Jakie są typowe objawy anafilaksji?

Anafilaksja to nagła, ciężka i dotycząca całego organizmu reakcja nadwrażliwości na czynnik dotychczas dobrze tolerowany./fot.Fotolia
Anafilaksja to nagła, ciężka i dotycząca całego organizmu reakcja nadwrażliwości na czynnik dotychczas dobrze tolerowany. Jej objawy pojawiają się albo bezpośrednio po zadziałaniu czynnika uczulającego, albo z kilkunastominutowym, rzadziej dłuższym opóźnieniem. W przypadku anafilaksji duże znaczenie ma wczesne podanie leków zatrzymujących postęp reakcji, dlatego tak ważne jest uchwycenie jej wczesnych objawów.
/ 30.05.2011 18:36
Anafilaksja to nagła, ciężka i dotycząca całego organizmu reakcja nadwrażliwości na czynnik dotychczas dobrze tolerowany./fot.Fotolia

Objawy skórne

Niejednokrotnie pierwsze objawy reakcji anafilaktycznej dotyczą skóry. Anafilaksja może się objawiać:

  •  zaczerwieniem i uczuciem gorąca, często w obrębie skóry twarzy,
  •  świądem, często pojawiającym się w pachwinach i pod pachami,
  •  wystąpieniem bąbli pokrzywkowych,
  •  obrzękiem.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Należy zwrócić uwagę na obrzęk w obrębie jamy ustnej, warg i języka. Niekiedy występują także, rzadko kojarzone z anafilaksją kurczowe bóle brzucha spowodowane skurczem mięśni wyściełających przewód pokarmowy, często z towarzyszącą biegunką. Innym objawem są mdłości i wymioty.

Objawy ze strony układu oddechowego

Drogi oddechowe często bywają źródłem objawów anafilaksji. Pod wpływem mediatorów wydzielanych prze komórki tuczne i bazofile błona śluzowa dróg oddechowych ulega obrzękowi. Obrzęk ten zwęża drogi oddechowe, co prowadzi do utrudnienia przepływu powietrza. Dodatkowym problemem, również upośledzającym przepływ powietrza, jest skurcz oskrzeli. Wszystko to skutkować może chrypką, uczuciem ciała obcego w gardle, a także dusznością. Duszności towarzyszyć mogą świsty, spowodowane utrudnionym przepływem powietrza w drogach oddechowych.

Zobacz też: Jak przebiega wstrząs anafilaktyczny?

Objawy ze strony układu krążenia

Mediatory dostające się do krwi w czasie reakcji anafilaktycznej powodują rozkurcz, czyli rozszerzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje zwolnieniem przepływu krwi w tych naczyniach.
Spowodowany tym spadek ciśnienia może się objawiać ochłodzeniem skóry, zapadnięciem żył i przyspieszeniem tętna. Spadek ciśnienia tętniczego może świadczyć o rozwoju najgroźniejszej postaci anafilaksji, czyli wstrząsu anafilaktycznego. We wstrząsie ważne dla życia narządy, takie jak mózg i serce nie są wystarczająco zaopatrywane w krew. I tak, niedokrwienie mózgu powodować może uczucie lęku i niepokoju, zawroty głowy, a nawet utratę przytomności. Z kolei zmniejszony przepływ kwi przez nerki skutkuje zmniejszeniem ilości wydalanego moczu.

Polecamy: Jakie są najczęstsze przyczyny anafilaksji?

Do zapamiętania

  •  Anafilaksja jest stanem nagłym! W przypadku wystąpienia obrzęku w obrębie jamy ustnej, duszności i spadu ciśnienia tętniczego należy wezwać pomoc medyczną.
  •  Nasilenie reakcji anafilaktycznej zależy od wrażliwości danej osoby, jest zatem sprawą indywidualną. Nie jest ściśle powiązane z czynnikiem wywołującym.
  •  Im szybciej po kontakcie z danym czynnikiem wystąpią objawy anafilaksji, tym z reguły cięższy przebieg reakcji

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA