Migrena transformowana, czyli gdy leki szkodzą

Migrena transformowana, czyli gdy leki szkodzą
Około 20% pacjentów leczonych z powodu migreny w ciągu kilku lat rozwija przewlekły, codzienny ból głowy. Przyczyną takiego powikłania wydaje się być głównie nadużywanie leków przeciwbólowych. Jak to się dzieje, że to, co do tej pory uśmierzało ból, teraz jeszcze bardziej go wzmaga?
/ 03.01.2011 12:40
Migrena transformowana, czyli gdy leki szkodzą

Jakie są objawy?

Pojęcie migreny transformowanej dotyczy pacjentów ze zdiagnozowaną wcześniej migreną. Ma to swoje znaczenie, gdyż przewlekły ból głowy może mieć różne podłoże i zawsze wymaga wykluczenia innych chorób, jak np. nadciśnienia tętniczego.

Zasadniczo transformacja migreny odbywa się stopniowo, w ciągu kilku miesięcy lub lat. Stopniowo okres czasu, w którym chory odczuwa dolegliwości bólowe, zwiększa się i w końcu przekracza 15 dni w miesiącu.

U pacjenta można stwierdzić obecność typowych napadów migrenowych, tzn. silnym bólu o charakterze pulsacyjnym, występującym po jednej stronie. Chory wykazuje nadwrażliwość na dźwięki i światło, częstym objawem dodatkowym są wymioty. Napad trwa do 72 godzin i może być poprzedzony tzw. aurą, czyli zespołem odwracalnych zaburzeń ze strony układu nerwowego. Najczęściej są to zaburzenia widzenia.

Należy zwrócić uwagę, że u pacjentów w przewlekłej postaci migreny częstość takich typowych napadów maleje. Pojawia się natomiast codzienny, tępy ból głowy, który zatraca swój migrenowy charakter. Oznacza to, że może występować obustronnie, nie nasila się wraz z wysiłkiem, nie towarzyszą mu objawy dodatkowe. Jego nasilenie zazwyczaj nie upośledza w znacznym stopniu codziennych zajęć.

Zobacz też: Kiedy rozpoznaje się migrenę?

Winne są leki przeciwbólowe?

Za taką zmianę postaci klinicznej objawów winą obarczane jest nadużywanie środków przeciwbólowych. Większość pacjentów w tej fazie choroby staje się od nich uzależniona. Innymi przyczynami takich objawów mogą być towarzyszące choroby lub takie zaburzenia równowagi organizmu, jak np. przekwitanie czy nadciśnienie tętnicze.

Zobacz też: Czy migrenę można wyleczyć?

Jakie powinno być dalsze postępowanie?

Podstawą leczenia jest odstawienie nadużywanych środków przeciwbólowych. Co ciekawe, odstawienie wymienionych wyżej leków może w wielu przypadkach przynieść odczuwalną poprawę. Swoiste leki przeciwmigrenowe (np. pochodne tryptanu) można stosować, gdy częstość napadów migrenowych z powrotem wynosić będzie nie więcej niż raz w tygodniu.

Inne formy leczenia obejmują podawanie leków przeciwdepresyjnych i profilaktykę napadów. Zwłaszcza stosowanie tej pierwszej grupy leków często odnosi skutek, jako że u bardzo wielu pacjentów z przewlekłym bólem głowy rozwija się także depresja.

Innymi stosowanymi lekami są beta-blokery (np. propranolol) i blokery kanału wapniowego - nie należy jednak oczekiwać spektakularnych efektów leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA