Opuchnięte palce u rąk to sygnał alarmowy. Organizm chce ci w ten sposób powiedzieć coś ważnego

opuchnięte palce u rąk fot. Adobe Stock, chinnarach
Opuchnięte palce u rąk to informacja, że coś złego dzieje się z twoim organizmem. Przyczyną mogą być prozaiczne upały, zmęczenie lub picie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia. Jednak obrzęki palców występują również przy poważnych schorzeniach, np. chorobach układu krążenia lub nerek. Zgłoś się do lekarza, gdy często zauważasz u siebie opuchnięte palce u rąk albo towarzyszą temu niepokojące objawy, jak np. zaburzenia czucia, gorączka lub sztywność stawów.
/ 22.01.2025 07:12
opuchnięte palce u rąk fot. Adobe Stock, chinnarach

Spis treści: 

  1. Jak wyglądają opuchnięte palce u rąk?
  2. Przyczyny opuchniętych palców u rąk
  3. Opuchnięte palce u rąk – objawy towarzyszące
  4. Opuchnięte palce u rąk rano
  5. Opuchnięte palce u rąk – diagnostyka
  6. Domowe sposoby na opuchnięte palce u rąk
  7. Leczenie problemu opuchniętych palców u rąk

Jak wyglądają opuchnięte palce u rąk?

Opuchnięte place u rąk to często występujący objaw, który może świadczyć o różnych stanach i chorobach. Obrzęk może nadać palcom obrzmiały, kiełbaskowaty wygląd. Ich obwód jest powiększony, skóra może bardziej napięta i błyszcząca. Często pierwszym sygnałem, że palce są opuchnięte, jest trudność z założeniem i zdjęciem pierścionka lub obrączki. Niekiedy dochodzą do tego ból i utrudnione zginanie palców.

Warto pamiętać, że może to mieć związek z tkankami podskórnymi, stawami, nerwami lub kośćmi, a zatem różne są możliwe powody. Najważniejszą kwestią jest więc rozpoznanie przyczyny opuchniętych palców rąk. 

opuchnięte swędzące palce u rąk
fot. Opuchnięte palce u rąk / Adobe Stock, larisikstefania

Przyczyny opuchniętych palców u rąk

Od czasu do czasu każdy może mieć opuchnięte palce u rąk – zazwyczaj obrzęk jest niewielki i wynika ze spożycia niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia oraz upałów. Organizm w reakcji obronnej zaczyna gromadzić wówczas płyny, co prowadzi do powstania obrzęków. U kobiet niejednokrotnie powodem dolegliwości są naturalne wahania hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego. Panie często skarżą się na uczucie ciężkości i opuchliznę przed menstruacją, w ostatniej fazie cyklu. 

Powody obrzęków nie zawsze są prozaiczne. Czasami za tym objawem ukrywają się poważne schorzenia, które powinny być leczone. Inne możliwe przyczyny opuchniętych palców u rąk to:

  • uraz palców (powoduje napływ krwi w urażone miejsce, stąd możliwe jest powstanie obrzęku),
  • nadmiar wody w organizmie - np. w wyniku takich czynników jak dieta bogata w sól, ciąża, ale też w przebiegu chorób (serca, wątroby),
  • alergia,
  • zwyrodnienia stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • toczeń rumieniowaty,
  • septyczne zapalenie stawów,
  • hiponatremia (niedobór sodu),
  • niedoczynność tarczycy,
  • obrzęk limfatyczny,
  • zażywanie niektórych leków (np. leki przeciwdepresyjne, na nadciśnienie, hormony, kortykosteroidy),
  • zakrzepica kończyn górnych (zator w żyle może powodować obrzęk dłoni).

Na obrzęki ciała, w tym palców u rąk, może też wpływać dieta, zwłaszcza przyjmowanie produktów zatrzymujących wodę, jak kawa, herbata, alkohol i sól. Gdy obrzęk występuje punktowo, to może to być torbiel. 

Opuchnięte palce u rąk – objawy towarzyszące

Znaczny obrzęk palców może powodować dodatkowe objawy, w tym dyskomfort, ból, utrudnione zginanie. Jeżeli doszło do urazu, często pojawia się ból (zwykle pulsujący lub stały, ostry, nasilający się pod wpływem dotyku lub poruszania palcami), ograniczenie ruchomości, zaczerwienienie, czasami krwiak (jeżeli obawiasz się poważnego urazu, sprawdź: jak rozpoznać złamanie palca). W przypadku opuchlizny związanej z uczuleniem (np. po ugryzieniu owada), mogą pojawić się świąd skóry, pieczenie, wysypka. Sztywność stawów z kolei jest charakterystyczna dla chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych. 

Objawy alarmujące, które mogą świadczyć o poważniejszych przyczynach puchnięcia palców, to:

  • silny ból,
  • zaburzenia czucia,
  • narastający obrzęk, 
  • wyraźnie chłodniejsze obszary, zmiana koloru skóry,
  • podwyższona temperatura ciała lub inne objawy ogólnoustrojowe (np. osłabienie, zmęczenie). 

Z takim symptomami trzeba jak udać się lekarza. 

Opuchnięte palce u rąk rano

Opuchnięte palce u rąk po nocy to częsta dolegliwość. Jedną z głównych przyczyn porannego obrzęku palców jest fizjologiczny obrzęk nocny. W trakcie snu organizm może kumulować płyny. Jest to naturalny proces związany z krążeniem krwi podczas spania oraz zmianami pozycji ciała.

