Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi. Jak poradzić sobie z wysokim ciśnieniem bez leków?

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi to aktywność fizyczna, zrzucenie nadmiaru kilogramów, ograniczenie soli, używek i stresu. Pomocne w obniżaniu za wysokiego ciśnienia są też niektóre rośliny lecznicze, w tym szczególnie jemioła, czosnek i głóg.
/ 15.04.2022 04:30

W Polsce wysokie ciśnienie tętnicze ma ok. 30% społeczeństwa. Ten stan jest niebezpieczny, ponieważ często jest bezobjawowy i stanowi główną przyczynę przedwczesnych zgonów. Wysokie ciśnienie po cichu może prowadzić do miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu i innych powikłań. Jeśli masz za wysokie ciśnienie krwi, to nie oznacza od razu, że musisz przyjmować leki. W wielu przypadkach lekarz najpierw zaleci naturalne metody niefarmakologiczne, które są skuteczne w obniżaniu ciśnienia.

Kiedy ciśnienie jest za wysokie?

O ciśnieniu wysokim prawidłowym mówimy, gdy skurczowe ciśnienie krwi wynosi 130–139 mm Hg, a rozkurczowe ciśnienie: 85–89 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze stwierdza się, gdy ciśnienie tętnicze skurczowe ≥140 mm Hg i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe ≥90 mm Hg. Jeśli masz wysokie ciśnienie w kilku pomiarach, to sygnał alarmowy. Czas na zmiany! 

Przeczytaj: czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe i jak to robić prawidłowo.

Jak obniżyć ciśnienie krwi? 

Wysokie ciśnienie krwi obniża się metodami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi. To, czy leki są niezbędne, powinien ustalić lekarz. Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi są bardzo ważne, a czasami wystarczające, aby przywrócić organizmowi prawidłowe działanie.
Obejrzyj galerię, a poznasz naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Czytaj także:
Czosnek obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż niektóre leki. Jak go stosować?
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Prawidłowe ciśnienie krwi - normy, niskie ciśnienie, nadciśnienie
Niskie ciśnienie (hipotonia) - objawy, przyczyny i postępowanie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!