Lepiej zapobiegać
Mimo że problemy z bólem kręgosłupa dotkną kiedyś prawie każdego z nas, podejmując odpowiednio wcześniej działania profilaktyczne, możemy znacznie opóźnić wystąpienie dolegliwości. Podstawowym czynnikiem wzmacniającym mięśnie utrzymujące kręgosłup jest regularny wysiłek fizyczny. Powinniśmy zadbać o naszą aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu.
Co zrobić jednak, kiedy mamy zbyt wiele obowiązków i czasu na uprawianie sportu po prostu nie ma?
Higiena pracy
Warto zastanowić się, czy przez lata nie nabyliśmy złych nawyków, które nadmiernie obciążają nasz kręgosłup. Ponieważ co najmniej 1/3 czasu spędzamy w pracy niezmiernie ważna jest higiena pracy. Wbrew powszechnej opinii siedzenie przy biurku na krześle ustawionym pod katem 90 stopni, zbyt mocno obciąża nasz kręgosłup.
- Według kanadyjskich badaczy kąt pomiędzy siedziskiem krzesła a plecami powinien wynosić ok. 135 stopni, co pozwala na optymalną pracę. Niebezpieczna jest także pozycja z pochylonymi plecami.
- Korzystne dla naszego kręgosłupa jest siedzenie w pewnej odległości od biurka. Jeżeli siedzimy w tak bliskiej odległości, że blat dotyka naszego brzucha, znacząco cofamy łokcie, aby móc pracować na klawiaturze komputera. Pozycja ta powoduje silny ból szyi i ramion. Dlatego w zależności od długości rak, odpowiednia odległość pomiędzy brzuchem a klawiaturą to ok. 20-30cm.
- Odpowiednie krzesło do pracy przy biurku powinno mieć możliwość odchylenia oparcia do tyłu, co zapewnia możliwość odciążenia kręgosłupa. Dodatkowo krzesło powinno posiadać podparcie głowy i podłokietniki.
Czytaj także: Łysienie... i garść sposobów na nie
Gimnastyka w fotelu
Jeżeli praca nie pozwala nam na częste opuszczanie stanowiska, warto ćwiczyć w fotelu. Możemy kręcić szyją, ramionami, stopami, krzyżować, zginać i prostować nogi, naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie. Tutaj nie ma ograniczeń, ćwiczenia można powtarzać tak często jak mamy na to ochotę.
Ale największą korzyść zapewni nam po prostu kilkuminutowy spacer, chociażby po schodach, kilka przysiadów, unoszenie i opadanie na palcach. Kilkuminutowe przerwy po każdej godzinie pracy korzystnie wpłyną zarówno na kondycję naszego kręgosłupa, jak i efektywność pracy umysłowej.
Jeżeli ból jest silny i nie możesz sobie z nim poradzić nie zwlekaj – udaj się do lekarza specjalisty! Tylko on profesjonalnie Cię zbada, postawi diagnozę i skieruje na odpowiednie leczenie.
Polecamy: Czy chrapanie to choroba?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!