tyłozgięcie macicy fot. Adobe Stock, Mariakray

Tyłozgięcie macicy - objawy, skutki, wpływ na ciążę i poród

Rozpoznanie tyłozgięcia macicy przez ginekologa nie musi być powodem do niepokoju. Jest to stan częsty i u wielu kobiet nie stwarza objawów czy komplikacji. W niektórych przypadkach zdarzają się wskutek pochylenia macicy do tyłu dolegliwości, takie jak ból pleców, obfite i długie miesiączki lub trudności z zajściem w ciążę. Dlatego czasami ten stan wymaga leczenia.
Edyta Liebert / 28.06.2021 10:28
tyłozgięcie macicy fot. Adobe Stock, Mariakray

Spis treści:

 1. Czym jest tyłozgięcie macicy
 2. Tyłozgięcie macicy – objawy
 3. Tyłozgięcie macicy – skutki
 4. Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę
 5. Tyłozgięcie macicy a ciąża
 6. Tyłozgięcie macicy a poród
 7. Tyłozgięcie macicy a okres
 8. Tyłozgięcie macicy a seks
 9. Diagnostyka i leczenie

Czym jest tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie macicy to stan, w którym macica jest pochylona ku tyłowi – w stronę kręgosłupa. Niegdyś tyłozgięcie macicy uważane było za chorobę, później za stan patologiczny, obecnie uznaje się je za pewne odchylenie, ale mieszczące się w normie. Macica na ogół jest skierowana ku przodowi. Tyłozgięcie macicy nie jest bardzo rzadkie, ponieważ dotyczy ok. 25% kobiet.

Przeważnie tyłozgięcie macicy jest stanem wrodzonym. Może być następstwem chorób, takich jak guzy, endometrioza, mięśniaki, ale też operacji chirurgicznej. Do pochylenia macicy do tyłu dochodzi również w ciąży, kiedy rozciągnięte więzadła nie podtrzymują wystarczająco tego narządu. Po porodzie macica wraca do swojej pierwotnej pozycji lub pozostaje pochylona w stronę kręgosłupa.

Tyłozgięcie macicy – objawy

Tyłozgięcie macicy to przypadłość mieszcząca się w granicach normy i na ogół nie daje objawów. Czasami powoduje jednak ból lub dyskomfort podczas stosunku. Może też sprzyjać problemom w ciąży, takim jak ból lub nietrzymanie moczu. 

Tyłozgięcie macicy – skutki

Tyłozgięcie macicy powoduje czasami dolegliwości. Kobiety, u których macica jest pochylona do tyłu, mogą doświadczać:

 • bolesnych i długich (ok. 7 dni) miesiączek,
 • nieprzyjemnego uczucia nacisku na pęcherz podczas stosunku płciowego,
 • bólu podczas współżycia (szczególnie w pozycji, gdy kobieta jest na górze),
 • bólu kręgosłupa w odcinku krzyżowym,
 • problemów w ciąży, np. ból lub trudności w oddawaniu moczu,
 • łagodnego nietrzymania moczu.

Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę

Zgięcie macicy ku tyłowi może utrudniać zajście w ciążę. Nie oznacza jednak, że kobieta jest bezpłodna. Warto wziąć pod uwagę zmianę pozycji seksualnych, by kobieta nie czuła żadnych dolegliwości podczas stosunku i cieszyła się zbliżeniem. 

Choć tyłozgięcie macicy nie jest przeszkodą w zajściu w ciążę, to z pewnością nie jest też sprzymierzeńcem: w przypadku tyłozgięcia macicy plemniki mają nieznacznie dłuższą drogę do pokonania, aż dotrą do komórki jajowej. 

Należy pamiętać, że niektóre stany (np. guzy albo mięśniaki macicy) powodujące tyłozgięcie macicy, mogą sprzyjać trudnościom w zajściu w ciążę.

Tyłozgięcie macicy a ciąża 

Macica zwiększa swoją objętość i ok. 3 miesiąca ciąży przyjmie właściwą dla siebie pozycję, a kąt nachylenia trzonu zmieni się (po porodzie wróci na własne miejsce), więc wszystko powinno przebiegać pomyślnie.

Istnieje niewielkie ryzyko poronienia z powodu bardzo dużego tyłozgięcia macicy, zwłaszcza tak zwanego tyłozgięcia utrwalonego. W pierwszych miesiącach ciąży kobiety z tyłozgięciem macicy mogą też odczuwać większy ból w okolicach kręgosłupa – powinien on być jednak coraz łagodniejszy w miarę upływu czasu.

Tyłozgięcie macicy a poród

Tyłozgięcie macicy nie powinno mieć wpływu na poród i nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. U niewielkiego procenta kobiet (mniej niż 10%), macica tyłozgięta po porodzie stanie się przodozgięta. U jeszcze mniejszego odsetka kobiet macica pierwotnie przodozgięta może stać się tyłozgięta – tak jednak dzieje się rzadko i jeżeli już, to zazwyczaj po cięciu cesarskim.

Dobra informacja jest taka, że mimo posiadania tyłozgięcia macicy większość kobiet nie rodzi przed terminem i notuje się mniej przypadków porodu przedwczesnego w tej grupie niż w ogólnej populacji.

Tyłozgięcie macicy a okres

W przypadku tyłozgięcia macicy okres może być wydłużony. Co więcej, może być bardziej bolesny i może towarzyszyć mu silny ból w krzyżu.

Tyłozgięcie macicy a seks

Tyłozgięcie macicy może przyczynić się do bolesnych stosunków. Rozwiązaniem problemu jest zmiana pozycji na takie, które nie powodują dolegliwości. 

Diagnostyka i leczenie tyłozgięcia macicy

Aby wykryć, czy macica jest pochylona do tyłu, należy wykonać badanie USG. Bardzo często o tyłozgięciu macicy kobieta dowiaduje się przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego. Diagnostyka może obejmować też inne testy, które będą ukierunkowane na możliwą przyczynę problemu.

Tyłozgięcie macicy, które nie jest związane z chorobą, nie powoduje dotkliwych objawów i jest tylko wariantem anatomicznym, nie wymaga leczenia. W innych przypadkach  np. gdy objawy są bardzo dokuczliwe  leczenie tyłozgięcia macicy może obejmować:

 • usunięcie choroby podstawowej,
 • ćwiczenia  w tym spanie na brzuchu oraz ćwiczenia mięśni Kegla,
 • pessar – jest to specjalna wkładka z silikonu, która umożliwia przywrócenie macicy do właściwej pozycji,
 • zabieg chirurgiczny.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 20.07.2015 przez Milenę Oszczepalińską.

Czytaj także:
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna: przebieg badania, wskazania do wziernikowania macicy
Cytologia – kiedy wykonać badanie i jak odczytać jego wynik?
Rektoskopia – wskazania, opis badania, powikłania, cena
USG jamy brzusznej – przygotowanie do USG jamy brzusznej
Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczne, przebieg i powikłania
Polip macicy - objawy, przyczyny, leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!