W Polsce wysokie ciśnienie tętnicze ma ok. 30% społeczeństwa. Ten stan jest niebezpieczny, ponieważ często jest bezobjawowy i stanowi główną przyczynę przedwczesnych zgonów. Wysokie ciśnienie po cichu może prowadzić do miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu i innych powikłań. Jeśli masz za wysokie ciśnienie krwi, to nie oznacza od razu, że musisz przyjmować leki. W wielu przypadkach lekarz najpierw zaleci naturalne metody niefarmakologiczne, które są skuteczne w obniżaniu ciśnienia.
Kiedy ciśnienie jest za wysokie?
O ciśnieniu wysokim prawidłowym mówimy, gdy skurczowe ciśnienie krwi wynosi 130–139 mm Hg, a rozkurczowe ciśnienie: 85–89 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze stwierdza się, gdy ciśnienie tętnicze skurczowe ≥140 mm Hg i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe ≥90 mm Hg. Jeśli masz wysokie ciśnienie w kilku pomiarach, to sygnał alarmowy. Czas na zmiany!
Przeczytaj: czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe i jak to robić prawidłowo.
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Wysokie ciśnienie krwi obniża się metodami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi. To, czy leki są niezbędne, powinien ustalić lekarz. Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi są bardzo ważne, a czasami wystarczające, aby przywrócić organizmowi prawidłowe działanie.
Obejrzyj galerię, a poznasz naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego.
Czytaj także:
Czosnek obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż niektóre leki. Jak go stosować?
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Prawidłowe ciśnienie krwi - normy, niskie ciśnienie, nadciśnienie
Niskie ciśnienie (hipotonia) - objawy, przyczyny i postępowanie
Pozbądź się nadmiaru kilogramów
Ponad 60% przypadków nadciśnienia tętniczego ma związek ze zbyt dużą masą ciała. Badania naukowe dowodzą, że na każde 10 kg ubytku masy ciała ciśnienie skurczowe może zmniejszyć się nawet o 20 mm Hg. Oblicz swoje BMI. Prawidłowe BMI dla osoby dorosłej mieści się w przedziale 18,5-24,9 kg/m2. Jeśli przekraczasz normę, czas zmienić nawyki. Ten sposób na wysokie ciśnienie jest nie tylko naturalny, ale ma również potwierdzoną skuteczność.
Ogranicz spożycie alkoholu
Związek wysokiego ciśnienia i regularnego picia alkoholu jest potwierdzony w wielu badaniach. Aby naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, zaleca się zredukowanie wypijanego alkoholu. Naukowcy wyliczyli, że zmniejszenie spożycia o 1 drink na dzień obniża ciśnienie o 1 mm Hg, zaś dwukrotne zmniejszenie ilości redukuje ciśnienie nawet o więcej niż 5 mm Hg.
Większe dawki alkoholu lub regularne jego spożywanie nie tylko podnoszą ciśnienie krwi i osłabiają kondycję naczyń krwionośnych, ale też znacznie obniżają skuteczność działania leków, a nawet wchodzą z nimi w niebezpieczne interakcje. Co ważne, zasada ta obejmuje każdy rodzaj alkoholu – nie ma znaczenia, czy myślimy o czerwonym winie czy wódce.
Ogranicz spożycie soli. Jedz więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych
Aby naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, ogranicz spożycie soli kuchennej do mniej niż 3 g dziennie (to niecała łyżeczka). Dotyczy to nie tylko soli, którą dodajemy do jedzenia, ale też soli dodanej do gotowych produktów. Szczególnie dużo zawierają jej przekąski (np. chipsy), sery, konserwy i kiszonki. Sól kuchenną możesz zastąpić solą potasową i przyprawami (estragonem, majerankiem, czosnkiem).
Sól kuchenna (a także himalajska, czy inna uważana powszechnie za zdrową) zawiera sód. Pierwiastek ten jest potrzebny organizmowi (bierze udział np. w przewodzeniu impulsów nerwowych), ale jego nadmiar powoduje wzrost ciśnienia, może potęgować nadciśnienie i osłabiać efekty jego leczenia. Dzieje się tak, bo sód zatrzymuje wodę, prowadząc do powiększenia objętości krwi, a tym samym siły z jaką napiera ona na ścianki naczyń.
