kobieta w średnim wieku rozmawia z lekarzem fot. Adobe Stock

Jakie są zalecenia po ablacji?

Wykonuje się ją u osób z ciężką postacią arytmii. Choć jak na zabieg kardiologiczny, nie jest zbyt skomplikowana, wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu. A co potem? Jakie są zalecenia po ablacji?
Agnieszka Czechowska / 12.03.2019 05:22
kobieta w średnim wieku rozmawia z lekarzem fot. Adobe Stock

W czasie zabiegu ablacji przez tętnicę udową wprowadza się do serca rozgrzaną elektrodę i za jej pomocą usuwa z mięśnia sercowego obszar odpowiedzialny za wywoływanie arytmii. Ablację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Zalecenia bezpośrednio po ablacji

Po zabiegu pacjent musi leżeć na plecach ok. 6 godzin. W czasie pobytu w szpitalu po operacji monitorowane jest jego ciśnienie oraz praca serca. Zwykle wraca do domu po 2-7 dniach.

Dalsze zalecenia po ablacji

Po tygodniu od zabiegu pacjent może już wrócić do swoich codziennych obowiązków. Przez dwa miesiące może jednak odczuwać jeszcze migotanie przedsionków. W tym czasie konieczne jest zażywanie leków przeciwarytmicznych, które normalizują rytm serca, moczopędnych (obniżają ciśnienie) oraz przeciwzakrzepowych (po ablacji wzrasta ryzyko powstania zakrzepów.  

Gimnastyka po ablacji 

Jeszcze w szpitalu pacjent powinien otrzymać od lekarza zalecenia dotyczące rehabilitacji ruchowej. Jest ona niezbędnym elementem rehabilitacji kardiologicznej i powinna być dostosowana indywidualnie do możliwości pacjenta. Zwykle zachęca się chorych do marszów, jazdy na rowerze i innych ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Dieta po ablacji

Osobom po ablacji zaleca się dietę śródziemnomorską, której celem jest utrzymywanie układu krwionośnego w dobrej kondycji (takie menu zmniejsza ryzyko nadciśnienia i obniża cholesterol). Warto zatem ograniczyć mięso na rzecz ryb i zadbać, by połowę każdego posiłku stanowiły warzywa.

Zobacz też:
O co chodzi z tą arytmią?
Jaka dieta szkodzi sercu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!