Jak wygląda wysypka przy zakażeniu koronawirusem? To może być pierwszy objaw COVID-19

wysypka covid-19 fot. Adobe Stock, Africa Studio
Chociaż wysypka nie jest głównym objawem zakażenia koronawirusem, to jednak występuje często. Na ogół w postaci plamisto-grudkowych zmian, które mogą pojawić się na całym ciele. Wysypka przy COVID-19 znika w ciągu 2-15 dni i nie wymaga specjalnego leczenia.
/ 31.01.2022 12:43
wysypka covid-19 fot. Adobe Stock, Africa Studio

Spis treści:

  1. Wysypka przy COVID-19 – jak często i u kogo się pojawia?
  2. Jak wygląda wysypka przy zakażeniu koronawirusem?
  3. Kiedy pojawia się wysypka przy COVID-19?
  4. Wysypka przy COVID-19 – przyczyny
  5. Leczenie wysypki po zakażeniu koronawirusem

Wysypka przy COVID-19 – jak często i u kogo się pojawia?

Zmiany skórne są jednym z częstych objawów zakażenia koronawirusem. Wysypka w czasie COVID-19 może mieć różnorodne postaci. U 21% chorych (głównie dorosłych w średnim wieku) pojawia się wysypka plamisto-grudkowa.

U niektórych mogą pojawić się wysypki pęcherzykowe przypominające ospę wietrzną. Taki objaw występuje nawet u 13% chorych na COVID-19 (także częściej u osób w średnim wieku).

Innym rodzajem wysypki związanej z koronawirusem jest pokrzywka. Obserwuje się u 11% pacjentów (również najczęściej dorosłych).

Według dr Don Davis, szefowej oddziału dermatologii klinicznej Mayo Clinic, COVID-19 może manifestować się wysypką także u dzieci. Jej zdaniem są to wysypki pokaźne i mogą być intensywniejsze z powodu silnej odpowiedzi immunologicznej lub z powodu mniejszych naczyń krwionośnych w porównaniu z osobami dorosłymi.

Wysypki spowodowane infekcją wirusową nie są niczym zaskakującym ani nowym. Jednak to, co nietypowe przy zakażeniu koronawirusem, to zaskakująca różnorodność zmian skórnych. Nie ma jednego obrazu wysypki, choć niektóre rodzaje są częstsze.

Jak wygląda wysypka przy COVID-19? Oto objawy

Wysypka pojawiająca się w trakcie COVID-19 może objawiać się jako:

  • najczęściej drobne równomiernie rozsiane różowe plamki i grudki, przypominające kaszkę – tzw. wysypka plamisto-grudkowa – częsta lokalizacja to: tułów, kończyny, pośladki, możliwe też dłonie i stopy,  
  • wysypka przypominająca bąble wypełnione płynem, jak przy ospie – tzw. wysypka pęcherzykowa – możliwa lokalizacja to: głowa, plecy, ramiona, nogi, dłonie i podeszwowa strona stóp,
  • zmiany przypominające poparzenie pokrzywą – tzw. pokrzywka – możliwe lokalizacje: tułów, nogi, plecy, twarz, ramiona, ręce,
  • swędzenie (czasami),
  • pieczenie lub ból (czasami).

wysypka covid-19 jak wyglądafot. Wysypka plamisto-grudkowa przy COVID-19/Adobe Stock, Nathut

Jak podają naukowcy pod kierunkiem dr Giulii Daneshgaran w czasopiśmie „American Journal of Clinical Dermatology” większość wysypek związana z koronawirusem ustępuje w ciągu 2–15 dni.

Najczęstszym rodzajem wysypki przy COVID-19 były zmiany rumieniowe i plamisto- grudkowe, następnie pęcherzykowe i dalej pokrzywka. Inne rodzaje wysypek występowały rzadziej.

Warto też wspomnieć, że podczas COVID-19 może dojść do reaktywacji wirusa opryszczki - po zakażeniu na ustach może  pojawić się potocznie zwane „zimno”.

Przeczytaj też: Koronawirus objawy skórne

Kiedy pojawia się wysypka w czasie COVID-19

Wysypka w przebiegu zakażenia koronawirusem może pojawić się jako wczesny lub późny objawy choroby. Według badań w połowie przypadków wysypka zbiega się z głównymi objawami COVID-19 (jak gorączka, kaszel, bóle mięśni), a ponad 44% wysypek rozwija się po typowych objawach koronawirusa. Przed innymi objawami wysypka pojawia się jedynie w 10% przypadków. 

Dlaczego COVID-19 powoduje wysypkę?

Zazwyczaj przyczyną pojawienia się wysypki po zakażeniu koronawirusem jest po prostu namnażanie wirusa w organizmie i reakcja układu odpornościowego, lub bezpośrednio uszkodzenie komórek skóry przez wirusa.

W rzadszych przypadkach pojawienie się wysypki wynika z trombogennego działania koronawirusa, czyli sprzyjającego tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych. Dowodzą temu biopsje skóry u niektórych osób z wysypką związaną z zakażeniem koronawirusem, u których zauważono okołonaczyniowy naciek limfocytarny z zakrzepicą małych naczyń krwionośnych. To jednak rzadsza przyczyna.

Należy przypomnieć, że infekcje wirusowe są częstą przyczyną wysypek, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Czasami wysypki są wręcz głównym i najbardziej charakterystycznym objawem choroby, np. różyczki, ospy, odry, trzydniówki (rumień nagły), czy tzw. bostonki. Zmiany skórne mogą pojawić się również przy zakażeniu adenowirusami, enterowirusami albo wirusem mononukleozy zakaźnej.

Jak leczyć wysypkę po zakażeniu koronawirusem?

Wysypki po zakażeniu koronawirusem nie trzeba specjalnie leczyć. Jest to zmiana skórna, która ustępuje samoistnie. W przypadku bólu lub pieczenia można przyjmować lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (np. paracetamol). A jeżeli zmiany mocno swędzą, można zastosować środek przeciwświądowy dostępny w aptece. Ważne jest, aby skóry nie podrażniać dodatkowo np. szorstkimi materiałami i nie przegrzewać. Ciało należy myć wodą i delikatnym mydłem, unikać szorowania.

Źródła:
U. Wollina i inni, Cutaneous signs in COVID‐19 patients: A review, doi: 10.1111/dth.13549,
G. Daneshgaran i inni, Cutaneous Manifestations of COVID-19: An Evidence-Based Review, doi: 10.1007/s40257-020-00558-4,
D. Balzer, COVID-19 rash in kids and adults, Mayp Clinic, News Network.

Czytaj także:
Powikłania łagodnego COVID-19. Jakie objawy mogą dokuczać po koronawirusie?
Kaszel po COVID-19 może utrzymywać się tygodniami. Kiedy świadczy o powikłaniach?
Jak odzyskać węch po COVID-19? Trening węchu, zioła, leki
Ból gardła a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA