łupież

Łupież – jakie choroby może sygnalizować?

Łupież pojawia się nawet u 10% populacji, najczęściej u mężczyzn. Szacuje się, że około 50% osób w wieku od 10 do 20 lat walczy z tym problemem. Zazwyczaj traktujemy go jako kwestię wyłącznie estetyczną, tymczasem łupież może być symptomem poważniejszych chorób!
Marta Słupska / 08.08.2016 12:13
łupież

Skąd bierze się łupież?

Łupież jest drobnopłatowym, nadmiernie złuszczającym się naskórkiem owłosionej skóry głowy z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z łupieżem suchym, w drugim – z łupieżem tłustym. Jego powstawanie związane jest z namnażaniem się grzybów drożdżopodobnych z rodziny Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), które  zakłócają fizjologiczną równowagę skóry głowy.

Łupież jest schorzeniem przewlekłym, które może powracać w dowolnym momencie. Wśród czynników sprzyjających jego rozwojowi można wymienić zarówno czynniki zewnętrze, takie jak stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, niewystarczające spłukiwanie szamponów, brak higieny osobistej, zimny klimat, przebywanie w nadmiernie ogrzewanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach czy niezbilansowaną dietę, jak i wewnętrzne, np. zaburzenia hormonalne, osłabienie organizmu, stres czy predyspozycje genetyczne. Może zdarzyć się także, że łupież będzie towarzyszył  innym chorobom, takim jak łuszczyca, grzybica czy atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry - jak sobie z nim poradzić?
Domowe sposoby na łuszczycę
Kochasz cukier? To może być objaw grzybicy! 

Do czego prowadzi lekceważenie łupieżu?

W porę niezwalczony łupież stymuluje dalszą aktywność drożdżaka.

– Badania naukowe dowodzą, iż najczęstszym rodzajem drożdżaka jest Malassezia spp, która w warunkach fizjologicznych stanowi około 45% flory owłosionej skóry głowy. U pacjentów z łupieżem jej poziom może osiągnąć nawet  ponad 70%. Takie stężenie jest określane jako patogenne, co oznacza, że łupież jest już w stanie rozwoju zapalnego. Pacjent z pewnością odczuwa wówczas dyskomfort, a jego przypadłość jest widoczna gołym okiem – komentuje Anna Mackojć, trycholog, ekspert kampanii „Moja REGENeracja”.

Lekceważenie objawów łupieżu prowadzi do przekształcenia się łupieżu suchego w łupież tłusty, który charakteryzuje się większymi, tłustymi i silnie przylegającymi do skóry głowy ogniskami złuszczonej skóry. Towarzyszy temu stan zapalny skóry głowy oraz nasilenie świądu i łojotoku.   

Pierwszym krokiem do pozbycia się łupieżu jest zastosowanie produktów o działaniu keratolitycznym, cytostatycznym oraz przeciwgrzybiczym. Preparaty keratolityczne, które są stosowane przy pierwszych objawach łupieżu, eliminują zrogowaciały naskórek, minimalizując przyleganie korneocytów (zrogowaciałych komórek naskórka). Natomiast preparaty cytostatyczne pełnią funkcję regulacji proliferacji (rozmnażania się) komórek naskórka. Tym samym zastosowanie w takim stopniu skomponowanej terapii pozwala na eliminację obecnego łupieżu oraz zapobiega jego nawrotom – kontynuuje Anna Mackojć.

Jakie składniki pomagają w walce z łupieżem?

W walce z łupieżem niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich produktów. Właściwy dobór nie tylko w szybki sposób niweluje ten uciążliwy problem, ale też stymuluje cyrkulację w kapilarkach mieszka włosowego. Odpowiednia cyrkulacja krwi w owłosionej skórze głowy dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla naszych włosów. W efekcie problem łupieżu znika, a nasze włosy są przyjemne w dotyku.

Wybierając szampon przeciwłupieżowy, należy zwracać uwagę na jego skład. Warto sięgać po takie produkty, które zawierają np. piroctone olamine, substancję działającą przeciwgrzybiczo i przeciwłupieżowo. Dodatkowym wsparciem dla włosów są szampony, które zawierają substancje wzmacniające mieszek włosowy i pobudzające mikrokrążenie skóry, takie jak np. molekuła REGEN7. Ponadto istotne dla kondycji naszych włosów są substancje, które wpływają na regulację ochronnej bariery naskórka. Jest to ważny element terapii zapobiegający nawrotom łupieżu, ponieważ wpływa na wyrównanie ilości ceramidu w naskórku. Dzięki temu w jego warstwie rogowej nie dochodzi do złuszczania się łuski łupieżowej a  łupież nie powraca – dodaje Anna Mackojć.

Chcąc uniknąć łupieżu, należy pamiętać o profilaktyce. Szczególnie istotne jest unikanie czynników zewnętrznych, które podrażniają skórę – zwłaszcza nieodpowiednio dobranych kosmetyków
czy nadużywania środków do stylizacji. Bardzo ważna w walce z łupieżem jest także odpowiednia dieta: bogata w kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i cynk.  

Skąd się bierze łupież?
Domowe metody walki z łupieżem!
Jak odróżnić łupież od łuszczycy?

Na podstawie materiałów prasowych Kampanii „Moja REGENeracja”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/20.03.2018 23:03
Nie wiem, co u mnie spowodowało łupież, ale na szczęście znalazłam sposób, żeby się go pozbyć. Kupiłam sobie szampon pirolam i już po kilku myciach zaczęło być znacznie lepiej
/20.01.2017 09:39
Warto pomyśleć o sposobie radzenia sobie z łupieżem. Ja namówiłam mojego chłopaka do używania ampułek seboradinu, które dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu i przeciwbakteryjnemu zahamowały powstawanie łupieżu. W związku z promocja kupiłam na zapas :)