Dieta po usunięciu wyrostka fot. Adobe Stock

Jaka powinna być dieta osoby po wycięciu wyrostka?

Twoje menu będzie musiało wspomóc działanie układu pokarmowego. Niestety nie wszystko będzie dozwolone. Są rzeczy, na które nie będziesz mogła sobie pozwolić.
Agnieszka Czechowska / 20.07.2019 11:20
Dieta po usunięciu wyrostka fot. Adobe Stock

Zapalenie wyrostka zwykle ma gwałtowny początek. Pojawiają się silny ból brzucha, na początku uogólniony, a później w okolicy prawego dołu biodrowego, gorączka, wymioty. W takiej sytuacji nie ma na co czekać - konieczna jest szybka konsultacja lekarska. Jeśli badanie potwierdzi zapalenie wyrostka robaczkowego, konieczna jest interwencja chirurgiczna. A po niej trzeba będzie przejść na dietę.

Pierwsza doba po operacji

Przez 1-2 dni po zabiegu pacjent otrzymuje wyłącznie płyny - wodę, słabą herbatę, napar rumiankowy. W ten sposób można sprawdzić, jak układ pokarmowy (a w szczególności jelita) zareaguje. Napoje podaje się kilka razy dziennie w niewielkich ilościach (po ok. 50 ml).

Kolejne dni po wycięciu wyrostka

Zwykle w drugiej dobie po zabiegu pacjent otrzymuje słabo słodzone napoje, a w trzeciej przechodzi na dietę kleikową. Jej podstawą ją kleiki z ryżu i drobnych kasz, gotowane na wodzie. Jeśli nie pojawią się powikłania, przychodzi czas na dietę papkowatą. Składają się na nią dania lekkostrawne, mocno rozdrobnione. Można jeść: chudy rosół z kaszą manną, przetarte zupy warzywne, pieczywo pszenne moczone w wywarach warzywnych.

Tydzień po operacji

Jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, można wprowadzić dietę lekkostrawną. Trzeba będzie unikać dań tłustych, wędzonych, ostrych, wzdymających oraz używek. Posiłki należy przyrządzać na parze, gotować lub piec, np. w rękawie bez tłuszczu. Nie wolno się przejadać - 4-5 małych posiłków dziennie wystarczy.

Z czego można komponować dietę po usunięciu wyrostka robaczkowego?

2-3 tygodnie po operacji należy utrzymywać dietę lekkostrawną. Najlepiej komponować ją z następujących produktów:

  • czerstwe jasne pieczywo,
  • jaja gotowane na miękko,
  • chude mięso i ryby,
  • gotowane warzywa,
  • owoce bez skóry i pestek.

Przez 2-3 tygodnie po operacji należy unikać alkoholu.

Zobacz też:
Zapalenie wyrostka w ciąży
Zapalenie wyrostka - pierwsza pomoc

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)