Krwawienia między miesiączkami

Jak odróżnić napięciowy ból głowy od zatokowego?
Regularna miesiączka jest oznaką dobrego zdrowia kobiety, uspokaja ją oraz utwierdza w tym, że z jej organizmem nie dzieje się nic złego. Problem pojawia się, gdy nagle ma miejsce krwawienie, które nie powinno wystąpić.
/ 28.03.2018 11:43
Jak odróżnić napięciowy ból głowy od zatokowego?

Kobieta czuje się zdezorientowana, odczuwa wtedy lęk o własne zdrowie. Strach jest oczywisty i zrozumiały, nie należy jednak pozwolić aby zawładnął życiem kobiety. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza i ustalić jakie są tego przyczyny. Jest ich bowiem bardzo dużo, począwszy od błahych krwawień okołoowulacyjnych po już poważne problemy nowotworowe.

Samoobserwacja

Samoobserwacja jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną której nie zastąpią żadne badania laboratoryjne. Udając się do lekarza należy dokładnie opisać charakter wydzieliny z dróg rodnych, często bowiem w czasie wizyty krwawienie nie występuje i lekarz ma ograniczoną możliwość oceny. Trzeba zwrócić uwagę czy jest ona mierna, obfita ze skrzepami czy jest to tylko plamienie. Krew może być żywo czerwona, ciemna bądź skrzepnięta. Taki opis pomoże lekarzowi ustalić źródło i przyczynę krwawienia.

Zaburzony cykl miesięczny

Nieprawidłowości cyklu miesięcznego mogą mieć charakter skąpego plamienia w połowie cyklu spowodowanego obniżeniem estrogenów we krwi. Obfite krwawienie może występować po opóźnionej miesiączce i być spowodowane torbielą czynnościową jajnika.

A może to infekcja

Równie często spotykamy krwawienia o etiologii stanu zapalnego narządu rodnego, np. przydatków. Objawami towarzyszącym są tu bóle brzucha i podwyższenie temperatury ciała.

Czytaj też: Profilaktyka zakażeń pochwy

Patologia ciąży

Nieprawidłowe krwawienie zwłaszcza wśród kobiet w wieku prokreacyjnym nasuwa podejrzenie patologii ciąży. 

Poronienie zagrażające charakteryzuje się miernie nasilonym krwawieniem, staje się ono bardziej obfite w momencie dokonania się poronienia. Również po wydaleniu poronionego zarodka z macicy występuje krwawienie, początkowo jest one duże, zmniejsza jednak swój charakter aż do niewielkiego plamienia. Objawy te występują również w innych patologiach położniczych np. ciąży obumarłej, ektopowej, łożysku przodującym czy przedwcześnie oddzielającym się. Może również towarzyszyć pęknięciu macicy w ciąży zaawansowanej czy wskazywać na resztki tkanki łożyskowej jeżeli wystąpiło w czasie poporodowym.

Nowotwory

Omawiając kwestię krwawień należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość pojawienia się tego objawu w przebiegu chorób nowotworowych narządu rodnego. Mowa tu o raku szyjki macicy, endometrium czy jajnika. W raku szyjki macicy krwawienie następuje zazwyczaj po stosunku, w wyniku urazu, w zaawansowanych stadiach występuje krwawienie samoistne. W raku macicy najczęściej spotykamy krwawienia po menopauzie.

Czytaj też: Rak szyjki a cytologia

Inne przyczyny

Przyczyną nieprawidłowego krwawienia może być również endometrioza, wewnątrzmaciczna kształtka antykoncepcyjna, mięśniaki, uraz narządów płciowych, dokonana owulacja, krwawienie z nadżerki, przerost błony śluzowej macicy czy źle dobrana antykoncepcja.

Krwawienie jest istotnym objawem którego nie należy lekceważyć. Ważne jest jak najszybsze ustalenie źródła i przyczyny krwawienia. Kobieta której dotyczą takie krwawienia powinna jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA