Na czym polega rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny/fot. Fotolia
W przypadku bólów głowy nie zawsze pomaga zażycie środka przeciwbólowego. W celu dokładnego zdiagnozowania przyczyn tej dolegliwości lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego głowy. Czy wiesz, kto nie może poddać się badaniu? Na czym polega rezonans magnetyczny?
/ 17.08.2017 10:00
Rezonans magnetyczny/fot. Fotolia

Rezonans magnetyczny głowy – gdy boli głowa

Uporczywe, nie ustępujące bóle głowy mogą być jednym z objawów wielu chorób. By wykluczyć ryzyko ich wystąpienia oraz ustalić proces leczenia, lekarz zleca wykonanie szczegółowych badań. Jednym z nich jest właśnie rezonans magnetyczny głowy, które jest bardzo precyzyjnym badaniem.

Kiedy wykonać badanie rezonansem?

Lekarz może zlecić wykonanie tego badania w celu ustalenia przyczyn silnych i nawracających bólów głowy. Jest ono pomocne także w diagnozowaniu zmian guzowatych mózgowia, przysadki mózgowej. Dzięki niemu zbadane zostają również wewnątrzczaszkowe odcinki nerwów czaszkowych, tkanka mózgowa, struktury tylnej jamy czaszki (m.in. rdzenia przedłużonego).

Lekarze zalecają wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, gdy wcześniej przeprowadzone badania (jak tomografia komputerowa) nie dały jednoznacznego obrazu i nie pozwoliły na postawienie diagnozy, znalezienie przyczyn danej dolegliwości.

Rezonans magnetyczny głowy daje obraz wielopłaszczyznowy, co czyni je bardzo dokładnym.

Tak wygląda wynik rezonansu magnetycznego (fot. Fotolia).

Zobacz też: W gabinecie lekarskim, czyli jak opisać ból głowy?

Jak przebiega badanie?

Niekiedy przed przystąpieniem do badania pacjentowi podaje się środek uspokajający. Osoba, której wykonuje się rezonans magnetyczny głowy, musi położyć się nieruchomo na stole. Pacjent powinien leżeć na plecach z głową skierowaną ku otworowi tunelu urządzenia, do którego zostaje na pewien czas wprowadzony.

Osoby wykonujące badanie kontaktują się z pacjentem poprzez mikrofon oraz kamerę.

Jeśli pacjent poczuje się gorzej, natychmiast powinien zgłosić to wykonującemu badanie. Podczas tego badania nigdy nie wolno się poruszać (inaczej jego wynik może być niewiarygodny, zafałszowany i badanie będzie trzeba powtórzyć).

Rezonans magnetyczny angio głowy

To odmiana klasycznej formy tego badania, ale jeszcze dokładniejsza. Wykonuje się je sporadycznie. Lekarz może zlecić wykonanie tego rodzaju rezonansu magnetycznego głowy, jeśli podejrzewa, iż bóle mogą być spowodowane malforacjami naczyniowymi, tętniakiem naczyń wewnątrzczaszkowych.

Chcesz wiedzieć jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym? Ile czasu trwa, jak interpretować wyniki i jakie są przeciwwskazania do badania? Zobacz też: Rezonans magnetyczny - jak się przygotować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA