Kaszel krtaniowy - przyczyny, objawy, leczenie, kaszel krtaniowy u dzieci

Kaszel krtaniowy fot. Adobe Stock
Kaszel krtaniowy to kaszel suchy i bardzo głośny. Często towarzyszą mu duszności i problemy z mówieniem. Najpopularniejszą przyczyną kaszlu krtaniowego jest zapalenie krtani.
/ 07.02.2020 16:10
Kaszel krtaniowy fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Kaszel krtaniowy - przyczyny i objawy
  2. Kaszel krtaniowy - leczenie
  3. Kaszel krtaniowy u dzieci


Kaszel krtaniowy nazywany jest inaczej kaszlem szczekającym. To nieprzyjemna dolegliwość, która znacząco wpływa na komfort chorego. Pacjent, który boryka się z atakami kaszlu, może mieć problemy ze snem i z mówieniem. Kaszel najczęściej pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. Występuje u osób w każdym wieku, jednak głównie u dzieci.

Kaszel krtaniowy - przyczyny i objawy

Główną przyczyną kaszlu krtaniowego jest zapalenie krtani. Choroba ma bardzo często charakter nawracający, co oznacza, że kaszel może pojawić się nawet kilka razy do roku. Inne przyczyny kaszlu krtaniowego:

  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • infekcje tchawicy,
  • refluks,
  • urazy krtani,
  • wady rozwojowe krtani,
  • urazy krtani. 

Kaszel krtaniowy zwykle pojawia się w nocy. Czasami może powodować ogromne problemy se snem. Większość chorych nie ma problemów z rozpoznaniem go. To kaszel suchy, uporczywy i bardzo głośny (stad druga nazwa - szczekający).

Podczas ataku kaszlu pacjent nie jest w stanie nawet mówić. Dodatkowo zdarza się, że kaszlowi towarzyszą duszności oraz świst wdechowy. Kaszel może pojawiać się u osób w każdym wieku. Najczęściej jednak dotyczy dzieci poniżej 10 roku życia. Zdarza się, że kaszlowi krtaniowemu towarzyszą również inne objawy. To:

  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • katar,
  • ból gardła,
  • suchość w ustach,
  • suchość w gardle,
  • rzadsze oddawanie moczu,
  • zmęczenie,
  • duszności,
  • chrypka,
  • odwodnienie.

Kaszel krtaniowy - leczenie

U dorosłych kaszel krtaniowy leczy się w warunkach domowych. Choremu podaje się głównie syropy i pastylki na kaszel krtaniowy. Większość z nich dostępna jest bez recepty w aptekach. Nie ma konieczności, aby pacjent przyjmował antybiotyki, ponieważ kaszel zazwyczaj spowodowany jest przez wirusy, na które antybiotyki nie działają. W przypadku bardzo intensywnego kaszlu u dorosłych zdarza się, że choremu podawane są sterydy.

Domowe sposoby na kaszel krtaniowy

W leczeniu kaszlu krtaniowego niezwykle przydatne są również tzw. domowe sposoby na kaszel. Dobrym pomysłem jest inhalacja z pary wodnej lub soli fizjologicznej. Choremu można podawać również napary i herbatki ziołowe.

Dodatkowo podczas kaszlu krtaniowego należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Chory powinien spożywać 2-3 litry wody dziennie. Ważne jest również nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa.

W przypadku braku nawilżacza powietrza można wykorzystać mokrą szmatkę i zawiesić ją na kaloryferze. Konieczna jest również odpowiednia dieta. Podczas intensywnego kaszlu należy unikać ostrych i ciężkostrawnych posiłków. Dobrze również wykluczyć z diety nabiał, który powodować może zwiększoną produkcję śluzu.

Kaszel krtaniowy u dzieci

Kaszlu krtaniowego nie należy przede wszystkim bagatelizować u dzieci. Nieleczony doprowadzić może do bardzo poważnych powikłań. To m.in. zapalenie płuc i zapalenie ucha.

Bardzo często zdarza się, że w przypadku kaszlu krtaniowego u dzieci konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja. Małemu pacjentowi zwykle podaje się wówczas leki zmniejszające obrzęk krtani. Czasami dodatkowo stosuje się również wspomaganie oddechu.

Kaszel krtaniowy u dzieci niekiedy zmienia się w tzw. duszność krtaniową. To bardzo niebezpieczny stan bezpośrednio zagrażający życiu malucha. Zwężenie światła krtani powoduje ograniczenie powietrza. Objawia się to problemami z oddychaniem. W przypadku podejrzenia duszności krtaniowej koniecznie jest niezwłoczne wezwanie lekarza.

Do czasu jego przyjazdu należy samodzielnie spróbować zmniejszyć obrzęk krtani dziecka. Skuteczne może być wyjście z ubranym maluchem na balkon lub przed domu. Niektórzy rodzice potwierdzają również skuteczność pary wodnej. Aby ją szybko wytworzyć najlepiej umieścić dziecko na chwilę w łazience, gdzie wcześniej odkręcona została bardzo gorąca woda. 

Więcej na temat kaszlu:
Przegląd syropów na kaszel
Suchy kaszel - czym różni się od mokrego i jak go skutecznie leczyć?
Kaszel mokry - jak wygląda i jak go leczyć?
 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA