpoznamy ją po płaskich, wyraźnie zarysowanych bąblach, które pojawiają się głównie na brzuchu, buzi i rękach malucha.

Alergia skórna może przybrać postać atopowego zapalenia skóry – rozpoznamy ją po suchości skóry, grudkach, swędzeniu i pieczeniu, złuszczaniu i uszkodzeniach naskórka. U małych dzieci zmiany pojawiają się najczęściej w zgięciach łokciowych i podkolanowych, rzadziej – na nadgarstkach. U dzieci starszych i dorosłych – dodatkowo także na grzbietach rąk.

Jak leczyć wysypkę alergiczną?

Aby pozbyć się wysypki alergicznej, należy przede wszystkim zaprzestać kontaktu z alergenem. Wysypkę powinien obejrzeć dermatolog, który dobierze odpowiednie leczenie. W jego ramach stosuje się zazwyczaj leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.

Jeśli mamy wysypkę alergiczną, lekarz może polecić nam także odpowiednią pielęgnację skóry, w tym jej regularne nawilżanie i natłuszczanie.

Pacjentom borykającym się z taką wysypką zaleca się także odczulanie, które wpływa na znaczące złagodzenie, a nawet wyeliminowanie problemu.

Polecamy:
Zaczyna się od wysypki, potem pojawiają się gorączka i wymioty… Uwaga, to nie ospa wietrzna!
Swędzi i piecze? Zadałyśmy ginekologowi 3 najważniejsze pytania o wysypkę w miejscu intymnym

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!