Jaka powinna być dieta przy nadciśnieniu? Oto więcej ważnych zasad:
- ogranicz energię pochodzącą z diety do 1700-2000 kcal,
- ogranicz tłuszcze, zwłaszcza nasycone, do 25% dobowego zapotrzebowania energetycznego,
- ostrożnie z białkiem (dieta bogatobiałkowa podnosi ciśnienie),
- jedz produkty bogate w witaminę C,
- unikaj nie tylko alkoholu, ale też uważaj na mocną kawę i herbatę,
- przyjmuj posiłki lekkostrawne, gotowane na parze lub pieczone w folii, niesmażone,
- jedz dużo owoców i warzyw, szczególnie bogatych w potas (to m.in. banany, pomidory, czosnek, pietruszka, brukselka, rośliny strączkowe),
- zjadaj otręby pszenne (to dobre źródło potasu), otręby owsiane oraz inne produkty pełnoziarniste.
W przypadku nadciśnienia polecana jest dieta DASH.
Uprawiaj sport
Siedzenie przed telewizorem czy komputerem najwyżej może pogłębić problem, bo brak aktywności sprawia, że naczynia krwionośne szybciej się starzeją – a konkretniej stają się mniej elastyczne. Na szczęście zmiana trybu życia może ten proces choć częściowo odwrócić, a przynajmniej spowolnić.
Najlepsze przy wysokim ciśnieniu będą ćwiczenia:
- niezbyt intensywne (maksymalne tętno to 120),
- regularne – uprawiane 5 razy w tygodniu po przynajmniej 30 minut,
- najlepsze dyscypliny to np. marsz z kijkami (nordic walking), pływanie, bieganie i tańczenie, jazda na rowerze w umiarkowanym tempie.
Zioła na obniżenie ciśnienia krwi
Niektóre rośliny lecznicze skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Jednak nie powinny być stosowane zamiast leków, jeśli przepisze je specjalista. Zioła sprawdzą się szczególnie w przypadku niewielkiego wzrostu ciśnienia lub jako terapia wspomagająca leczenie nadciśnienia (ale pamiętaj też, że zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego skonsultuj się wcześniej z lekarzem).
Zioła, które naturalnie obniżą ciśnienie krwi, to przede wszystkim:
- ziele jemioły pospolitej,
- głóg,
- ziele serdecznika,
- czosnek (czosnek na obniżenie ciśnienia).
W sklepach zielarskich znajdziesz różne mieszanki przeznaczone dla osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym.
Jeśli palisz, zrezygnuj z nałogu
Substancje obecne w dymie papierosowym przyczyniają się do pogorszenia kondycji naczyń krwionośnych (zawężają się one i tracą elastyczność), w efekcie nasilając tendencję do nadciśnienia, miażdżycy i choroby zakrzepowo-zatorowej. Obecny w dymie tlenek węgla prowadzi do stopniowego niedotlenienia organizmu, pogarszając tym samym kondycję serca. Nikotyna zaś podnosi ciśnienie krwi i tętno. Palenie upośledza również działanie leków np. na nadciśnienie – tym samym terapia staje się mniej skuteczna.
Wniosek? Naprawdę warto zerwać z nałogiem. Tym bardziej, że w ciągu kilku lat ryzyko sercowe cofnie się do poziomu takiego, jak u osób niepalących.
I tu uwaga – choć papierosy elektroniczne wydają się mniejszym złem, także nie są dla organizmu obojętne. Wprawdzie zostaje zredukowana ilość tlenku węgla, jednak ryzyko sercowo-naczyniowe nie znika, a jedynie maleje. Tkwiący w nałogu człowiek naraża się bowiem nadal na wynikające z dostaw nikotyny skoki adrenaliny oraz na stres oksydacyjny.
Unikaj stresu i złości
Może nie da się całkowicie wyeliminować stresu, ale można lepiej sobie z nim radzić. Badania pokazują, że osoby z wyższym poziomem hormonów stresu w organizmie, częściej zapadają na nadciśnienie tętnicze. Wynika to m.in. z oddziaływania związków, takich jak adrenalina czy noradrenalina, na autonomiczny układ nerwowy, co powoduje wzrost ciśnienia, ale też tętna. Kortyzol z kolei zmienia odpowiedź organizmu na stres. Dlatego aby naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, powinniśmy zidentyfikować nasze źródła stresu i dla własnego dobra postarać się je zminimalizować. Konkretne rozwiązania znajdziesz tutaj: Sposoby na stres
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!