katar przy ząbkowaniu

Katar przy ząbkowaniu – jaki ma kolor, jak długo trwa i jak leczyć?

Wyrzynanie się zębów to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Nie dość, że ząbkowanie samo w sobie sprawia ból, to jeszcze często wiąże się z większą podatnością malucha na infekcje.
Marta Słupska / 04.03.2019 14:42
katar przy ząbkowaniu

Niedoskonałe mechanizmy odpornościowe, a także częste wkładanie rąk do buzi sprawiają, że podczas ząbkowania u niemowląt i małych dzieci często pojawia się infekcja, a co za tym idzie – katar (któremu może także towarzyszyć kaszel). Jak go leczyć? Na nasze pytania odpowiedziała lek. med. Izabela Fengler, pediatra z Centrum Medycznego Damiana.

Czy to prawda, że przy ząbkowaniu może pojawić się katar? Dlaczego?

Lek. med. Izabela Fengler: Ząbkowanie jest procesem wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci, rozpoczynający się w okresie niemowlęcym, a  trwający nawet do połowy 3. roku życia. U niemowląt, czyli w pierwszym roku życia, jest to proces dość uciążliwy dla dziecka – pojawia się obfite ślinienie, rozpulchnienie dziąseł, często również stan podgorączkowy.

Niemowlę w tym czasie wkłada do ust rączki oraz wszystko, co znajduje w ich zasięgu. Z tym wiąże się większa podatność na infekcje. Szczególnie w okresie jesienno-zimowo-wiosennym, gdzie często rodzice i rodzeństwo przynoszą do domu infekcję, a u malucha pojawia się katar.

W okresie ząbkowania mogą też pojawić się problemy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: biegunki, zaparcia, wymioty, stosunkowo rzadko może też pojawić się  wysypka na skórze. Dzieci są rozdrażnione, gorzej jedzą i śpią.

Każdy rodzic zauważy, kiedy jego dziecko zaczyna ząbkować. Następuje wówczas obrzęk, zaczerwienienie, zanim pojawi się ząbek, tkanka robi się miękka, rozpulchniona, przez to staje się bardziej podatna na zakażenie.

Wśród dzieci najmniejszych, mimo tego, że są karmione piersią i ta ochrona jest większa, również istnieje ryzyko zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich dzieci – niektóre z nich proces ząbkowania przechodzą bardzo łagodnie i nie mają z tym większych problemów. Rodzice nie muszą wówczas sięgać po preparaty, które służą zmniejszaniu dolegliwości bólowych.

Jaki kolor ma taki katar i jak długo trwa?

Katar w przebiegu ząbkowania jest najczęściej wodnisto-śluzowy, czyli taki, którym zaczynają się zazwyczaj wszelkie infekcje. Niestety  bardzo trudno określić, ile tak naprawdę może trwać taki katar, bo może się on przewlekać.

Jak leczyć katar przy ząbkowaniu?

Na początku katar leczymy objawowo, czyli  przydatne jest kilkukrotnie czyszczenie nosa solą fizjologiczną lub wodą morską, ewentualnie inhalacje z soli, aromatoterapia.

W profilaktyce zalecamy codzienną toaletę nosa solą fizjologiczną, nawilżanie powietrza, nie przegrzewanie dzieci, unikanie spacerów przy nasileniu zanieczyszczenia powietrza (należy sprawdzać raporty smogowe).

 Zdarza się, że przy ząbkowaniu dzieci wysoko gorączkują, katar zmienia charakter na ropny. Wymaga wówczas konsultacji specjalistycznej i ewentualnego włączenia poważniejszego leczenia.

Zobacz też:
Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka
Jak wyleczyć katar u dziecka?

lek. Izabela FenglerEkspert: lek. med. Izabela Fengler – pediatra, lekarz z wieloletnim doświadczeniem w ambulatoryjnej opiece nad dziećmi. Specjalizuje się w leczeniu i diagnostyce chorób dzieci w każdym wieku, jest także ekspertem w tematyce wykonywania szczepień ochronnych. Jak sama mówi, pediatria to jej pasja. Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)