Szczepienia
Tajlandia to kraj o wysokim ryzyku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A i B. W związku z czym warto zadbać o wykonanie tych szczepień przed wyjazdem. Obecnie w Tajlandii nie ma żadnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a przy wjeździe nie jest wymagana międzynarodowa karta szczepień.
Osoby wybierające się do małych miasteczek, wsi powinni także rozważyć zaszczepienie się przeciw durowi brzusznemu, wściekliźnie oraz wirusowi japońskiego zapalenia mózgu.
Zobacz też: Ćwiczenia na zdrowy mózg
Malaria
Malaria występuje na mało zaludnionych terenach i wsiach, głównie na obrzeżach kraju.
Jeśli wybieramy się w okolicę granicy miedzy Tajlandią a Birmą, Laosem lub Kambodżę, na pewno należy zadbać o środki odstraszające komary i rozważyć przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Komary w Tajlandii roznoszą także gorączkę Denga, która jest najczęściej przywlekaną chorobą z krajów tropikalnych. Niestety nie ma szczepienia ochronnego ani leków prewencyjnych.
Objawy wahają się od łagodnej do ciężkiej choroby gorączkowej z bólem głowy, bólem gałek ocznych, bólami mięśniowymi, wysypką, wybroczynami i leukopenią. Wysypka pojawia się po ustąpieniu gorączki t utrzymuje się przez 2-4 dni. Postępowanie w przypadku choroby jest objawowe i polega na reżimie łóżkowym, leczeniu przeciwgorączkowym i podawaniu płynów.
Oficjalne źródła mówią...
...iż woda wodociągowa w Tajlandii nadaje się do picia. Niestety nie zawsze okazuje się to prawda, szczególnie nie dla europejczyka. Dlatego zaleca się stosowanie wody butelkowanej.
Ostrożność należy zachować także odnośnie spożywanych posiłków. Eksperymenty kulinarne warto wdrażać powoli aby organizm zdążył się przyzwyczaić do innych potraw i przypraw.
Popularny w Tajlandii owoc durianu nie powinien być spożywany w nadmiarze ani łączony z alkoholem.
Tajlandia to kraj o bardzo bogatej faunie i florze.
Choć epidemia ptasiej grypy została już zażegnana, warto zachować ostrożność przy kontakcie z ptactwem.
Także budzące sympatię wszechobecne małpy, nie zawsze są przyjazne. Najlepiej unikać ich karmienia oraz chronić swoje rzeczy osobiste przez nimi.
W kraju tym, żyje także wiele gatunków jadowitych węży i skorpionów. Nie pozostawiajmy na noc otwartych plecaków i nie stawiajmy ich na ziemi, aby rankiem nie spotkać intruza w naszym bagażu.
Zobacz też: Obrzęk krtani - uważaj na żądlące owady!
Opieka medyczna w Tajlandii
Opieka medyczna w Tajlandii stoi na wysokim poziomie. Usługi lekarskie są bardzo drogie, dlatego też warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie przed wylotem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!