Odcinek piersiowy - najdłuższy odcinek kręgosłupa
Odcinek piersiowy kręgosłupa zbudowany jest aż z 12. kręgów. Jako że jest najdłuższy – to właśnie na nim najczęściej ujawniają się wszelkie skrzywienia (przednie, tylne lub boczne). Ale paradoksalnie – odcinek piersiowy najrzadziej jest źródłem dolegliwości bólowych.
Ważna funkcja kręgosłupa piersiowego
Dość ważnym zadaniem odcinka piersiowego kręgosłupa jest ułatwienie oddychania. Połączony jest on bowiem z żebrami – poprzecznymi kośćmi, które wraz z mostkiem tworzą klatkę piersiową i chronią płuca przed urazami. Pomiędzy żebrami znajdują się mięśnie międzyżebrowe, dzięki którym możemy oddychać. Mięśnie te unerwione są przez gałęzie nerwowe, które pochodzą właśnie z kręgosłupa piersiowego i razem z nim tworzą rodzaj „aparatu” oddechowego.
Ćwiczenia izometryczne
Jest to specyficzny rodzaj trenowania mięśni polegający na naprężeniu mięśni bez zmiany jego długości – czyli bez wykonywania żadnego ruchu. Przykładowe ćwiczenia izometryczne na mięśnie znajdujące się przy kręgosłupie piersiowym polegają na przyjmowaniu określonej pozycji, napinaniu mięśni i zachowaniu prawidłowej, równomiernej czynności oddechowej. Bardzo często pacjenci podczas wykonywania ćwiczeń izometrycznych zapominają o tym i podświadomie wstrzymują oddech.
Zobacz też: Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego?
Ćwiczenia w wodzie
To jedna z najprzyjemniejszych metod rehabilitacji kręgosłupa piersiowego. Między innymi dlatego, że wymaga od ćwiczących stosunkowo małego wysiłku. W środowisku wodnym odciążone zostają stawy – ich praca zostaje wyłączona na korzyść pracy mięśni. W wodzie zmniejsza się także grawitacja, czyli największy wróg kręgosłupa.
Ćwiczenia w wodzie są bezpieczne dla osób w każdym wieku. Poza tym mogą je wykonywać osoby, które nie potrafią pływać lub boją się wody – odbywają się na odpowiedniej głębokości (najczęściej około jednego metra).
Poza zbawiennym wpływem na zdrowie kręgosłupa piersiowego, ćwiczenia te sprawdzają się jako metoda rehabilitacji różnego rodzaju skrzywień kręgosłupa (a w szczególności skolioz).
Ćwiczenia oddechowe
Specyficzna budowa i funkcja mięśni przykręgosłupowych warunkuje konieczność wykonywania ćwiczeń oddechowych (mięśnie międzyżebrowe leżą w bliskim sąsiedztwie kręgosłupa piersiowego). Ćwiczenia oddechowe poprawiają również prawidłowe natlenowanie tkanek (w tym mięśni) i umożliwiają ich prawidłową pracę. Poza tym ćwiczenia te uruchamiają bardzo ważną część „aparatu oddechowego” – przeponę. Jest to bardzo duży mięsień, który oddziela narządy jamy brzusznej (żołądek, wątrobę, trzustkę) od płuc. Prawidłowa praca przepony umożliwia zarówno wdychanie, jak i wydychanie powietrza.
Polecamy: Wszystko co powinieneś wiedzieć o zaopatrzeniu ortopedycznym
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!