Jeżeli objaw nie ustępuje lub się nasila, trzeba zgłosić to lekarzowi, ponieważ opuchnięte palce u rąk rano mogą też wskazywać na zapalenie stawów czy zaburzenia pracy nerek. 

Opuchnięte palce u rąk – diagnostyka

Celem diagnostyki jest przede wszystkim znalezienie przyczyny opuchniętych palców u rąk. Oczywiście pierwszym krokiem jest wywiad lekarski. Lekarz zapyta cię o inne objawy towarzyszące, o to, kiedy występuje obrzęk, czy doszło do urazu lub ugryzienia przez owada itd. Te informacje pomogą ustalić, co mogło spowodować obrzęk. Dokładny wywiad jest bardzo ważny w przypadku takiego objawu.

Po obejrzeniu obrzęku oraz uzyskaniu odpowiedzi na pytania lekarz zdecyduje o dalszych badaniach diagnostycznych. W zależności od tego, jaką przyczynę podejrzewa, te badania mogą być różne. Przykładowo gdy opuchnięte palce u rąk mogą wskazywać na chorobę tarczycy, wtedy zleci oznaczenie hormonów TSH, fT4 i przeciwciał anty-TPO. 

Domowe sposoby na opuchnięte palce u rąk. Jak szybko pozbyć się obrzęku dłoni?

Chociaż opuchnięte palce u rąk świadczą niekiedy o poważnych przyczynach ze zdrowiem, to jednak często pomagają domowe sposoby. Wypróbuj te metody, aby zmniejszyć obrzęk palców:

  • Unikaj trzymania rąk w dole. Unieś ręce i trzymaj je wyżej przez 15 minut kilka razy dziennie, opierając je o coś miękkiego (np. poduszkę). Dzięki temu nadmiar płynów odpłynie w dół.
  • Połóż na ręce chłodny okład (np. ręcznik zwilżony zimną wodą) albo zanurz w chłodnej wodzie. 
  • Pij w ciągu dnia regularnie wodę, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu (2-3 l dziennie).
  • Pij napary ziół o działaniu moczopędnym – np. pokrzywa, korzeń pietruszki, liść brzozy.
  • Ogranicz jedzenie produktów bogatych w sól ( zalecana dawka maks. to 5 g soli dziennie, czyli jedna łyżeczka) 
  • Unikaj picia alkoholu, zwłaszcza w upalne dni.
  • W przypadku stany zapalnego, stosuj lek przeciwzapalny (np. ibuprofen). Skonsultuj się wcześniej z lekarzem. 
  • Stosuj rękawiczki uciskowe (sprawdzą się np. na obrzęk limfatyczny).
  • Aby zmniejszyć obrzęki palców u rąk, należy jeść produkty bogate w potas. Dobrym jego źródłem są np. ziemniaki, pomidory, kakao, morele. 

Leczenie opuchniętych palców u rąk

W niektórych przypadkach opuchnięte palce u rąk wymagają pomocy medycznej. Leczenie zależy od przyczyny obrzęku.

Terapia może obejmować przyjmowanie środków farmakologicznych, np. leków przeciwzapalnych i glikokortykosteroidów - zwłaszcza gdy przyczyną są choroby zapalne stawów (jak RZS). Pomocne bywają leki moczopędne, które łagodzą obrzęki przy chorobach układu krążenia lub nerek, gdy opuchlizna wynika z zatrzymywania płynów w organizmie. Inne stosowane w celu zmniejszenia obrzęków leki to środki uszczelniające naczynia krwionośne i poprawiające krążenie, jak np. diosmina i hesperydyna.

Lekarz może również zalecić stosowanie ciepłych i zimnych okładów oraz fizjoterapię. Ćwiczenia i zdrowy styl życia usprawniają działanie organizmu, poprawiają krążenie, a więc także mogą zmniejszyć opuchliznę palców.

Pamiętaj, aby nie leczyć się na własną rękę, jeżeli nie masz pewności co do tego, jaka jest przyczyna twoich dolegliwości. Dobór właściwych leków pozostaw specjalistom. 

Źródła:

Barton M, Fett N. Red puffy hand syndrome mistaken for inflammatory arthritis. Dermatol Online J. 2020 Jun 15;26(6):13030/qt47d993kd. PMID: 32815692,

Warrender WJ, Salmons HI, Pham P, Watkins C, Jones C, Rivlin M. Physiological Nocturnal Hand Swelling: A Prospective Evaluation of Healthy Volunteers. J Hand Surg Am. 2019 Mar;44(3):245.e1-245.e5. doi: 10.1016/j.jhsa.2018.05.032. Epub 2018 Jul 7. PMID: 30853063,

Raza SH, Pattanaik D, Egerman RS. Painful, swollen hands in a young woman. Obstet Gynecol. 2010 Oct;116(4):983-988. doi: 10.1097/AOG.0b013e3181ebeed2. PMID: 20859164,

Swollen Fingers,  American Society for Surgery of the Hand, www.assh.org/handcare/condition/swollen-fingers

Czytaj także:
Puchnięcie nóg - jakie są jego przyczyny i co zrobić, żeby zmniejszyć obrzęki kończyn?
Te ćwiczenia pomagają na spuchnięte ręce lub nogi. Są lekkie i skuteczne
Dłonie przy niedoczynności tarczycy. Jakie objawy na rękach i paznokciach mogą świadczyć o niedoczynności gruczołu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA