Kłucie w klatce piersiowej - główne przyczyny

Kłucie w klatce piersiowej fot. Fotolia
Kłucie w klatce piersiowej może być objawem ponad 20 różnych chorób. Aż 25% z nich związana jest z problemami sercowo-naczyniowymi.
Ewa Cwil / 22.01.2020 04:30
Kłucie w klatce piersiowej fot. Fotolia

Spis treści:

  1. Kłucie w klatce piersiowej przyczyny sercowo - naczyniowe
  2. Kłucie w klatce piersiowej przyczyny poza sercowe
  3. Jak zdiagnozować przyczynę kłucia w klatce piersiowej?

Kłucie w klatce piersiowej to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Może być objawem zarówno łagodnej, jak i bardzo poważnej choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przypadku pojawienia się bólu lub kłucia w różnych częściach klatki piersiowej, zgłosić się do lekarza i zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Trzeba również wiedzieć, że aż w 25% przypadków kłucia w klatce piersiowej związane jest z problemami sercowo-naczyniowymi. 

Kłucie w klatce piersiowej - przyczyny sercowo-naczyniowe

Ból dławicowy

Świadczy o niedokrwieniu serca podczas wzmożonej jego pracy. Umiejscowiony bardzo różnie, często zamostkowo, promieniujący do łopatek, pleców, żuchwy lub kończyn górnych. Ma charakter ściskania, gniecenia lub ucisku. Trwa od 30 sekund do kilku minut. Nasila się przy wysiłku fizycznym, w pozycji leżącej i w stresie.

Ból zawałowy

Podobny do dławicowego, nasilony, o przedłużonym czasie trwania. Może trwać nawet dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zespół wypadania płatka zastawki dwudzielnej

Klucie pojawia się w spoczynku i jest bardzo podobne do bólu dławicowego. Często opisywany jako kłucie za mostkiem. Trwa do kilku godzin. Często towarzysza mu: zawroty głowy i przyspieszona praca serca.

Tętniak aorty

Kłucie określane jest jako świdrowanie lub palenie w okolicy zamostkowej, a także między łopatkami, promieniujący do brzucha, boków tułowia lub kończyn dolnych. Tętniak aorty może stanowić zagrożenie życia.

Zapalenie osierdzia

Kłucie nasila się przy kaszlu i głębokim wdechu oraz w pozycji leżącej, jest miażdżący, często umiejscowiony za mostkiem, zsynchronizowany z biciem serca, czasami promieniujący do lewego barku. Dyskomfort zmniejsza się na siedząco i w pochyleniu tułowia do przodu.

Kardiomiopatia przerostowa

Kłucie najczęściej pojawia się po duszności i ma charakter dławicowy. Zmniejsza się w pozycji głębokiego przysiadu (pozycja kuczna).

Kłucie w klatce piersiowej - przyczyny poza sercowe

Refluks, zapalenie przełyku, kurcz przełyku

Objawia się piekącym, zaciskającym lub palącym kłuciem w okolicy zamostkowej, lub w nadbrzuszu. Czasami promieniuje do pleców. Często pojawia się po obfitym posiłku, alkoholu i wysiłku fizycznym. Nasila się w pozycji leżącej.

Uwięźnięcie gazów w okrężnicy

Świadczą o nim kłucia w klatce piersiowej, w lewej lub prawej górnej części brzucha. Towarzyszą mu wzdęcia i wiatry.

Zapalenie tchawicy lub oskrzeli

Po kilkudniowym kaszlu może pojawić się kłucie w okolicach łuków żebrowych lub za mostkiem, który jest skutkiem przeciążenia mięśni międzyżebrowych lub okostnej. Nasila się podczas kaszlu.

Kamica żółciowa

Kłucie o różnym nasileniu promieniujący z prawego podżebrza pod lewą łopatkę lub do barków.

Ból odkręgosłupowy

Jest ostry i kłujący lub przeszywający i może promieniować do każdej części klatki piersiowej, także do okolicy zamostkowej. Trwa kilka sekund i nasila się przy kaszlu, kichaniu, wysiłku fizycznym i głębokim wdechu.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc może się objawiać nagłym, nasilającym się przy oddychaniu kłuciem w bocznej części klatki piersiowej.

Naderwanie i naciągnięcie mięśni

Kłucie klatki piersiowej jest kłujące i ostre, czasami przechodzi w pobolewanie. Nasila się podczas określonych ruchów ciała, w czasie napinania mięśni, kichania, kaszlu i w czasie głębokich wdechów.

Zespół Tietza

Kłujący ból w przedniej ścianie klatki piersiowej, w miejscu przyczepu żeber do mostka lub w przestrzeniach międzyżebrowych, nasilający się podczas ucisku tych miejsc.

Półpasiec

Półpasiec charakteryzuje się swędzącą wysypką. Zanim jednak ona się pojawi, wystąpić może rozlany lub piekące kłucie klatki piersiowej nasilający się w silnym stresie. 

Nerwica, depresja, lęki

Kłucie może pojawiać się w każdej części klatki piersiowej, często pod lewym sutkiem. Najczęściej promieniuje i ma ciągły charakter. Może być tępy lub kłujący, zdarza się, że naśladuje ból dławicowy. Trwa do kilku dni. Nasila się przy zmęczeniu i w silnych emocjach.

Jak zdiagnozować przyczynę kłucia w klatce w piersiowej?

W przypadku ostrego kłucia w klatce piersiowej lub podejrzenia zawału pacjent powinien niezwłocznie trafić pod opiekę lekarza. W diagnostyce pozostałych dolegliwości niezwykle istotny jest wywiad lekarski oraz  badania dodatkowe.

Zazwyczaj stosuje się badanie EKG oraz RTG klatki piersiowej. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie bardziej szczegółowych badań - tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Leczenie kłucia w klatce piersiowej polega na leczeniu schorzenia, które go wywołuje. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.06.2017

Więcej na temat problemów z sercem: 
Zawał serca - objawy, które trzeba znać i pierwsza pomoc

Serce - zawał, arytmia, echo, nerwica, kołatanie serca

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA