Becherovka - doskonały likier ziołowy, który rozgrzewa i pobudza trawienie.

Kadzidłowiec na stawy

Medykamentem uśnieżającym bolesność stawów może okazać się starożytny środek zielarski – kadzidłowiec. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff.
/ 24.11.2011 16:53
Becherovka - doskonały likier ziołowy, który rozgrzewa i pobudza trawienie.

"Poszukiwanie nowych sposobów w łagodzeniu objawów stanów zapalnych stawów i reumatyzmu to mozolne i czasochłonne wyzwanie" – powiedziała doktor Emma Blain. Somalijscy imigranci z obszaru południowo-zachodniej Anglii i Walii używają wyciągów z kadzidłowca, jako tradycyjnego, ziołowego środka stosowanego przy zapaleniu stawów. Badacze z Cardiff postawili sobie za cel zweryfikowanie skuteczności tego środka oraz poznanie mechanizmu jego działania.

Naukowcy uważają, że udało im dowieść, że terapia ekstraktem z Boswellia frereana - rzadkiego gatunku kadzidłowca - hamuje wytwarzanie kluczowych substancji zapalnych. W wyniku inhibicji substancji prozapalnych ekstrakt ten pomaga powstrzymać niszczenie tkanki chrzęstnej, nieodwracalny proces prowadzący do reumatyzmu. Wykorzystując innowacyjne techniki ekstrakcji chemicznej naukowcom udało się określić substancję aktywną kadzidłowca. Dzięki temu będą mogli określić jej właściwości chemiczne i porównać z istniejącymi lekami stosowanymi w leczeniu stanów zapalnych stawów i reumatyzmie. 

Zobacz też: Zwyrodnienie stawów - które stawy są zagrożone chorobą?

ScienceDaily / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!